REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagalvokime, kas atsitinka vandens telkiniui, kuriame nejuda vanduo? Teisingai, vanduo ima gesti, skleisti nemalonų kvapą ir „sužaliuoja“. Taip pat ir žmogus – ilgai sėdėdamas vienoje vietoje jis ima sirgti, nes nejudant kraujui, nejuda energija.

Pagalvokime, kas atsitinka vandens telkiniui, kuriame nejuda vanduo? Teisingai, vanduo ima gesti, skleisti nemalonų kvapą ir „sužaliuoja“. Taip pat ir žmogus – ilgai sėdėdamas vienoje vietoje jis ima sirgti, nes nejudant kraujui, nejuda energija.

REKLAMA

„Sėdint kūnas juda mažai, dažnai pečiai palinksta į priekį, juosmuo išgaubiamas, nugaros ir pilvo preso raumenys nedirba ir kenčia visa mūsų sistema. Įvairiais atliktais tyrimais nustatyta, jog ilgas sėdėjimas gali sukelti širdies ligas, cukrinį diabetą, osteochondrozę ar nutukimą.

Taip pat ilgai sėdintys ir pripratę minimaliai judėti žmonės gali susirgti depresija, nes tai dar viena netekančios energijos pasekmė. Sakyčiau, jog tai yra pati baisiausia liga, nes kol žmogaus dvasia stipri ir sveika, sveikas bus ir kūnas. Pamenate Juvenalio frazę, jog sveikame kūne sveika siela? Jei pažvelgsime į šiuos įpročius iš kitos pusės, ar tik nesislepiame mes tame virtualiame pasaulyje, prieš kurį sėdime?“, – apie ilgalaikio sėdėjimo pavojus perspėja Daiva Povilaitytė, treniruočių studijos STIMULUS kalanetikos ir sveikatingumo jogos mokytoja.

Imi sirgti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai

Dažnai prasėdėjus vienoje vietoje ilgą darbo dieną, skubama į sporto salę ar fizinius užsiėmimus, siekiant kompensuoti savo neaktyvumo. Vis dėlto, ar tokiu būdu galime išvengti prieš tai minėtų sveikatos sutrikimų? Pasak specialistės, tokį fizinio aktyvumą būdą galima prilyginti, kaip pasiūlymui vienu metu prisivalgyti ar išsimiegoti už mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

"Sportuoti yra svarbu bet kokiu atveju, judėti būtina kasdien. Kūno raumenys yra sukurti būti fiziškai aktyvūs, nes taip sukurta visa žmogaus sistema, jai išgyventi būtinas judėjimas. Visgi, jei save raminsime, kad savaitgalius praleidžiame sporto klubuose, todėl visą darbo savaitę galime nieko daugiau nedaryti, po kurio laiko galėsime save raminti, kad šiais laikais visi žmonės serga.

REKLAMA

Dėl nuolatinio sėdėjimo sutrumpėjusius šlaunies raumenis būtina ištempti, stiprinti suglebusius sėdmenis ir silpnus nugaros raumenis, atpalaiduoti įsitempusius pečių ir nugaros raumenis, išmesti lauk iš kūno susikaupusius streso hormonus. Viso to gulėdami ant sofos priešais televizorių, manau, ir patys įtariate, jog nepadarote.

Neturite laiko ir galimybių kasdien eiti mankštintis? Pareikite namo pėsčiomis, išveskite pasivaikščioti šunį. Kai yra noro, visada atsiranda ir galimybės. Gaila, kad norą dažniausiai malšina atsiradę sveikatos sutrikimai, kuriuos ne visada taip greitai, kaip mes norėtume, galima ištaisyti. Statyti visada yra ilgiau ir sunkiau nei sugriauti“, – kalba Daiva Povilaitytė

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė tvirtina, jog anksčiau pačiai teko patirti stuburo išvaržą ir pabuvoti statistiniu sėdinčiu piliečiu, kada kelis kartus per savaitę eidavo į sporto salę, tačiau dabar pati nežinanti kodėl.

„Matyt, mada tokia buvo, visi ėjo, tai ir aš ėjau. Darbovietė, kurioje dirbau tuo metu, suteikdavo galimybę eiti nemokamai. Vėliau darbą pakeičiau, pradėjau dar daugiau sėdėti, jau nebuvo laiko ir jėgų eiti sportuoti, nuolat gyvenau streso būsenoje ir vieną dieną tarsi iš niekur sulaukiau liūdnos diagnozės.

Dabar esu dėkinga už ją kiekvieną dieną, nes kardinaliai pakeičiau gyvenimo būdą, atradau dingusį džiaugsmą, mano nugara yra stipri ir sveika, aš neatsimenu, kas yra nugaros ar kiti skausmai. Žinoma, aš mankštinuosi kiekvieną dieną ir sėdžiu labai mažai ir tik ant kamuolio“, – džiaugiasi kalanetikos ir sveikatingumo jogos mokytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tvirtinate, jog neturite kito pasirinkimo? Išeitis visada yra

Be abejo, dauguma gali teigti, jog neturi kito pasirinkimo, kaip tik darbas kiekvieną dieną sėdint prie stalo ar kompiuterio, tačiau pasirinkimas visada yra.

„Norintiems sėdėti labai rekomenduočiau tai daryti ant ortopedinės pagalvėlės ar mankštos kamuolio, ortopedinių prekių parduotuvėje tai tikrai padės išsirinkti. Toks sėdėjimas skatins nuolatinį nugaros ir kitų raumenų darbą.

Nesustinkite sėdėdami, judėkite reguliariai, galite pradžiai net žadintuvą įsijungti, kad susiformuotų įprotis: atsistokite, pasivaikščiokite, pasirąžykite, pajudinkite galvą, ištempkite kaklo raumenis. Be to, išmeskite televizorių, išsijunkite namie internetą, grožėkitės pasauliu ne per stiklą, jauskite jį gyvai, būkite jo dalimi, tuo pačiu išgelbėsite nuo ligų ne tik save, bet ir jus supančius artimuosius, tapsite jų gyvenimo dalimi ir būsite laimingi visą gyvenimą. Sakote, kad nepadės arba dar ne laikas? Jūs tik pabandykite.

Kokia fizinė veikla naudingiausia po ilgalaikio sėdėjimo? Rekomenduojamas judėjimas prasitempiant ir išsirąžant. Pastebėkite gyvūnus, jie visada prabudę „pasimankština“, t.y. išsitempia, iš čia ir jogos asana – žemyn žiūrintis šuo. Ir žinoma, geriausia, kada sėdėjimas nėra ilgalaikis“, – pataria Daiva Povilaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų