REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į „zoną“ – paskui sutuoktinį

Anksčiau neteista marijampolietė Irena Norkuvienė (39 m.), rizikavusi paklusti kalinčiam sutuoktiniui, įkliuvo ir sulaukė teismo bausmės – paskui vyrą keliauti už grotų. Tokių lietuviškų „dekabrisčių“ vis daugėja, o kartu – ir vaikų, kuriuos kalėti nuteistos jų motinos palieka laisvėje gyventi kaip našlaičius.

REKLAMA
REKLAMA

Nuteisė vyrą ir žmoną

I. Norkuvienė – keturių vaikų mama. Du iš jų jau suaugę, o dėl kitų dviejų moteris dabar gali tik apgailestauti ir liūdėti. Jeigu Kauno apygardos teismas, išnagrinėjęs nuteistos I. Norkuvienės apeliacinį skundą, paliks galioti Vilkaviškio teismo nuosprendį, daugiavaikė turės gyventi už grotų 3 metus.

REKLAMA

„Zonoje“ tebegyvens ir I. Norkuvienės sutuoktinis Mindaugas (41 m.). Jis už tai, kad, kalėdamas Kybartų pataisos namuose (Vilkaviškio sav.), suorganizavo nusikaltimą ir įkalbėjo žmoną slapta atvežti kvaišalų, nuteistas kalėti 4 metus ir 10 mėnesių. Bet kadangi šis vyras, iš viso teistas dabar jau penkis kartus, paskutinįkart, 2005-aisiais, buvo įkalintas 10 metų ir 6 mėnesiams už lytinį nusikaltimą ir šios bausmės dar neatlikęs, jam gyventi „zonoje“ teks dar 6 metus ir 4 mėnesius. O jeigu naujo nusikaltimo kalinys nebūtų griebęsis, maždaug po dvejų metų jis jau būtų buvęs laisvėje ir būtų galėjęs vėl kurstyti savo šeimos židinį, nes žmona nuo įkalinto M. Norkaus nenusisuko.

REKLAMA
REKLAMA

Mišrainė su „įdaru“

Gyvenant už grotų laukti 2014-ųjų, kai turėjo išeiti į laisvę, M. Norkui sekėsi sunkiai. Vyrą, kuris iki šiol tikina, kad už lytinį nusikaltimą nuteistas nepagrįstai – be jokios kaltės, tik apšmeižtas, apkalbėtas, buvo apėmusios juodžiausios nuotaikos, nusiraminimo ieškota įvairiais keliais, „susidraugauta“ su kvaišalais.

Kybartų pataisos namų pareigūnai ne kartą buvo sulaikę M. Norkų apsvaigusį ir dėl to nubaudę, todėl nuolat jį stebėjo. Ne paslaptis, kad didesnis dėmesys skiriamas ir tokių kalinių artimiesiems, su kuriais jie dažnai bendrauja – tikimasi, kad jie bandys slapta atgabenti kvaišalų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2009-ųjų balandį M. Norkui buvo suteiktas ilgalaikis pasimatymas su žmona. Pareigūnus tada pasiekė operatyvinė informacija, kad atvykėlė savo kūno ertmėse ketina įnešti sutuoktiniui „dovanėlę“ – narkotinių medžiagų, skirtų ir išplatinti „zonoje“.

Kai I. Norkuvienė atvyko į pasimatymą, ji pareigūnams teigė draudžiamų daiktų neturinti. Visi jos atsinešti daiktai buvo akylai patikrinti - nieko neradus, porai leista susitikti.

Draudžiamas radinys buvo aptiktas tik atlikus pakartotinę kratą, kai pareigūnų stebėti sutuoktiniai jau bendravo pasimatymų kambaryje, ruošėsi valgyti. Tas radinys – tai mišrainėje aptiktas mažytis polietileninis maišelis su, kaip vėliau specialistų nustatyta, amfetaminu ir metamfetaminu – psichotropinėmis medžiagomis (per 3 gramus), kurių pavartojus padidėja budrumas, padaugėja energijos, ima noras daug kalbėti, aktyviai judėti, šokti. Būtent toks elgesys M. Norkų ir išdavė, spėjusį slapta pavartoti kvaišalų.

REKLAMA

Painus tyrimas

Vilkaviškio policininkams, iškviestiems į „zoną“, teko sudėtingas uždavinys: nustatyti, kaip I. Norkuvienės atsivežtame mišrainės indelyje, kuris ką tik buvo patikrintas, staiga atsirado paketėlis su draudžiamu „įdaru“.

Tuo metu pasimatymų patalpose bendravo net trys poros. Ta mišrainė buvo kambaryje, kuriame laiką leido Norkai. Tačiau jie abu kategoriškai neigė ką nors žinoję apie kvaišalų „įdarą“.

Tik vėliau, kai ekspertai paskelbė radę ant paketėlio abiejų Norkų biologinių pėdsakų ir kai buvo išanalizuotas Norkų slaptas bendravimas telefonu, tyrimas tapo sėkmingesnis. SMS žinutės išdavė buvus nusikaltimą: jose poros tartasi dėl versijų, vyras mokęs žmoną viską neigti, pataręs, kaip liudyti.

REKLAMA

Bylą pradėjus nagrinėti Vilkaviškio teisme, I. Norkuvienė ir toliau neigė kaltę, bet žmonos versija buvo sutriuškinta, kai pats M. Norkus pakeitė ankstesnius savo parodymus ir visiškai prisipažino organizavęs kvaišalų perdavimą. Vyras tikino besigailįs, kad įtraukė žmoną į nusikaltimą – įkalbėjo ją atvežti paketėlį. Tuomet teisme ne tokia kategoriška tapo ir I. Norkuvienė: ji tai neigė, tai prisipažino, triko, painiojosi.

Buvo 140 dozių

Paaiškėjo, kad kvaišalų paketėlį, kurio tiekėjo neišdavė, moteris atgabeno paslėpusi savo kūne. Pareigūnės, negalėdamos garantuoti, kad kvaišalų ras, atvykėlės intymių kūno vietų netikrino, kad nesėkmės atveju nebūtų apkaltintos žmogaus teisių pažeidimu. Pasimatymų patalpų tualete I. Norkuvienė išsiėmė paketėlį ir slapta perdavė jį sutuoktiniui. Šis, skubėjęs apkvaišti, ir sukėlė pareigūnų įtarimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Norkus prisipažino, kad žmona žinojo, ką gabeno. Taip pat jis neslėpė, kad pats būtų vartojęs tik dalį kvaišalų, o kitą dalį būtų išplatinęs kitiems kaliniams. Atlygis už riziką buvo pažadėtas ir I. Norkuvienei. Turbūt tai ir sugundė sunkiai gyvenančią daugiavaikę motiną.

Nustatyta, kad iš mišrainėje rasto paketo turinio buvo galimybė padaryti apie 140 dozių svaiginimuisi.

Kvaišalų platintojams grėsė laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 8 metų. Vilkaviškio teismo teisėjas Laimutis Vaitkus laikėsi, kaip minėta, maždaug bausmės vidurkio. Skirti švelnesnę, nei nustatyta, bausmę teisėjas nematė galimybių.

REKLAMA

„Dekabrisčių“ – daug

Tokios nuteistųjų moterys vadinamos „kalinių dekabristėmis“. Jos aukojasi savo vyrams, nepaisydamos galimų skaudžių pasekmių – kaip ir Rusijoje 1825 metais antivyriausybinį maištą suorganizavusių bajorų – dekabristų – žmonos, važiavusios paskui juos, jau nuteistus, į katorgą.

„Kalinių dekabristės“ nuolat pildo Panevėžio pataisos namus. Čia laikinosios gyventojos, nuteistos už disponavimą kvaišalais, sudaro per 34 proc. visų nuteistųjų.

„Dekabrisčių“ daugėja – viena iš kitos klaidų nepasimoko. Skaudžiausia, kai laisvėje be abiejų tėvų lieka tokių moterų vaikai. Štai gegužę 6 metų nelaisvės bausmę užsidirbo panevėžietė Kristina Grincevičienė (45 m.), keturių vaikų motina, kai buvo sučiupta gabenanti kvaišalų savo vyrui, kalinčiam Kybartuose. Šios moters apeliacinį skundą neseniai išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas bausmės nesušvelnino. O panevėžietės sutuoktinis išvis liko nekaltas, nes jo kaltės nesugebėta įrodyti.

REKLAMA

Prieš porą metų 10 metų nelaisvės bausme už kvaišalus, gabentus Marijampolės „zonoje“ kalinčiam sutuoktiniui, buvo nuteista klusni Telšių gyventoja Žaneta Bartaševičienė (26 m.). Ji nešė vyrui beveik 14 gramų heroino - labai didelį kiekį narkotikų. Moters vyras liko be kaltės dėmės.

O didelį kiekį kvaišalų sutuoktiniui pernai į kalėjimą Marijampolėje gabenusi ukmergiškė Vilma Januševičienė (34 m.) sulaukė teismo užuojautos ir buvo nuteista tik vienerius metus kalėti. Moterį išgelbėjo jos padėtis tuo metu – ji laukėsi trečiojo vaiko. Be to, įrodyta, kad užsakymą pateikęs kalinys Ruslanas Januševičius (36 m.) žmoną „gudriai privertė“. Už tai jam paskirta 9 metų nelaisvės bausmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik laisvės apribojimo bausmė už didelio kiekio kvaišalų gabenimą sutuoktiniui į „zoną“ pernai buvo paskirta ir kaunietei Ingai Domskienei (24 m.). Teismas nustatė, kad moteris buvo grubiai priversta Marijampolėje kalinčio sutuoktinio Aivaro Domskio (30 m.). Šio vyro veiksmai įvertinti 9 metų įkalinimu.

Tik faktai:

Narkotikų platinimas – sunkus nusikaltimas, už kurį Baudžiamajame kodekse numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 15 metų.

Bausmės dydis priklauso nuo įvairių nusikaltimo aplinkybių, ypač – nuo platinamų narkotikų kiekio (nedidelio, didelio, labai didelio).

Štai bene populiariausių kvaišalų – amfetamino – 0,2 gramo yra nedidelis kiekis (nuo 2 iki 8 metų nelaisvės), 20 gramų ir daugiau – didelis kiekis (nuo 8 iki 10 metų), o 100 gramų ir daugiau – labai didelis kiekis (nuo 10 iki 15 metų).

Irena ZUBRICKIENĖ

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų