REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Šūvis į koją toks įsakymas“, – taip reaguoja patys medikai, nustačius tvarką, kad specialios jų komandos lankys namuose esančius COVID-19 pacientus. Kasdien infekcija užsikrečiant vis daugiau medicinos darbuotojų šeimos gydytojai neatsistebi naujais nurodymais. Jų teigimu, taip infekcija ne tik gali būti lengvai išnešiota, bet ir dar labiau priartėta prie sveikatos sistemos lūžio.

„Šūvis į koją toks įsakymas“, – taip reaguoja patys medikai, nustačius tvarką, kad specialios jų komandos lankys namuose esančius COVID-19 pacientus. Kasdien infekcija užsikrečiant vis daugiau medicinos darbuotojų šeimos gydytojai neatsistebi naujais nurodymais. Jų teigimu, taip infekcija ne tik gali būti lengvai išnešiota, bet ir dar labiau priartėta prie sveikatos sistemos lūžio.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ką tik nustatė tvarką, pagal kurią miestų ir rajonų savivaldybių gydymo įstaigų suformuotos medikų komandos, sudarytos iš šeimos gydytojo, slaugytojo ir slaugytojo padėjėjo, vyks į namus pas koronavirusu sergančius pacientus.

Tiesa, lankomi bus ne visi, bet jautriausios visuomenės grupės – vyresni nei 65 m. amžiaus, sergantieji lėtinėmis ligomis ir nėščiosios.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nereikėjo ilgai laukti pačių šeimos gydytojų reakcijos. Nestokodami sarkazmo jie sakė jau įsivaizduojantys, kaip po miestus ir miestelius pradeda vaikštinėti specialiosios komandos – su neperšlampamais maišais, pilnais panaudotų vienkartinių kombinezonų ir kitų apsaugos priemonių, persirenginėdami laiptinėse, tarpuvartėse bei bromuose ir lankyti piliečius, kurie nelabai ką turi pasakyti tiems medikams.

REKLAMA

Įstatymas jau egzistuoja

Portalo tv3.lt kalbinta šeimos gydytoja, vienos privačios Vilniaus gydymo įstaigos vadovė apgailestavo, kad viskas eilinį kartą pastatyta ant galvos, o ne kojų. 

Ji pabrėžė, kad jau yra sukurta veikianti struktūra, tad jokios prasmės išradinėti dviratį nėra.

„Nė vienas žmogus Lietuvoje iki covido nebuvo paliktas be priežiūros. Kokia liga bebūtų, jis turėjo savo šeimos gydytoją ir tie žmonės, kurie priklauso rizikos grupei, kuri yra daug platesnė, nei dabar nurodyta ministro įsakyme, įtraukti ir neįgalieji, vaikai, jie gaudavo slaugos paslaugas namuose. 

REKLAMA
REKLAMA

Egzistavo visose gydymo įstaigose komandos, kuriose yra slaugytojai, jie turi transportą, visą aprūpinimą, ir važiuodavo pas žmones į namus pagal šeimos gydytojo paliepimą. Dabar norima padaryti atvirkščiai – kad pirmiausia važiuotų šeimos gydytojas, o paskui jau slaugytojas. Tai kuriama teisinė maišalynė ir viskas statoma atvirkščiai“, – dėstė ilgametę patirtį turinti medikė, prašiusi neįvardyti jos asmenybės (vardas ir pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.).

Maskatuosis persirenginėdami laiptinėje?

Medikams kyla klausimų ne tik dėl transporto, kaip reikės pasiekti ligonius, bet ir to, kur persirenginėti – juk apsivilkti visą aprangą nuo Covid-19 nėra paprasta. O pagal numatytą tvarką, į paciento namus gali įeiti tik šeimos gydytojas arba, kai vykstama antrąkart, slaugytojas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kur tuomet persirengti – laiptinėje, lauke?“; „Juk persirengus laiptinėje tą vietą jau reikia dezinfekuoti. Tai kas tą darys?“ – gūžčiojo pečiais medikai.

Kitas dalykas, ką akcentuoja gydytojai, tai – paties vykimo tokiomis aplinkybėmis pas pacientą prasmė.

„Ką gali padaryti šeimos gydytojas su termometru ir pulsoksimetru, jei žmogui blogėja? Taigi jis automatiškai turi kviestis greitąją pagalbą. Sunkiai įsivaizduoju situaciją, kad aplankius nėščiąją gydytojas ją nuramintų ir nesiūlytų vykti į ligoninę. Tad kokia viso to prasmė? Pasimaskatuoti laiptinėje persirengiant?“ – svarstė pašnekovė.

Negana to, jos teigimu, tai tik bereikalingos panikos kėlimas: „Jau užtenka kur mikrorajone pamatyti atvykstančias dezinfekcines komandas su skafandrais, o dabar dar pradės šeimos gydytojai čia vaikščioti. Tai neprideda ramybės.“

REKLAMA

Kita vertus, svarstė gydytoja, žmonės jau dabar bijo eiti į gydymo įstaigas, tai gal ir nesikvies į namus medikų. Tačiau ji įžvelgė ir kitą bėdą – kiti kreiptis gali be perstojo, mat kaip lengvų pacientų jų gydymo įtaigos nepriima, tačiau šie gali nerimauti dėl sveikatos.

„Šeimos gydytojo prie kiekvieno nepastatysiu, o suirutės tikrai bus“, – konstatavo pašnekovė.

Pacientams mažės paslaugų

Medikai įžvelgia grėsmę, kad taip infekcija kaip tik gali būti lengviau paplatinta. Tuo pačiu ir daugiau susirgusių medicinos specialistų „iškristi iš rikiuotės“. 

Dar daugiau – dalis pacientų pagalbos turės kreiptis į kitus šeimos gydytojus, nes juos paskyrus dirbti šiose mobiliose komandose su kitais pacientais kontaktuoti šie negalės.

REKLAMA

„Įsivaizduoju, kad bus liepta visoms savivaldybės poliklinikoms skirti žmones, pavyzdžiui, Vilniui susidaryti 3–4 brigadas. Tai šiaip nėra sudėtinga. Bet kokių 12–15 gydytojų vien mieste būtų „nuimta“, paskirti dirbti slenkančiu grafiku, tačiau jų pacientai liktų be šeimos gydytojų. Taip problemos kuriamos lygioje vietoje“, – dėstė portalo kalbinta gydytoja.

Portalas tv3.lt primena, kad vos išgirdę apie pirminius planus siųsti šeimos gydytojus pas COVID-19 pacientus į namus, šie buvo abstulbinti tokio sprendimo. Nuogąstauta, kad taip nutikus kitus pacientus gydyti teliks telefonu.

Tuomet Šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė Jurga Dūdienė atkreipė dėmesį, kad kai jau yra patvirtinta Covid-19 liga ir pasireiškia stipresni simptomai – karščiavimas virš 38 laipsnių, intensyvesnis kosulys, dusulys, – tada vien šeimos gydytojo tikrai nepakaks. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu atveju tam, kad būtų galima nuspręsti, ar nėra komplikacijos – plaučių uždegimo – reikalingas rentgeno tyrimas, kurio gydytojas nei atvykęs į namus, nei pas save kabinete nepadarys. Taigi būtina konsultacija priėmimo skyriuje, infekcinėje ligoninėje arba tose atraminėse ligoninėse, kur jau galima gydyti covidinius pacientus“, – aiškino šeimos gydytoja.

Šeimos gydytojai įsitrauktų kitaip?

Prezidentūros suburta ekspertų grupė COVID-19 pandemijos valdymo klausimais yra pateikusi rekomendacijas, kad pirminei sveikatos grandžiai turėtų tekti didesnis vaidmuo.

Visgi pašnekovė teigė, kad tai turėtų būti daroma kitais būdais.

„Šeimos gydytojus reikia įtraukinėti visai kitiems dalykams ką dar pavasarį sakiau. Šeimos gydytojai pažįsta visus savo pacientus, mes gal turėjome atlikti atrankos būdus, kontaktų nustatymus, šviečiamąjį darbą. Tuo metu pavasarį mes buvome visai „išjungi“, o dabar siūlo plikom rankomis eiti į butus. Šeimos gydytojai pasiruošę dirbti ir dirba, tačiau nebelaukia nurodymų, o daro taip, kaip atrodo logiška“, – aiškino ji.

REKLAMA

Veryga siūlė nesipiktinti

Kaip yra anksčiau pabrėžęs pats A. Veryga, tokia tvarka padėtų sumažinti krūvį gydymo įstaigoms ir ragino nesibaiminti bei nesipiktinti dėl to.

„Tikrai nereikėtų šito kažkaip dramatizuoti: turime galvoti, kokiu būdu sugebėsime užtikrinti, kad sunkūs pacientai galės būti gydomi stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose arba ligoninėse“, – yra sakęs ministras.

Anot jo, lankymasis pas pacientus nėra didelė naujiena, bet dabar atsiranda tam tikros specifikos:

„Ne visiems pacientams tokio lankymo reikia. Pacientams, kuriems reikia priežiūros namuose, bet dar gal nėra būtinybės gultis į stacionarinę gydymo įstaigą, tokia komanda ir galės padėti.“ 

REKLAMA

Kartu ministras tikino, kad medikai per šią pandemiją išmoko saugotis ir naudoti asmens apsaugos priemones, tad ir baimintis, kad taip galėtų užsikrėstų daugiau medicinos darbuotojų, nėra.

„Taip, kaip medikai saugojasi dirbdami gydymo įstaigose, taip, neabejoju, jie mokės saugotis ir lankydamiesi pas pacientus namuose“, – kalbėjo jis.

Komandos dirbtų nuo 8 iki 20 val.

Nurodoma, kad sudaryta medikų komanda paslaugas teikia nuo 8  iki 20 val. Kitu metu pablogėjus paciento sveikatos būklei, jis kviečiasi greitąją medicinos pagalbą.

Pacientas, atsiradus naujų simptomų ir (ar) pablogėjus sveikatos būklei, nedelsiant kreipiasi į savo šeimos gydytoją, kuris,  nustatęs, kad pacientui reikalinga kontaktinė konsultacija, ją paskiria el.sistemoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komanda pas pacientus vyksta paciento kreipimosi dieną, atsižvelgiant į pacientų sveikatos būklę ir pacientų gyvenamąją vietą, nustatytu eiliškumu.

Kaip viskas veiks?

Pirmojo vizito pas pacientą vyksta komandos šeimos gydytojas ir slaugytojo padėjėjas. Šeimos gydytojas vizito metu įvertina paciento sveikatos būklę ir nusprendžia, ar pacientas gali būti toliau gydomas ambulatoriškai ir, jei taip, ar jam reikalingas tiesioginis stebėjimas. 

Nustačius, kad paciento būklė yra sunki, kviečiama greitoji medicinos pagalba pervežti pacientą į stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Jei pacientui paskirtas tiesioginis stebėjimas, antrojo ir tolesnių vizitų šeimos gydytojo paskirtu periodiškumu į paciento namus vyksta slaugytojas ir slaugytojo padėjėjas. Esant būtinybei tolimesnių vizitų metu gali atvykti ir šeimos gydytojas.

REKLAMA

Atvykstantys šeimos gydytojai ir slaugytojai privalo dėvėti visas apsaugos priemones: respiratorius FFP2, apsauginius akinius, vienkartinį neperšlampamą kombinezoną, vienkartinę kepurę, antbačius, vienkartines pirštines. Slaugytojo padėjėjui užtenka medicininės kaukės ir vienkartinių pirštinių.

Pirmojo vizito į namus metu užeina tik šeimos gydytojas, antrojo – tik slaugytojas. Numatyta, kad slaugytojo padėjėjas padeda apsirengti apsaugos ir nusirengti priemones šeimos gydytojui ir slaugytojui.

Savivaldybės taip pat įpareigotos komandos narius aprūpinti pulsoksimetrais, kraujospūdžio aparatais, stetofonendoskopais, bekontakčiais termometrais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų