REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas imasi keisti vaistų kompensavimo tvarką. Gyventojams atsirastų galimybė rinktis ir brangesnius, ne pačius pigiausius vaistus. Už juos pacientas turėtų susimokėti priemoką. Vaistus perkantys tautiečiai neslepia, prie vaistinėse siūlomų pačių pigiausių vaistų dar neįprato, o laisvės rinktis tikrai nori.

Seimas imasi keisti vaistų kompensavimo tvarką. Gyventojams atsirastų galimybė rinktis ir brangesnius, ne pačius pigiausius vaistus. Už juos pacientas turėtų susimokėti priemoką. Vaistus perkantys tautiečiai neslepia, prie vaistinėse siūlomų pačių pigiausių vaistų dar neįprato, o laisvės rinktis tikrai nori.

REKLAMA

Pirkdami pirmo paskyrimo valstybės kompensuojamus vaistus iki šiol tautiečiai gauna tik pigiausius. Jei jų atsisako, lieka be kompensacijos iš ligonių kasų, norimus vaistus turi pirkti už pilną kainą:

„Labai nepatinka ta sistema. Todėl, kad nėra pasirinkimo. Brangesnis vaistas yra geresnis mano, o tas pigesnis netinka. Negali būti, kad pigesnis vaistas būtų geresnis.“

„Tai čia blogai. Reikia, kad visur būtų kompensuojami. Visi vaistai turi būti kompensuojami, ką čia tik pigu, pigu, čia ne vaistai.“

REKLAMA
REKLAMA

„Aš išleidžiu kiekvieną mėnesį tik vaistams apie šimtą eurų.“

Vaistinės atstovas teigia pastebintis, kad žmonės vis dar baidosi ekonomiškiausio ir dėl to pigiausio vaisto. Gajūs ir įsitikinimai, kad kuo brangesni vaistai, tuo geresni, ankščiau vartoti vaistai atrodo patikimesni. Kiti yra girdėję rekomendacijas apie dar kitus, tik ne tuos, kurie paskiriami ir kompensuojami.

REKLAMA

„Tai pacientai, didžioji dauguma, būna nepatenkinti, nes mes turbūt įpratę rinktis ir galime tą daryti, o kai yra skiriamas pirmas paskyrimas, tai pacientas privalomai turi gauti tą pigiausią preparatą. Tai ne daug kas būna patenkintas“, – sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.

Seimas dalinai ruošiasi naikinti prieš keletą metų buvusio ministro Verygos sukonstruotą modelį ir grįžti, galima sakyti, prie jau ankščiau pažįstamos tvarkos. Parlamentarai teikia naują pacientų vaistų priemokų skaičiavimo tvarką. Šia tvarka esą bus siūloma žmonėms rinktis neūbtinai pigiausią vaistą. Esą dabar taip dalis žmonių ir daro, tik iš savo kišenės.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagal apklausas matosi, kad apie keturiasdešimt procentų žmonių perka kitą vaistą. Gydytojas jam rekomenduoja sudėtinį vaistą iš kelių veikliųjų medžiagų, prailginto veikimo, modernesnį“, – pasakoja seimo narys Antanas Matulas.

Taigi jei kompensuojamasis vaistas pacientui netiks, galės rinktis, kitą, gydytojo rekomenduotą Tačiau šis šimtu procentu kompensuojamas nebus. Už jį žmogus turės sumokėti priemoką.

„Žmogus sumokės tik skirtumą. Na, pavyzdžiui, pigiausias vaistas kainuoja 10 eurų, o tas antras ar trečias, kurį žmogus rinksis, gydytojas sakys, kad jis efektyviau veiks, kainuoja 12, tai dabar žmogus tą 12 eurų ir moka, šiuo atveju siūlom, kad valstybė vis tiek sumoka tą 10 eurų, o žmogui teks susimokėti 2 eurus“, – teigia A. Matulas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sako, kad dėl naujos tvarkos ligonių kasos farmacininkams sumokės daugiau nei dešimčia milijonų eurų daugiau nei dabar. Tačiau suteiks teisę žmonėms pasirinkti. Buvęs sveikatos apsaugos ministras įsitikinęs, kad tokiu sprendimu toli nueita nebus.

„Šitie sprendimai būtų absoliučiai į kitą pusę nuo pasirūpinimo tais silpniausiais, prie perėjimo prie kažkokių prabangos dalykų. Kad jei turi gali mokėti, kažkokias neaiškias priemokas. Tai man keista, nes vyriausybė programoj įsirašė, kad diegs sprendimus, kurie didins konkurenciją vaistų rinkoje. Tai šitas sprendimas – konkurencijos mažinimo kryptimi, o ne didinimo“, – kalbėjo seimo narys Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Pacientų organizacijos gyvastis vadovė pasakoja, kad negalią turintys žmonės, susimokėdami priemokas už vaistus išleidžia krūvas pinigų, todėl valdžios prašo dėmesį atkreipti ir į tų pačių priemokų kompensacijas.

„Žmogus turi sunkią negalią, reiškia jo pajamos yra didesnės negu tie du šimtai eurų ir jam tenka susimokėti apie 200 eurų tas priemokas. Tai mes esame teikia vyriausybei tokį pasiūlymą, kad kompensuotų priemokas ir sunkiai sergantiems pacientams“, – sako „Gyvastis“ vadovė Aušra Degutytė.

Seimo narių numatytoje įstatymo pataisoje ne tik punktas dėl vaistų priemokos skaičiavimo tvarkos, siūloma keisti dar ir kompensuojamųjų vaistų kainyno tvirtinimą, kad naujos kainos būtų peržiūrimos ne kas ketvirtį, kaip dabar, o du kartus per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų