REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iškrypėliai tėvai žagina savo dukras

Iškrypėliai, suluošinę savo ar artimų žmonių vaikų gyvenimus, teisme dažniausiai dievagojasi esantys nekalti. Dažniausias pasiteisinimas – „nieko nedariau“, „mane apkalba“, „nori atsikratyti“ ir pan. Jiems nė motais, kad psichologiškai (ir fiziškai) sužaloja savo aukas. Pasak psichologų, patirtos traumos nukentėjusiuosius persekioja visą gyvenimą.

Iškrypėliai, suluošinę savo ar artimų žmonių vaikų gyvenimus, teisme dažniausiai dievagojasi esantys nekalti. Dažniausias pasiteisinimas – „nieko nedariau“, „mane apkalba“, „nori atsikratyti“ ir pan. Jiems nė motais, kad psichologiškai (ir fiziškai) sužaloja savo aukas. Pasak psichologų, patirtos traumos nukentėjusiuosius persekioja visą gyvenimą.

REKLAMA

Prokurorai, išimtinai organizuojantys ir kontroliuojantys seksualinio vaikų išnaudojimo, prievartavimo ir žaginimo bylų tyrimą sako, kad Lietuvoje kasmet viešumon iškyla apie 200 atvejų, kai įtariamas nepilnamečio seksualinis išnaudojimas (tvirkinimas, prievartavimas, žaginimas). Lytinį smurtą patiria maždaug 10 procentų vaikų iki 14 metų. Seksualinį išnaudojimą – kas ketvirta mergaitė ir kas šeštas berniukas (iki 18 metų). Vidutinis nukentėjusių vaikų, apie kuriuos buvo pranešta teisėsaugai, amžius yra 9 metai. Apie 20 procentų lytiškai išnaudotų vaikų yra jaunesni nei 8 metų. Apytikriai net apie 40 procentų vaikų lytinį išnaudojimą patiria savo šeimose.

Tvirkino girtas

Neseniai Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjo nepilnamečių seksualinės prievartos nusikaltimų baudžiamąją bylą ir patvirtino prokurorų kaltinimus Pasvalio rajono gyventojui dėl mažametės seksualinio prievartavimo. Iškrypėliui skirta 6 su puse metų laisvės atėmimo bausmė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašoma Panevėžio apygardos prokuratūros išplatintame pranešime, šis vyras nuo 2010 metų rudens ne vienerius metus seksualiai prievartavo savo šešiametę dukrą. Tėvas mažametę dažniausiai kankindavo, kai pasigerdavo. Mergaitė priešindavosi, todėl šis ją mušdavo diržu arba kitaip grasindavo. Iškrypėliui negaliojo jokios moralinės nuostatos: jis atvirai – net ir vaikų akivaizdoje – lytiškai santykiaudavo su žmona, o girtas užspeisdavo į kampą savo mažametę dukterį ir versdavo ją tenkinti gašlius norus.

REKLAMA

Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroro Igno Railos, palaikiusio valstybinį kaltinimą nagrinėjant baudžiamąją bylą teisme, teigimu, šioje byloje pavyko atskleisti seksualinės prievartos nusikalstamas veikas prieš vaiką jam artimoje aplinkoje ir nuteisti mažamečiui labai sunkų nusikaltimą įvykdžiusį toli gražu ne pašalinį asmenį. Tėvas, privalėjęs apsaugoti savo mažametę atžalą nuo bet kokios prievartos, pats ją skriaudė.

Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities VPK Pasvalio rajono PK pareigūnai.

Pasak nepilnamečių justicijos sritį kuruojančio Igno Railos, už šią sritį atsakingi prokurorai seksualinės prievartos nusikalstamas veikas, nuo kurių šeimoje ar jiems artimoje aplinkoje yra nukentėję mažamečiai ir nepilnamečiai, tiria labai kruopščiai ir atsakingai, nes tam reikia ypatingo pasiruošimo, specialių žinių ir įgūdžių.

REKLAMA
REKLAMA

Trūksta psichologų

Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Vitoldas Guliavičius sakė, jog jo žinioje dirba 3 specialieji prokurorai, kurie kontroliuoja seksualinio išnaudojimo prieš vaikus bylas. „Šie pareigūnai yra išklausę specialius mokymus, nuolat gilina žinias nepilnamečių justicijos srityje, – sakė V. Guliavičius. – Sunkiausia išsiaiškinti, kas nutiko tuomet, kai nukenčia mažamečiai – 4-5 metukų vaikai, kurie net nesuvokia, kas įvyko, ko tas suaugęs žmogus norėjo, o ypač, jei seksualiai priekabiavo artimas žmogus. Į talką kviečiamės psichologus, tačiau tokių specialistų, kurie mokėtų (ir norėtų) prakalbinti mažąsias iškrypėlių aukas, nėra daug. Daug lengviau nusikaltimą išsiaiškinti, kai vaikui jau 8-13 metų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Guliavičius tvirtino, jog Kauno apskritis nėra išskirtinė šių specifinių nusikaltimų srityje. Trims specializuotiems prokurorams atsipūsti nėra kada, nes Kauno apskritis nemaža, tad, kai seksualinį smurtą (ar kitokio pobūdžio seksualinę prievartą) patiria vaikas, prokurorai paprastai skuba į vietos apylinkės teismą, kur specialiai tam įrengtoje patalpoje, pas ikiteisminio tyrimo teisėją psichologas apklausia nukentėjusį mažametį. „Prokuroras dėl nepilnamečių apklausos kreipiasi į ikiteisminio tyrimo teisėją, ir vaikas duoda parodymus tik vieną kartą tam pritaikytoje patalpoje tam, kad nepatirtų papildomų pergyvenimų. Papildoma nukentėjusio vaiko apklausa atliekama tik dėl įvykdytų naujų nusikalstamų veikų. Nukentėjusiojo pasakojimas ir apskritai apklausa yra filmuojama, padaromas garso įrašas, – paaiškino darbo su tokiomis bylomis specifiką Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Dovilė Augustauskaitė. – Todėl, kai byla pasiekia teismą, teisėjui pateikiama vaizdo ir garso medžiaga, o nukentėjęs vaikas į teismą retai kviečiamas“.

REKLAMA

Pasak ne vieną vaikų seksualinės prievartos bylą išnarpliojusios prokurorės, kaltais dažniausiai prisipažįsta nepilnamečiai, lytiškai išnaudoję bendraamžius ar jaunesnius už save. O štai suaugusieji savo kaltę kategoriškai neigia, net ir priremti įrodymų. „Patėviai dažniausiai tvirtina, kad vaikas jo nekenčia ir už tai keršija, tėvai aiškina, jog vaikas supyko ir apkalbėjo, kad negavo pinigų ar nebuvo nupirktas norimas daiktas, kad vaiką taip kalbėti įtikino motina, kuri nori išsiskirti ir pan“., – sako D. Augustauskaitė.

Pareigūnai primena, kad tėvai ar kiti artimieji (ypač mamos), pastebėję pasikeitusį ir šiurkštesnį nei įprasta vaiko elgesį, kai jis nenori likti vienas su jį galbūt skriaudžiančiu asmeniu namuose ar kitur, turėtų atkreipti dėmesį, ar jis nebus nukentėjęs. Ne visada vaikai išdrįsta papasakoti apie patiriamą seksualinę prievartą. Bylą nutraukė

REKLAMA

Dar vienoje seksualinio išnaudojimo byloje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), patenkino prokurorų prašymą ir panaikino apeliacinės instancijos teismo nutartį, nurodydamas šią bylą perduoti nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka.

Pasak, šį ikiteisminį tyrimą kontroliavusio prokuroro Igno Railos, šioje byloje buvo atskleisti seksualinės prievartos veiksmai šeimoje, kurioje tėvas nukentėjusiąją pastoviai traumuodavo, mergaitė dėl ūmaus, konfliktiško būdo ir despotiškai besielgiančio tėvo nusikalstamų veiksmų patyrė dvasines kančias, tapo uždara, sutriko sveikata, keletą kartų bandė žudytis.

Šią seksualinių nusikaltimų prieš nepilnametę baudžiamąją bylą pernai vasarą išnagrinėjęs Panevėžio miesto apylinkės teismas panevėžietį pripažino kaltu dėl savo dukros prievartavimo ir žaginimo ir nuteisė šešių su puse metų laisvės atėmimu. Šiuo teismo nuosprendžiu nuteistasis privalėjo nukentėjusiajai atlyginti 8000 litų neturtinės žalos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nuteistasis teismo verdiktą apskundė ir po trijų mėnesių jo skundą išnagrinėjęs Panevėžio apygardos teismas panaikino pirmosios instancijos teismo nuosprendį, kuriuo panevėžietis buvo pripažintas kaltu dėl išžaginimo ir prievartavimo. Visos nusikalstamos veikos buvo perkvalifikuotos į BK 151 str. 2 d., t. y. kai tėvas, pasinaudojęs dukros priklausomumu, priverčia ją lytiškai santykiauti arba kitaip tenkinti lytinę aistrą. Byla su naujais kaltinimais buvo nutraukta dėl senaties.

Senaties netaikys

Kaip pranešė Panevėžio apygardos vyriausioji specialistė Vida Bielskytė, su tokiu sprendimu nesutikęs ir kasacinį skundą parašęs prokuroras I. Raila teigė, kad apeliacinės instancijos teismas, perkvalifikuodamas seksualinės prievartos prieš nepilnametę veikas, nevertino aplinkybių, kai tėvas prieš dukrą naudojo psichinę prievartą ir fizinį smurtą.

REKLAMA

LAT teisėjų kolegija, pritarusi prokuroro argumentams, konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas, nusprendęs perkvalifikuoti nepilnametės seksualinio išnaudojimo veikas, nevertino tėvo sukurtos grėsmingos, valią gniuždančios atmosferos šeimoje ir kitų svarbių aplinkybių. Šios aplinkybės yra svarbios sprendžiant, kuris BK 149 ir 150 straipsniuose nurodytas nukentėjusiojo asmens valios palaužimo būdas gali būti nustatomas kaltininko veikoje.

Baudžiamasis kodeksas tam, kas išžagino arba seksualiai prievartavo nepilnametį pavartodamas fizinį smurtą arba grasindamas tuoj pat jį pavartoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle numato laisvės atėmimo bausmę iki dešimties metų.

REKLAMA

Beje, dar šių metų kovą Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso pataisas, tarp kurių – griežtesnės bausmės už vaikų tvirkinimą ir kitokį seksualinį išnaudojimą. Pagal pataisas, su jaunesniu kaip 16 metų asmeniu lytiškai santykiavęs pilnametis asmuo, jei nebuvo išžaginimo, seksualinio prievartavimo ar privertimo lytiškai santykiauti požymių, galės būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Iki tol didžiausia bausmė už tokio pobūdžio nusikaltimus tebuvo skiriama tik treji metai nelaisvės.

Aurelija Žutautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų