REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šokas Panevėžio rajono kandidatei į merus Violetai Grigienei ir džiaugsmas dėl vietų Taryboje besivaržantiems jos oponentams.

REKLAMA
REKLAMA

 

Sugriovė visą sąrašą

Savivaldybės rinkimų komisija iš politinės kovos eliminavo visą V. Grigienės visuomeninio rinkimų komiteto „Drauge“ sąrašą. Tokį kraštutinį sprendimą komisija motyvuoja priėmusi išaiškėjus, kad viena iš sąrašo kandidačių, Ramygalos seniūnijos socialinė darbuotoja Rasa Marozienė, savo anketoje neteisingai nurodė neinanti pareigų, nesuderinamų su Savivaldybės tarybos nario pareigomis.

REKLAMA

Ankstesnių kadencijų Tarybos nariams įstatymai draudė užimti Savivaldybės vadovaujamų įstaigų vadovų arba valstybės tarnautojų postus. Tačiau praėjusių metų vasarį Konstitucinis Teismas išaiškino, jog Tarybos nariais negali būti ir savivaldybių administracijose įdarbintieji pagal darbo sutartis. Tokiu atveju, jei pareigas, nesuderinamas su Tarybos nario veikla, einantis asmuo dalyvauja rinkimuose, jis privalo sumokėti piniginį užstatą. R. Marozienė tokio užstato nebuvo sumokėjusi.

REKLAMA
REKLAMA

 

Nebeturi komandos

Nors R. Marozienė anketoje aiškiai įrašiusi savo darbovietę ir pareigas, kandidatų dokumentus dar sausio pradžioje turėjusi tikrinti Savivaldybės rinkimų komisija tik gavusi skundą susivokė radusi klaidą.

„Mes gavome informaciją iš rinkėjo, kad kandidatė anketoje nenurodė, jog dabartinės jos pareigos nesuderinamos su Tarybos nario. Patikrinę įsitikinome, kad tikrai anketoje pateikta neteisinga informacija, todėl R. Marozienę teko išbraukti iš kandidatų“, – „Sekundei“ teigė Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Lorita Mykolaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš politinės kovos pašalinta viena kandidatė paskui save nutempė ir visą V. Grigienės komandą. Pasak L. Mykolaitienės, teisės aktai numato, kad kandidatų sąrašas negali būti trumpesnis nei pusė vietų Taryboje.

Rajono Savivaldybės taryboje darbuojasi 25 politikai, todėl, anot rinkimų komisijos pirmininkės, į jų vietas pretenduojančios partijos ar visuomeniniai komitetai turėjo pateikti ne mažiau nei 13 kandidatų. Tiksliai tiek pavardžių ir buvo įrašyta į V. Grigienės suburto visuomeninio komiteto „Drauge“ sąrašą.

REKLAMA

„Vieną kandidatę išbraukus sugriuvo ir visas sąrašas. Toks įstatymas“, – tvirtino L. Mykolaitienė.

 

Įžvelgia sąmokslą

Iš rinkimų kovos pašalinta V. Grigienės komanda, tačiau pačiai politikei rinkimų prievaizdai neužkirto kelio siekti rajono mero kėdės.

„Kad ir kaip kam gaila, aš teisės kandidatuoti į merus nepraradau“, – be politinio užnugario tiesioginiuose mero rinkimuose dalyvaus V. Grigienė.

Politikė, dabartinė Tarybos narė neatmeta, kad jos komandos eliminavimas gali būti ir nešvarių politinių žaidimų pasekmė. Ją stebina, kad griežtą sprendimą priėmusi Savivaldybės rinkimų komisija klaidos R. Marozienės anketoje nepastebėjo kur kas anksčiau, kai dar nustatyti terminai leido ją ištaisyti.

REKLAMA

„Savivaldybių rinkimų įstatymas nurodo, kad savivaldybių rinkimų komisijos priėmusios kandidatų dokumentus tris dienas juos tikrina, nurodo klaidas ir tik jas ištaisius išduoda lapus rinkti gyventojų parašams. Komisijai tikrinant mūsų sąrašo pretendentų dokumentus buvo rasta viena klaida – neteisingai užpildyta turto deklaracija. Ją nedelsdami ištaisėme, gavome lapus parašams, juos surinkome, pridavėme“, – stebėjosi V. Grigienė.

 

Ginklų nesudeda

Kandidatė į merus kaltina rinkimų komisiją, esą dėl jos pražiūrėtos klaidos 13-a rajono gyventojų prarado konstitucinę teisę būti renkamiems į Savivaldybės tarybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apygardos komisija piktavališkai ar dėl kompetencijos stokos nevykdė savo funkcijų tinkamai – nepatikrino visų pateiktų dokumentų, nenurodė trūkumų. Kas gali paneigti, kad nebuvo sąmoningai išlauktas terminas, kai jau nieko nebegalima pataisyti? Pripažįstu ir savo teisinio išprusimo spragas, bet nei aš, nei R. Marozienė nesame juristės“, – šešėlį komisijai meta V. Grigienė.

Ji nemano, kad kandidatės anketoje nutylėta tiesa apie nesuderinamas su darbu Savivaldybės taryboje pareigas yra toks reikšmingas pažeidimas, už kurį baudžiama pašalinimu iš rinkimų. Politikė įsitikinusi, jog teisės aktų įtvirtinti reikalavimai savivaldybių tarybų nariams yra per griežti.

REKLAMA

„Anksčiau Tarybos nariais negalėjo būti tik Savivaldybės įstaigų vadovai, o dabar – ir specialistai, o taip pat ir Savivaldybės administracijoje dirbančios valytojos ar vairuotojai“, – logikos pasigenda politikė.

Be komandos rinkimų lauke likusi V. Grigienė ginklų nesudeda. Kandidatė į merus nusiteikusi skųsti Savivaldybės rinkimų komisijos sprendimą, pasmerkusį jos sąrašą politinei mirčiai.

V. Grigienė teigia laukianti ir raštiško Vyriausiosios rinkimų komisijos paaiškinimo.

Kol kas kandidatė teigia su VRK nesusikalbanti.

„Kai bandžiau aiškintis situaciją, man VRK buvo labai atsainiai pareikšta: gal ir padarė apygardos komisija klaidą, galit dabar šaudyti ją. Nesupratau, ar kalbėjau su VRK nariu, ar su kažkuo užstalėje“, – stebėjosi politikė.

REKLAMA

 

Sutrumpino partijų sąrašus

Nė neprasidėjusi rinkimų kova baigėsi ir keliems partinių sąrašų kandidatams į miesto ir rajono savivaldybių tarybas.

VRK sutrumpino Panevėžio verslininkų suburto rinkimų komiteto „Mums svarbu“ sąrašą, iš jo išbraukė vienos miesto įmonės direktoriaus pavaduotoją 38-erių Tadą Petronį. Jam siekti miesto Tarybos nario mandato neleista paaiškėjus, jog gyvenamąją vietą deklaravęs rajono Savivaldybėje. Kandidatas buvo nurodęs gyvenantis Berčiūnuose.

Rajone deklaruota gyvenamoji vieta tapo kliūtimi patekti į miesto Tarybą ir Liaudies partijos kandidatui 29-erių Mariui Kernagiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VRK atidžiai patikrinus kandidatų į tarybas sąrašus nuostolių turi ir Panevėžio rajono konservatoriai. Jų kandidatas ramygalietis Vidas Augulis iš rinkimų kovos pašalintas dėl neteisingai užpildytos turto ir pajamų deklaracijos.

„Užpildė žmogus ne tą priedą – ir baigta. Apie Viktoro Uspaskicho juodus darbus jau dešimt metų šneka ir nieko nepadaro, o į paprastą žmogelį žiūrima labai jau principingai“, – nuoskaudą jaučia rajono Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo lyderis Kazimieras Algirdas Budrys.

REKLAMA

Bet didžiausią gėdą po VRK kontrolės patyrė rajono „tvarkiečiai“. Jų sąrašo kandidatas, Velžio komunaliniame ūkyje kūriku dirbantis 39-erių Dainius Stanikūnas iš kandidatų sąrašo išbrauktas už tai, kad nuo rinkėjų nuslėpė esąs teistas.

„Kvailoki dalykai, jei žmogus kažkada seniai nors ir 100 litų buvo baustas, vis tiek turi prisiminti“, – stebisi partijos „Tvarka ir teisingumas“ Panevėžio rajone lyderis, rajono Tarybos narys Romas Kiltinavičius.

Pats D. Stanikūnas pripažįsta, kad praeities klaidos jam kainavo brangiau nei 100 litų.

Vyras prasitarė, jog prieš bene dvidešimt metų buvo lygtinai teistas už vagystę.

„Nėra to blogo, kas neišeitų į gera“, – taip pašalinimą iš rinkimų lauko įvertino pats D. Stanikūnas.

REKLAMA

Neišbrauktieji kandidatai į Tarybos narius irgi dar negali atsikvėpti. VRK toliau tikrina jų pateiktus duomenis.

 

Apie rinkimus skaičiais

Dėl 60-ies merų postų Lietuvoje susirungs apie 450 kandidatų. Panevėžyje į mero kėdę atsisėsti pretenduoja 11-os, rajone – 7 partijų ir visuomeninių komitetų atstovai. Dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose visoje Lietuvoje pasiryžę 16 tūkst. kandidatų. Jie varžysis dėl 1524 vietų tarybose. Dėl 30-ies Panevėžio savivaldybės tarybos narių mandatų varžysis 334-i kandidatai, rajone į 24-ias Tarybos nario vietas pretenduoja 188.

 

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų