REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gerklėje esančios tonzilės yra tarsi riteriai, šarvais saugantys kvėpavimo takus nuo infekcijų. Tonziles užpuolus bakterijoms ar virusams užplūsta būsena, vadinama angina. Specialistai sako, kad savo tonzilėmis reikėtų rūpintis dar prieš atsirandant problemoms – nuolat stiprinti savo imunitetą.

Gerklėje esančios tonzilės yra tarsi riteriai, šarvais saugantys kvėpavimo takus nuo infekcijų. Tonziles užpuolus bakterijoms ar virusams užplūsta būsena, vadinama angina. Specialistai sako, kad savo tonzilėmis reikėtų rūpintis dar prieš atsirandant problemoms – nuolat stiprinti savo imunitetą.

REKLAMA

Bakterijoms bei virusams užpuolus tonziles, gali kilti audinio uždegimas, kuris paprastai vadinamas angina. Santaros klinikų gydytoja otorinolaringologė Daina Šimulynienė sako, kad pradinių anginos simptomų mes nejaučiame – jie gali pasireikšti tik po kelių dienų.

„Anginos pradinė stadija neturi kažkokio skiriamojo požymio. Jaučiame gan įprastus peršalimo simptomus – pradedame sloguoti, kosime, jaučiame šaltkrėtį.

Virusinės infekcijos metu inkubacinis periodas tęsiasi porą valandų, daugiausia tik porą dienų, o bakterinės infekcijos simptomus pastebime tik po poros parų. Tai labai priklauso nuo žmogaus amžiaus, gretutinių ligų ir jo imuninės sistemos.

REKLAMA
REKLAMA

Jei užsitęsia kosulys, bendra būklė blogėja, karščiavimas didėja, atsiranda kiti ligos simptomai, tai yra didelė tikimybė, kad vystosi bakterinė infekcija ir galime ją nustatyti darant paprastus kraujo tyrimus.“

REKLAMA

Namie išsigydyti galima tik virusinę anginą

Anot gydytojos, virusų sukeltą anginą galime išsigydyti ir namuose, o bakterinės infekcijos neišvysime be antibiotikų pagalbos.

„Jei tai yra virusinė infekcija, o turime gerą imuninę sistemą, gerai maitinamės ir neturime jokių gretutinių ligų, taikant dietą, tinkamą dienos režimą, reguliariai skalaujant burną, rūpinantis savo sveikata angina gali praeiti.

Bet jei yra jau bakterinė angina, tai be antibiotikų mes niekaip neišsisuksime, net jei ir geriame arbatas, skalaujame burną ar čiulpiame pastiles“, – kalba specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vis vyrauja nuomonė, kad reguliariai geriant vitaminus ar įvairius maisto papildus užkirsime kelią nugalėti infekcijoms. Gydytoja sako, kad vien maisto papildais imuniteto neapšarvuosime plienu – tam reikia ir sveiko gyvenimo būdo.

„Imuniteto vaistinėje tikrai nenusipirksime. Tai, kas galioja ir visoms peršalimo bei virusinėms ligoms, prevencijai tai turime panaudoti. Turime laikytis tinkamo dienos režimo, asmens higienos, nereikėtų iš sloguojančio, kosinčio žmogaus indų baigti valgyti ar gerti.

Jei mūsų geras imunitetas, tai be didesnio įsikišimo pats organizmas susitvarko su liga. Bet visada galime organizmui padėti. Jei skauda gerklę ar nosis užsikimšusi, galime visada naudoti purškalą ar skalauti burną.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar liaudiškos priemonės padeda nugalėti uždegimą?

„Daugelis žmonių mano, kad karšta arbata su medumi bei citrina turi labai gerai pagelbėti, bet jei į arbatą įdėsime medaus, tai veiksmingumo tikrai nebeturėsime. Nes medus skyla ir gerosios medžiagos nepakliūva į organizmą“, – paaiškina D. Šimulynienė.

Nepaisant to, kad medus karštame skystyje praranda savo veikliąsias medžiagas, jei arbatą geriame su medumi bei citrina, tik labiau dirginame gerklę. Dažna klaida, kurią daro sergantys žmonės, tai vartoja pernelyg aštrius ir organizmui neįprastus produktus, kurie nesukuria vertės.

„Jei skauda gerklę, turite tam tikrą uždegimą ir geriate karštą arbatą su medumi ar dar su citrina, tai tikrai negerinate situacijos. Įsivaizduokite, juk ant skaudančios gerklės užpilate karšto, tada saldaus ir rūgštaus vienu metu. Visos šios medžiagos veikia labiau kaip dirgiklis.

REKLAMA

Kaip tik reikėtų tada imbierą, citrinas bei kitus aštresnius produktus padėti į šalį ir vartoti vėliau, prevenciškai, kad padėtume organizmui daugiau nesirgti virusinėmis infekcijomis. Jei norime sergant pakeisti mitybą, galime tai padaryti, bet iš esmės reikėtų maistą sušvelninti.

Jei skauda organą, reikia jį kuo mažiau dirginti, nereikėtų griebtis jokių kraštutinumų. Jei niekad negerdavai imbierų arbatos, tai ir susirgus jos nereikėtų gerti.“

Susirgus svarbiausias poilsis: „Kai skauda kažką, reikia ramybės, poilsio ir šiltų gėrimų. Juk jei skauda koją, mes neduodame jai papildomo krūvio, o kaip tik atsigulame, ją ištiesiame. Jei tu karščiuoji, turi gerti daug šiltų gėrimų, nes ypač esant temperatūrai reikia atstatyti skysčių balansą.“

REKLAMA

Šalinti anginą tik pačias sudėtingiausiais atvejais

Pačiais sudėtingiausiais atvejais, kai angina pradeda kelti pavojų organizmui, ją būtina šalinti. Gydytoja pasakė, kuriais atvejais tai daroma:

„Operacija būtina, kai angina perauga į ūmią stadiją ir kyla pavojus gyvybei, kai atsiranda pūliniai. Pas mus nustatyta, kad jei žmogus serga angina kelis kartus per metus, jam pakyla temperatūra iki 39 laipsnių, atsiranda įvairūs negalavimai su burnos ertmės ar gleivinės pakitimais – nuo pūlingų taškelių iki pūlinių – tada verta sunerimti ir šalinti anginą.“

Net ir išoperavus anginą negarantuojama, kad žmogaus neužpuls infekcijos ar virusai. Bendras žmogaus atsparumas ligoms susiveda į imuniteto stiprinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šalinant anginą pašalinamas infekcijos židinys, nes infekcinės anginos buvimas organizmui neleidžia sustiprėti ir išvystyti gero imuniteto. Tiesa, jei pašalinus anginą kaip infekcijos židinį tu nesirūpini ir nestirpini savo imuniteto – nesiilsi, nedarai darbo – poilsio režimo, nekreipi dėmesio į mitybą, kitas ligas, tai lieki su tuo pačiu prastu imunitetu ir tuomet virusinė infekcija nebeturi ko atakuoti burnos ertmėje, tada ji kimba prie apatinių kvėpavimo takų.

Tada gali atsirasti ir laringitai, bronchitai ar kitos ligos. Ne dėl to, kad pašalinta visa angina, o todėl, kad infekcijos židinys sunaikintas, bet imunine sistema nesirūpinama.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų