REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskelbus planuojamą 2012–2020 metų Europos Sąjungos (ES) biudžetą Lietuvoje kilo triukšmas.

REKLAMA
REKLAMA

Numatyta, kad Ignalinos atominei elektrinei (IAE) uždaryti bus skirta tris kartus mažiau lėšų nei tartasi derybose dėl jėgainės veiklos nutraukimo.

REKLAMA

Tokį pasiūlymą pateikė Europos Parlamento (EP) Biudžeto kontrolės komiteto pranešėjas Marianas Jeanas Marinescu. Savo pranešime dėl senųjų elektrinių uždarymo jis įvertino ir Europos Audito rūmų ataskaitą apie IAE uždarymo projekto vykdymą. Anot jo, pasiūlymas teisingas, mat Lietuvai IAE uždaryti jau buvo skirta 1,3 mlrd. eurų (4,5 mlrd. litų), o rezultatų – nematyti. Kalbas, kad Lietuva gali taip pat nesilaikyti susitarimo uždaryti antrąjį jėgainės bloką, M. J. Marinescu vertina skeptiškai: „Turite įvertinti tai, kad išrinkus ir surinkus blokus naudojimas nebus toks pats saugus“, – atkreipė dėmesį EP narys.

REKLAMA
REKLAMA

Kokių galimybių Lietuva turi gauti daugiau pinigų IAE uždarymui?

Aš dirbu su biudžetu, o pinigų klausimas IAE uždarymui aptariamas kitoje komisijoje. Taigi šiuo atveju požiūriai skiriasi, aš vertinu ES biudžeto panaudojimą praeityje ir perspektyvas ateityje.

Suprantu, kad jūs norite pinigų, visi jų nori. Jeigu galėtumėte parodyti rezultatus, kaip buvo panaudotas daugiau nei vienas milijardas eurų, būtų puiku. Mūsų komisijos tikslas yra pamatyti, ar pinigai buvo išleisti tikslingai ir ar visi užsibrėžti tikslai buvo pasiekti. Prieš pusantrų metų elektrinė turėjo būti išjungta ir uždaryta, tai jūs turėjote padaryti už tą milijardą. Pinigai išleisti, o jėgainę galima įjungti nors rytoj.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos atstovai EP tvirtina, kad ES nesilaikant savosios susitarimo dalies Lietuva gali nesilaikyti sutarties ir neuždaryti jėgainės.

Mūsų komisijos pasiūlymą – trims jėgaines uždarančioms valstybėms skirti 560 mln. eurų (1,9 mlrd. litų) – galima vertinti iš skirtingų požiūrio kampų. Aš patarčiau paprasčiausiai perskaityti garsųjį ketvirtąjį sutarties protokolą, kuris nuolat cituojamas.

Protokole aiškiai nurodyta, kad ES skirs adekvatų finansavimą. Niekur nėra parašyta, kad ES privalo padengti visas jėgainės uždarymo išlaidas. Žinoma, niekur nėra nurodyta, kiek apskritai ES privalo finansuoti uždarymo išlaidas – nė viena iš komisijų negali nuspręsti, kiek lėšų būtų privaloma skirti. Vienintelis dalykas, ką institucijos gali nuspręsti – ar finansavimas apskritai bus skiriamas, ar ne. Mūsų komisijos pasiūlymas – sustabdyti finansavimą trims šalims iki 2020-ųjų. Taip, susitarimas buvo, tačiau niekur nebuvo nuspręsta, kiek ilgai jis turi trukti ir kokios rūšies turi būti.

REKLAMA

Kaip vertinate kai kurių Lietuvos politikų pareiškimus, kad Lietuva gali nenutraukti IAE veikimo ir neuždaryti jėgainės?

Tai asmeninės nuomonės ir nenorėčiau būti į tai įveltas. Derėtų išpildyti pradines susitarimo sąlygas ir pagaliau pradėti uždarymą. Nesiremkite Bulgarijos pavyzdžiu, kuri turėjo uždaryti keturis reaktorius ir vėliau paprašė leidimo įjungti du iš jų.

Jeigu nuspręsite vėl įjungti reaktorius, turėtumėte gerai pagalvoti, ar verta tai daryti. Saugumo garantijos būtų visai kitokios, prastesnės. Bulgarijai, beje, EP atsakė „ne“.

REKLAMA

Tačiau daugelio dalykų šiame procese Lietuva nekontroliuoja. Pavyzdžiui, kompanijos „Nukem“ veiksmų ar darbų greičio...

Aš iš tiesų nieko nežinau apie „Nukem“ ir nesidomiu šia kompanija. Netikiu, kad valstybė negali turėti jokios įtakos susitarimui su kompanija. Iš daugiau nei 1 mlrd. litų išleista apie 900 mln. eurų (3,1 mlrd. litų) ir jūs man sakote, kad negalite kontroliuoti proceso ar viskas vyksta labai lėtai? EP nemato rezultatų, o jūs turėtumėte savęs paklausti, kur dingo pinigai.

Kai lankiausi Ignalinoje prieš pusantrų metų, nemačiau jokio rezultato. Praėjo pusantrų metų, tikėjausi, kad jėgainė bus uždaryta, tačiau to vis dar nėra. Kodėl Lietuva neperima geros Vokietijos patirties, kuri sėkmingai uždarė sovietų laikais statytą jėgainę? Žinoma, ji buvo mažesnė ir kitokia nei Ignalinos, tačiau pavyzdys geras. Kodėl prireikė švaistyti pinigus panaudoto kuro kasečių saugyklų dizainui, kodėl negalėjote pritaikyti to paties projekto ir taupyti lėšas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompanija „Nukem“ projekto pradžioje buvo Vokietijos kompanija, vėliau jos valdymą perėmė Rusija. Kaip manote, ar stebint, kaip klostosi įvykiai, čia galima įžvelgti valstybinių manipuliacijų projekto vykdymu?

Tai geriausiai turėtų matyti Lietuvos vyriausybė. Visi kažkodėl kratosi atsakomybės už šį procesą, tačiau valstybė narė turėtų būti atsakinga už pinigų leidimą nuo to momento, kai buvo pradėtas uždarymo procesas.

Neturime nieko prieš Lietuvą, tačiau jūs turite rūpintis tuo, kaip panaudojami ES pinigai. Turiu pasakyti, kad jeigu balsavimas, tęsti finansavimą ar stabdyti, vyktų anonimiškai, būtų balsuota už tąsą. Yra ES narių, kurios turi ką pasakyti ir daugiau nebenori skirti iš ES biudžeto pinigų uždarymo projektams. Ir jos nebeskirs. Tokia padėtis.

REKLAMA

FAKTAI: IAE uždarymas

Bendrai trims tautoms iš ES biudžeto norima skirti 560 mln. eurų (1,9 mlrd. litų). Lietuvai iš jų bus skirta 210 mln. eurų (725 mln. litų), o Lietuva prašo skirti 870 mln. eurų (3 mlrd. litų)

Iki šiol Lietuvai IAE uždaryti skirta 1,3 mlrd. eurų (4,5 mlrd. litų)

EP Biudžeto kontrolės komiteto paskelbtame pranešime nekalbama ir apie senosiose sutartyse užfiksuotą jėgainės uždarymo pasekmių šalinimo rėmimą po 2020 metų

CV: Marianas Jeanas Marinescu

Politiko karjerą pradėjo 1992 metais

Europos Parlamento nariu tapo 2007-aisiais, kai Rumuniija tapo ES nare

Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto pranešėjas

Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės pirmininko pavaduotojas

NUOMONĖS: Ar ES turi padėti uždaryti Ignalinos AE?

Zigmantas Balčytis, europarlamentaras

ES įsipareigojo, kad finansuos Ignalinos AE uždarymą, nes tokio tipo elektrinės uždarymas yra per sunki našta Lietuvai. Mūsų tikslas – įrodyti, kad už milijardą daug kas padaryta. Auditas įrodė, kad Lietuva pinigus leido teisėtai ir pagrįstai, ir savo įsipareigojimus įvykdėme – uždarėme du reaktorius

Mečislovas Žasčiūrinskas, Seimo narys

Lietuva Ignalinos AE uždaryti pinigų neturi ir vertinant tai, kad AE galėjo funkcionuoti daugybę metų ir būti naudinga tiek Lietuvai, tiek Europos Sąjungai, lėšos turėtų būti skirtos taip, kaip buvo susitarta. O kalbos, kad kažkur dingo milijardas, yra atskiras klausimas. Galų gale ES neturi patirties, kaip turėtų vykti atominių jėgainių uždarymas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų