REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienio vakarą Kaune mįslingai dingus devynmetei, ant kojų sukeltos ne tik didžiulės policijos pareigūnų pajėgos, tačiau norą padėti ieškoti mergaitės išreiškė ir didelė dalis žmonių, ne tik gyvenančių Kaune, bet ir kituose miestuose. „Facebook“ buvo sukurta grupė, skirta paieškoms į kurią prisijungė daugybė žmonių, bei šiuo metu ieško devynmetės dieną ir naktį. Tačiau visuomenė ne tik masiškai susivienijo vardan tikslo rasti dingusią mergaitę, bet ir ėmė savivaliauti ir tikrinti namus ar pravažiuojančius automobilius, taip patys užsiimdami neleistina veikla. 

Sekmadienio vakarą Kaune mįslingai dingus devynmetei, ant kojų sukeltos ne tik didžiulės policijos pareigūnų pajėgos, tačiau norą padėti ieškoti mergaitės išreiškė ir didelė dalis žmonių, ne tik gyvenančių Kaune, bet ir kituose miestuose. „Facebook“ buvo sukurta grupė, skirta paieškoms į kurią prisijungė daugybė žmonių, bei šiuo metu ieško devynmetės dieną ir naktį. Tačiau visuomenė ne tik masiškai susivienijo vardan tikslo rasti dingusią mergaitę, bet ir ėmė savivaliauti ir tikrinti namus ar pravažiuojančius automobilius, taip patys užsiimdami neleistina veikla. 

REKLAMA

„Facebook“ grupėje, skirtoje mergaitės paieškoms vienas iš narių pasidalino įspėjimu, dėl netinkamo žmonių elgesio:

REKLAMA
REKLAMA

„Kas ieškote, nesilaužkite į garažus ar namus. Nestabdykite savavališkai automobilių, kurie pasirodė įtartini ar skelbti kaip galimai susiję ar panašūs. Žmonės jau skambina į 112 su pranešimais apie tikrinimus, automobilių stabdymus ir panašiai. Tokiu atveju kvieskite policiją, bet nesiveržkite patys.

REKLAMA

Pamirškite apie laužtuvus ar ežius mėtomus po padangomis. Labai šaunu, kad nesustojate ir šukuojate teritorijas, tik tai darykite atsakingai.“

Kitas grupės narys taip pat pasidalino nusivylimu ir pamąstymais, kad kai kurie žmonės ieško mergaitės ne dėl kilnaus tikslo, o siekdami patirti adrenaliną:

„Kreipiuosi į visus grupės narius. Agotos dingimo dieną paieškos vyko sklandžiai ir atsakingai. Mes visi turime vieną tikslą – surasti mergaitę. Labai liūdna darosi dėl to, kad šiandien prie paieškų prisijungę žmonės trokštantys tik nuotykių ir adrenalino.

REKLAMA
REKLAMA

Tokie žmonės tik trukdo policijos ir savanorių darbui, teršia grupės pokalbį ir publikuoja dezinformaciją. Labai jūsų prašau būkite žmonėmis, jeigu jūs neturite reikšmingos informacijos (savo akimis matytos, savo ausimis girdėtos) tiesiog patylėkite. Dėkoju už supratimą.“

Lietuvos policija reaguodama į šiuos įvykius savo paskyroje pasidalino įspėjimu: 

„Dirbsime tol, kol devynmetė Agota bus rasta. Nuoširdžiai dėkojame visiems pagalbininkams. Pradedame gauti pranešimus, jog vairuotojai, vairuojantys šviesios spalvos automobilius „Mazda“, yra tikrinami gyventojų. Pareigūnai pabrėžia, kad pasklidusi informacija, jog mergaitė išvežta būtent tokia transporto priemone – nepatvirtinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašome gyventojų nesiimti savavališkai tikrinti automobilius ir juos vairuojančius asmenis. Kilus įtarimui, kad informacija ir/ar automobilis gali būti susijęs su įvykiu – nedelsiant informuoti skubios pagalbos telefonu 112 Dėkojame už supratimą ir pasitikėjimą policijos pareigūnų profesionalumu atliekant paieškos veiksmus, analizuojant įvairią vaizdinę medžiagą.“

Psichologas Edvardas Šidlauskas naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kaip tokie įvykiai paveikia visuomenę bei ką turėtų žinoti kiekvienas šioje bauginančioje situacijoje. 

Visuomenėje kyla nerimo lygis

Sekmadienio vakarą Kaune dingus devynmetei mergaitei savanoriai masiškai ieško jos ne tik dienomis, bet ir naktimis – net gi iki penkių ryto. Tačiau, ar toks žmonių poelgis rodo visuomenės susitelkimą ar priešingai, atsiranda tokių, kuriems reikia adrenalino bei nuotykių ir dėl šių priežasčių aktyvai įsitraukia į mergaitės paieškas?

REKLAMA

Psichologas teigia, kad priežasčių gali būti įvairių, nes visi žmonės skirtingi, todėl yra ir įvairių motyvų. „Visumoje aš matyčiau teigiamą tendenciją – žmonių empatiją, atjautą svetimam skausmui, norą padėti, socialumą. Manau, kad tai yra geri ženklai ir būtent žmones nelaimės ir suvienija, nelaimės akivaizdoje mes susivienijame paprastai“, – pastebėjimu pasidalino E. Šidlauskas.

Tačiau, nors vaikų dingimai ar kiti skaudūs nutikimai suvienija žmones, bet tai neigiamai paveikia visus piliečius. „Išgirdus tokią naujieną pakyla nerimo lygis ir nesaugumo jausmas, nes kiekvienas toks nusikaltimas viešoje erdvėje kuria pojūtį, kad mūsų erdvė yra nesaugi, mūsų gyvenama vieta yra nesaugi.

REKLAMA

Tai galima pavadinti sudužusių langų fenomenu – jei niekas nenubaus už išdaužytus langus, tai paskui visiems atrodys, kad galima ir drąsiau nusikalsti bei padaryti rimtesnių nusikaltimų, bet jei už išdaužtą langą baudžia, tada žmonės galvos, kad baus ir dėl rimtesnių dalykų.

Kuo daugiau yra rimtesnių nusikaltimų, tuo žmonės jaučiasi nesaugiau ir tai, aišku, atsiliepia psichinei ir emocinei sveikatai, darbingumui, bendravimui ir visuomenės pajėgumui“, – aiškina psichologas.

Saviveikla gali pakenkti

Tokie ir panašūs įvykiai turi ilgalaikes pasekmes visuomenėje. „Čia jau ne pirmas įvykis, kai viešai nuskamba tokie dalykai, kai nukenčia vaikai, patiria fizinį smurtą ar dar kažką, kai jie dingsta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad tai didins tėvų budrumą ir atsiras kažkokia vaikų palydėjimo į mokyklą ir iš mokyklos kultūra, galbūt atsiras privataus sektoriaus paslauga, kuri pasiūlys vaikus nuvežti bei parvežti. Aš manau, kad tokių paslaugų poreikis turėtų atsirasti, nes akivaizdu, kad niekas nenori rizikuoti savo vaikais“, – nuomonę išreiškė E. Šidlauskas.

Žmonės norėdami padėti rasti mergaitę ar išsiaiškinti detalių, kurios būtų naudingos paieškai net gi pradėjo savivaliauti. Kai kurie iš jų patys stabdo automobilius ar tikrina namus – imasi tvarkos.

Psichologas paklaustas, ką tokiose situacijose ieškant mergaitės jaučia žmogus ir kaip jį tai paveikia atsako, kad tai yra grupinės psichologijos procesai, kurie nėra visai geri, tačiau jie yra nevaldomi.

REKLAMA

„Tai yra radikali išraiška. Yra toks vadinamais linčo teismas, kai žmonės kaip minia pradeda kažką persekioti, bausti ar šiuo atveju tokia savo iniciatyva kažką stabdyti. Tai viena vertus, kaip ir gerai, tokia pilietiškumo išraiška, o kita vertus – tai slidi riba tarp savivalės ir tokio vos ne nusikalstamo lindimo į privačią erdvę. Svarbu tą ribą išlaikyti“, – teigia E. Šidlauskas.

Tam, kad norėdami padėti žmonės išlaikytų ribą ir patys nesielgtų neleistinai, psichologas pataria kreiptis į kriminalistus, kurie daro paiešką ir kurie galėtų duoti instrukcijas, kaip visuomenė galėtų prisidėti ir po to tomis instrukcijomis vadovautis.

REKLAMA

„Kiek žinau yra galimybė tapti policijos rėmėjais. Aš skatinčiau tai daryti per formalius kanalus, formaliais būdais, nes saviveikla tikrai gali pakenkti.“

Dingo 9-erių mergaitė

Primename, kad mergaitė dingo sekmadienį vakare. 2014 metais gimusi mergaitė sekmadienį apie 16.30 val. iš namų Kaune, Trešnių take, išėjo į viešojo transporto stotelę ir rengėsi pavažiuoti iki parduotuvės. Iki jos ji nenuvyko.

Policija pirmadienį pranešė, kad teisėsauga paskelbė tarptautinę dingusiosios paiešką, apie mergaitę informuoti apskričių komisariatai visoje Lietuvoje, tačiau fiziškai jos ieškoma Kauno mieste ir rajone.

Pareigūnai ragina gyventojus, kurie sekmadienį važiavo tarp 16.30 iki 17.30 val. Chemijos, Technikos, Pramonės ar Draugystės gatvėse, ir automobiliuose turi vaizdo registratorius pasidalinti turima medžiaga, net jei ši neatrodo nereikšminga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskelbta ir tarptautinė paieška

Policija pirmadienį pranešė, kad teisėsauga paskelbė tarptautinę Kaune sekmadienį dingusios mergaitės paiešką, tačiau fiziškai jos ieškoma mieste ir rajone.

„Informacija yra perduota visoms (policijos – BNS) apskritims, paskelbta ir tarptautinė paieška, tačiau dabar fiziškai yra ieškoma Kauno mieste ir Kauno rajone“, – žurnalistams Kaune pirmadienį sakė Kauno apskrities policijos viršininkas Mindaugas Baršys. „Taip pat atliekami kiti veiksmai, dėl kurių negaliu plėstis“, – pridūrė jis.

M. Baršio teigimu, nuo pat informacijos gavimo sekmadienio vakarą, 19.30 val., buvo mestos gausios policijos pajėgos ieškant 2014 metais gimusios mergaitės. Nakties metu ties paieška dirbo dar daugiau pareigūnų. „Tiriamos visos įmanomos versijos“, – teigė M. Baršys.

REKLAMA

„Dienos metu lygiai taip pat tikrinamos įvairios versijos, apie kurias plėstis negaliu, nes tai gali būti naudinga kitiems. Šitų dalykų nenorėčiau komentuoti“, – sakė jis. 

Viršininkas kvietė gyventojus, kurie sekmadienį važiavo tarp 16.30 iki 17.30 val. Chemijos, Technikos, Pramonės ar Draugystės gatvėse, ir automobiliuose turi vaizdo registratorius pasidalinti turima medžiaga, net jei ši neatrodo nereikšminga.

Paskutinė vieta, kur registruota mergaitės buvimo vieta pagal telefono lokaciją – Chemijos gatvė. Ar telefonas veikia, M. Baršys nekomentavo.

„Tikrinama visa informacija, visi vaizdo įrašai, registratorių įrašai, vaizdo kamerų duomenys, kita informacija, gaunama iš gyventojų, viešųjų šaltinių“, – sakė Kauno policijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų