REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras išleido CD su legendinės Jurgio Gaižausko operos vaikams Buratinas  įrašu.

REKLAMA
REKLAMA

Kompaktinė plokštelė įkomponuota į spektaklio nuotraukomis iliustruotą spalvingą knygelę su operos libretu.

REKLAMA

Sukurta 1969 m., tai buvo ir pirmoji lietuviška opera vaikams, pastatyta LNOBT. 1985 m. šią operą naujai pastatė dirigentas Rimas Geniušas, režisierius Eligijus Domarkas, dailininkas Algis Kariniauskas, choro vadovas Anicetas  Arminas. „Buratinas“ rodomas iki šiol, ir ilgą laiką tai buvo vienintelė lietuviška opera vaikams. Su šia mėgstamiausia Lietuvos vaikų opera užaugo ne viena vaikų karta, juolab, nelepinama lietuviškų operų vaikams. Šio įrašo dėka ja galės džiaugtis dar daugiau vaikų. O kadangi kartu yra ir libretas - vaikai galės drauge ir dainuoti Buratino dainelę.

REKLAMA
REKLAMA

Pats kompozitorius Jurgis Gaižauskas mano: „Ši opera tokia populiari todėl, kad joje yra ryškių melodijų. Be to, puikus, skambus Anzelmo Matučio libretas, o ir pats siužetas geras. Juk mažiesiems svarbu, kad būtų veiksmas, būtų įdomu.“

Jurgis Gaižauskas,  kompozitorius, smuikininkas, dirigentas, kultūros ir meno veikėjas, karo metais studijavęs Kauno konservatorijoje. Pas V. Motiekaitį mokėsi griežti smuiku, pas V. Jakubėną ir J. Karnavičių skambinti fortepijonu, ir dar pas V. Jakubėną teorinių disciplinų. 1943 m. vokiečiams uždarius konservatoriją, vasarą apsigyveno Vienoje, griežė altu Austrijos radiofono simfoniniame orkestre. Išlaikė smuiko ir kompozicijos egzaminus į Vienos muzikos akademiją, bet leidimo studijuoti negavo, tad  privačiai  mokėsi polifonijos ir kompozicijos, o Vienos katalikiškoje muzikos akademijoje –vargonuoti. 1945 grįžo į Lietuvą, baigė tuometinę Lietuvos valstybinę konservatoriją ir tapo diplomuotu smuikininku ir kompozitoriumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jurgis Gaižauskas dėstė muzikos teoriją ir kompoziciją Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, jo mokiniais buvo daugelis dabar žinomų kompozitorių: Antanas Rekašius, Povilas Dikčius, Mikolajus Novikas, Algimantas Raudonikis, Genovaitė Vanagaitė, Algirdas Martinaitis, Teisutis Makačinas, Galina Savinienė ir kt. Visi prisimena besišypsantį ir energingą  Lietuvos radijo ir televizijos kaimo kapelos vadovą, Trakų rajono liaudies kapelos „Galvė“ vadovą, taip smagiai griežiantį smuiku. J. Gaižauskas buvo visų respublikinių dainų švenčių, taip pat liaudies kapelų švenčių

REKLAMA

„Grok, Jurgeli“ Kaune bei panašių renginių Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose nuolatinis dirigentas. Muzikantų gerbiamas, žmonių mylimas Maestro greta daugybės įvairių apdovanojimų  buvo apdovanotas ir IV laipsnio Gedimino ordinu (1994).

Šalia ypatingai populiaraus „Buratino”, kompozitorius yra sukūręs per 500 instrumentinių ir per 600 vokalinių įvairių žanrų kūrinių: 3 operas, 3 operetes, 7 simfonijas, 3 uvertiūras, 9 siuitas, 2 simfonines poemas, 5 styginių kvartetus, 9 sonatas smuikui ir fortepijonui, 6 sonatas kitiems instrumentams, 5 koncertus, 4 rapsodijas, kantatų, choro ir solo dainų, muzikos teatrui, radijui ir vaikams.

LNOBT išlestos kompaktinės „Buratino“ plokštelės įrašas darytas 2006 metais. Plokštelėje dainuoja K. Alčauskis, V. Bagdonas, V. Bakula, R. Šilinskaitė, Č. Nausėda, L. Pautienius, L. Jonutytė, A. Malikėnas, E. Klivickaitė, G. Visockas, R. Urbietis, D. Milkevičius, diriguoja Martynas Staškus, chorą parengė Česlovas Radžiūnas.

Kompaktinė plokštelė pasirodė 1 000 vnt. tiražu, jos išleidimą parėmė Lietuvos respublikos kultūros ministerija.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų