• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sausio 1-osios šventiniais saliutais pasaulis pasitiko ne tik pirmąją 2003-iųjų dieną, bet ir interneto jubiliejų. Šiandien pasaulinis tinklas perkopė į trečiąją dešimtį. Kada interneto gimtadienis? Tai tik iš pažiūros paprastas klausimas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak “Wired”, žmonijos gyvenimą pakeitęs fenomenas turi keletą svarbių datų, kurios priklausomai nuo interpretavimo gali būti laikomos interneto gimtadieniais. Kai kurie technologijų raidos istorikai tvirtina, kad internetas atsirado 1961-aisiais, kai Masačūsetso (JAV) technologijos instituto mokslininkas dr. Leonardas Kleinrockas paskelbė mokslinį straipsnį apie paketinį duomenų perdavimo būdą. Kiti tvirtina, kad interneto ištakos siekia 1969-uosius, kai JAV gynybos departamentas pavedė Priešakinių tyrimų projektų agentūros tinklo (Advanced Research Projects Agency Network, ARPANET) specialistams sukurti komunikacijų ir operatyvinio vadovavimo kompiuterių tinklą, kuris galėtų atlaikyti branduolinę priešo ataką. Vėliau sekęs dešimtmetis taip pat išsiskyrė kai kuriais esminiais būsimojo interneto raidos etapais bei sukurtomis technologijomis. Tarp jų - elektroninio pašto išradimas ir ARPANET projekto “išslaptinimas”, t.y. leidimas naudoti jo technologijas civilinėms reikmėms.

REKLAMA

Tačiau, ko gero, pati svarbiausia data bręstančio pasaulinio tinklo biografijoje yra 1983-iųjų sausio 1 d. Lygiai prieš dvidešimt metų ARPANET ir su juo susieti kompiuterių tinklai, komunikacijai naudoję NCP (Network Control Protocol) protokolą, perėjo prie dabartinio interneto ryšio pagrindo - TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) technologijos. 1983-iaisiais prie ARPANET tinklo buvo prijungta mažiau nei tūkstantis kompiuterių, tad jų reikmėms pakako šiandienos požiūriu primityvaus NCP protokolo, kuris ARPANET tinkle buvo įdiegtas 1972 m. Vis dėlto NCP negalėjo užtikrinti eksponentiškai besiplečiančio ARPANET poreikių - iškilo būtinybė parengti naują tinklų komunikacijų protokolą, kuris, skirtingai nuo labiau techninės įrangos tvarkyklę primenančio NCP, tarnautų būtent kaip ryšių priemonė. Šį darbą atliko ir TCP/IP technologiją į gyvenimą paleidę Vintas Cerfas ir Robertas Kahnas.

REKLAMA
REKLAMA

TCP/IP debiutui 1983-iųjų sausio 1 d. buvo kruopščiai ruošiamasi kelerius metus. Naujovė skynėsi kelią per audringas diskusijas, kurios, pasak apžvalgininkų, savo įkarščiu ir polemika priminė dabartinius ginčus apie “Linux” ir “Windows” privalumus bei trūkumus. Prisimindamas tuos laikus V. Cerfas juokavo, kad savo priešininkams teko jėga “sugrūsti” TPC/IP “į gerklę”.

Gyvenimas parodė, kad V. Cerfo ir R. Kahno siekis sukurti universalų kompiuterių tinklų sąveikos būdą, kuris pajėgtų akumuliuoti būsimas skaitmeninių technologijų naujoves ir sudarytų visuotinę komunikavimo terpę, visiškai pasiteisino. TCP/IP padėjo pirmuosius žingsnius žengiančiam internetui ištrūkti iš ARPANET glėbio ir tapti visos planetos virtualiąja “nervų sistema”. O tai nutiko, kaip minėta, naujametę naktį 1983-iaisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų