REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno apygardos teisme pirmadienį paskelbtas spredimas dėl Henrikui Daktarui paskirtos įkalinimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Kauno apygardos teisme pirmadienį paskelbtas spredimas dėl Henrikui Daktarui paskirtos įkalinimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

REKLAMA

Prašymą pagal nustatytą tvarką dėl Kauno mafijos šului po mažiausiai 5 metų galinčių atsiverti įkalinimo įstaigos vartų teikė Pravieniškių kalėjimo atstovai.

Teismas nusprendė tokį prašymą atmesti, tad jau gruodį gimtadienį švęsiančiam H. Daktarui lūkesčius apie laisvę teks kuriam laikui atidėti.

Kauno apygardos teismui buvo pateikti rašytiniai nuteistojo paaiškinimai, kuriuose pakartotinai nurodomos teigiamai jį charakterizuojančios aplinkybės. Taip pat prašoma pakeisti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

Spręsdamas laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo terminuoto laisvės atėmimo bausme klausimą, teismas atsižvelgia į nuteistojo nusikalstamo elgesio riziką, nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu, bausmės tikslus ir atliktos bausmės poveikį nuteistajam, ar nuteistasis atlygino ar pašalino reikšmingą padarytos žalos dalį ir įsipareigoja ją visiškai atlyginti ar pašalinti. Pažymėtina, kad įstatymų leidėjas laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimą terminuoto laisvės atėmimo bausme įtvirtino ne kaip imperatyvų įpareigojimą teismui, gavus bausmę vykdančios institucijos teikimą, kiekvienam nuteistajam taikyti minėtą institutą, o tik kaip galimybę sušvelninti nuteistajam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

Byloje esantys duomenys patvirtina, kad H. Daktaras yra atlikęs privalomą įstatymo nustatytą paskirtos laivės atėmimo iki gyvos galvos bausmės dalį (daugiau nei 20 metų), tačiau vien ši formali aplinkybė nesudaro pagrindo nuteistajam švelninti paskirtą bausmę.

REKLAMA

Teisėjų kolegija sutinka, kad nuteistojo elgesyje stebimi teigiami pokyčiai  – palaiko artimus ir teigiamus socialinius ryšius su artimaisiais, dalyvauja pozityvaus užimtumo priemonėse ir įvairiose programose, skatintas 22 kartus, įgijęs dailidės ir autokaro vairuotojo kvalifikacijas, neturi galiojančių drausminių nuobaudų, tęsia darbinę veiklą pataisos įstaigoje, vykdo individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones. Tačiau vien tik šios formalios aplinkybės nesudaro pagrindo nuteistajam švelninti paskirtą bausmę.

Pažymėtina, kad pakartotinai įvertinus visumą aplinkybių, kurios jau buvo žinomos ankstesnių teikimų nagrinėjimo momentu, taip pat įvertinus naujai paaiškėjusias aplinkybes, kurios tiek teigiamai, tiek neigiamai apibūdina nuteistąjį, darytina išvada, jog vis dėlto nėra galimybės tenkinti teikimą ir pakeisti laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos į terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

Teisėjų kolegija, įvertinusi visus papildomai pateiktus duomenis, pažymas bei charakteristikas neturi realaus pagrindo daryti išvadai, kad nuteistojo stebima pažanga mažinant nusikalstamo elgesio riziką yra tiek žymi, jog leistų neabejotinai teigti, kad H. Daktaras laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo terminuoto laisvės atėmimo bausme atveju, ją atlikęs ir išėjęs į laisvę, laikysis įstatymų ir nenusikals bei nekels grėsmės visuomenei.

Teismo nutartis per 7 dienas nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Pagal galiojantį įstatymą, jei nuteistajam iki gyvos galvos būtų paskirta terminuota bausmė, jis į laisvę anksčiausiai galėtų išeiti po 5 metų, vėliausiai – po 10-ties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viltis kažkada išeiti į laisvę

Lietuvos nusikaltėlis, kaunietis Henrikas Daktaras, grupuotės „Daktarai“ vadeiva, Klaipėdos apygardos teismo 2013 metų birželio 14 dienos nuosprendžiu buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme už organizuotą ginkluotą susivienijimą sunkiems nusikaltimams vykdyti.

H. Daktaro įkalinimo pradžia laikomi 2009 metai, tačiau į bausmę įskaičiuojamas ir pagal ankstesnius – Vilniaus apygardos teismo 1997 metų vasario ir 2006 metų gruodžio – nuosprendžius už grotų praleistas laikas. 

2008 metų gruodį teismas buvo leidęs H. Daktarą suimti, tačiau jis pasislėpė ir tik kitų metų rudenį buvo sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto. 

REKLAMA

Pagal 2019-ųjų pavasarį Seimo priimtas įstatymo pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę.

Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Jei teismas nusprendžia įkalinimo įstaigos teikimo netenkinti, pakartotinai dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo galima kreiptis praėjus vieneriems metams.

REKLAMA

Kalėjimuose Daktaras per visą savo gyvenimą jau praleidęs daugiau kaip 20 metų, o iki gyvos galvos už grotų atsidūrė dėl itin kraupių nusikaltimų. 

Henytė vadovavo nusikalstamai Daktarų grupuotei, kuri reketavo, plėšė ir žudė. Viena aukų – Rimantas Ganusauskas-Mongolas – nužudytas dar per Kalėdas 1993-iais. Jo kūnas nerastas iki šiol.

Koks čia smūgis? Jis žudė žmones, už tai gavo bausmę kurios nusipelnė. Kodėl bausmės vykdymo tęstinumas vadinamas smūgiu? TV3 žurnalistų lygis yra smūgis...
Reikejo jam paragauti savo auku mėsos arba dar geriau apsimesti profesionaliu gejumi senai mėgautusi Laisve dar ir pataptu kandidatu nuo laisvės partijos i seima
tas kanibales, kurios išmėsinėjo savo draugę, tai už "gerą elgesį" paleido į laisvę dirbti kasininke. Jos nė neatsiprašė nužudytos merginos tėvų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų