REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV bendrovė „Moon Express“, dalyvaujanti „Google X Prize“ varžybose, kurių dalyviai turi nugabenti į Mėnulį savaeigius robotus, siūlo  įrengti jame nuotoliniu būdu valdomą teleskopą.

REKLAMA
REKLAMA

„Moon Express“ kartu su kitomis 26 „Google X Prize“ projekte dalyvaujančiomis komandomis kovoja dėl 30 mln. JAV dolerių prizo, kuris atiteks tam varžybų dalyviui, kuris iki 2015 m. gruodžio 31 d. pirmasis nuskraidins į Mėnulį  pačių pagamintą mėnuleigį. Jis Mėnulio paviršiuje turi įveikti ne mažesnį nei 500 metrų atstumą veždamas iki 0,5 kg masės krovinį, ir atsiųsti į Žemę tai patvirtinančias didelės raiškos fotonuotraukas bei vaizdo medžiagą.

REKLAMA

Tie „Google X Prize“ varžybų dalyviai, kurie nuskraidins į Mėnulį robotą, galintį atlikti papildomas užduotis, pavyzdžiui, važiuoti nakties metu ar įveikti ilgesnį nei 5 kilometrų atstumą, bus paskatinti 5 mln. dolerių piniginiu prizu.

„Moon Express“ planuoja įrengti Mėnulio paviršiuje nedidelį teleskopą, kurį  nuotoliniu būdu iš Žemės valdyti galėtų ne tik jo savininkė – Tarptautinė Mėnulio observatorijos asociacija (ILOA) – bet ir astronomijos mėgėjai iš įvairių pasaulio šalių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nesiruošiame šiuo instrumentu pakeisti astronomijos, paprasčiausiai siekiame pakeisti žmonių požiūrį“, – sakė „Moon Express“ steigėjas ir vadovas Bobas Richardsas. Pasak jo, kai jūrininkai pasiekia nežinomos žemės krantą, jie kopia į aukščiausią pakrantės kalną ir nuo jo stengiasi apžvelgti apylinkes. Būtent tam esą ir bus skirtas į Mėnulį nuskraidintas teleskopas: kad žmonės per jį galėtų žvalgytis į Žemę ir į žvaigždes.

Skelbiama, kad tokio teleskopo konstrukcija bus paprasta, o jis pats bus ne didesnis už batų dėžutę. Tačiau kadangi Mėnulis neturi atmosferos, šiuo teleskopu atliekami stebėjimai bus skirti ne tik pramogai: juo norėtų naudotis ir mokslininkai, sakoma pranešime.

„Moon Express“ nori susitarti su privačiomis kosminių skrydžių bendrovėmis „Orbital Science“ arba „SpaceX“, kad šios savo raketomis iki 2014 m. nuskraidintų į Mėnulį jos mėnuleigį su teleskopu. Pranešama, kad šiuo metu  „Moon Express“ specialistai bando mėnuleigio nusileidimo modulį ir ryšio sistemas. Bandomas ir pats teleskopas: tai Mauna Kėja observatorijos Havajuose (JAV) teritorijoje daro mokslininkai iš JAV, Kanados, Kinijos, Indijos, Japonijos ir Europos šalių. Jei teleskopo Mėnulyje projektas pavyks, juo naudotis galės tarptautinė mokslininkų grupė, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų