Dėl kaukių lauke Veryga lieka kategoriškas: to nauda abejoja tik vienas ar du ekspertai

Nors kai kurie medikai abejoja kaukių naudingumu jas dėvint viešose atvirose erdvėse, kai neturima artimo kontakto su kitais asmenimis, ministras Aurelijus Veryga kategoriškas – tvarkos koreguoti neplanuojama, o kokios nors išimtys tik sukurtų sąlygas ginčams.

Įvedus karantiną kaukės tapo privalomos visose – net ir atvirose – viešose vietose. Tai vėl sukėlė dalies visuomenės pasipiktinimą. Žmonės skundžiasi diskomfortu jas dėvint, pastebi, kad vėstant orui rizikuoja apšalti veidą. Ar kaukė išties visur reikalinga būnant lauke, svarsto ir patys medikai.

Visgi A. Veryga jokių pokyčių kol kas nežada: „Kol kas nieko neplanuojama keisti. Ką tik buvo sušvelninta tvarka dėl kaukių dėvėjimo pradines klases lankantiems vaikams.“

Bendrai kalbėdamas apie kaukių dėvėjimą jis pabrėžė, kad nuomonių yra visokių.

„Dėl kaukių dėvėjimo paminėtas skeptiškas požiūris. Tai gal ir sakykime, kad yra vienas ar du ekspertai, kurie abejoja kaukių nauda, kiti ekspertai neabejoja ir kaip tik visuomenei siūlo būti labiau sąmoningai ir stengtis naudoti visas įmanomas apsaugos priemones“, – sakė ministras.

Atvertų sąlygas ginčams

Paklaustas, galbūt logiška būtų numatyta tam tikras viešas atviras vietas, kur išties susirenka daugiau žmonių ir didėja artimo kontakto rizika, A. Veryga teigė, kad tokiu atveju tik būtų sukurta erdvė ginčams ir neaiškumams.

„Kiekviena išimtis sukuria labai daug papildomų aplinkybių ir ginčų, ar tai tikrai buvo pakankamai didžiulis atstumas nuo kažko, ar čia buvo būriuojamasi, ar ne, sukuria papildoma erdvę pasiaiškinimas. Galų gale, jei kaukių dėvėjimas nėra privalomas visur viešose vietose, žmonės tada jas žmogiškai pamiršta ir jei iškyla būtinybė jas užsidėti, tada gali būti tiesiog, kad jos neturi ir apsauga sumažėja.

Dabar jau galima rasti labai nesudėtingai prieinamų šaltinių, kad kaukės tikrai nedusina žmonių, medikai su jomis dirba ir visą dieną ir tikrai nepatiria jokių sveikatos sutrikimų. Tai vis sąmokslo teorijos apie uždusimus ir didėjančius anglies dvideginio kiekius kraujyje. Galiu tik priminti, kad kaukė nėra koks balionas, iš kurio iškvėpuojam orą, bet filtras“, – aiškino ministras.

REKLAMA

Abejoja nauda

Portalas tv3.lt primena, kad VU Medicinos fakulteto prodekanas, profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius svarstė, kiek naudos turi veido dengimas atvirose erdvėse.

„Galbūt visuotinis, kategoriškas apribojimas lauke nereikalingas. Nebent kalbėtume apie susibūrimus, kur žmonės susiburia kartu. Kada kalbame apie patalpas, vienareikšmiškai rizika užsikrėsti yra didelė. Tankūs susitikimai nėra gerai, lauke taip pat, ne tik viduje“, – yra sakęs jis.

Profesorius pažymėjo, kad didžiausia rizika užsikrėsti Covid-19 atsiranda būnant mažesniu nei metro atstumu nuo sergančiojo.

„Rizika didžiausia yra metro atstumu, tai yra lašelinis būdas, kada užkrečiama daugiausiai žmonių. Visa kita – aerozolinis būdas – iki 2–4 metrų plinta. Bet lauke, kadangi ventiliacija yra didelė, antrasis būdas mažesnis. Patalpose reikia fokusuotis į tą metro atstumą. Kaukė, kad ir su metru, neapsaugo iki galo, bet sumažina riziką reikšmingai. Kaukių dėvėjimas sumažino infekcijos plitimą, tai yra įrodyta“, – pridūrė V. Kasiulevičius.

Lauke viruso daleles nuneša vėjas

Savo nuomonę dėl kaukių dėvėjimo lauke yra išsakęs ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas.

„Pagrindinis veiksnys, ką jau turėjome suprasti, kad užsikrėsti galima tik nuo sergančio žmogus, kuris pats nežino, kad serga, dėl kartu su jo iškvepiamu oru išskiriamo viruso. Jei nebus to žmogaus šalia, jei neįkvėpsi to žmogaus iškvepiamo oro, jei jo neprikvėpuosi daug, tai ir nesusirgsi. Todėl ir yra pagrindinis reikalavimas laikytis atstumo. O kai to neišeina laikytis, būtina dėvėti kaukę ir būti šalia asmens kuo trumpiau.

Lauke gi vėjas greitai nuneša viruso daleles, veikia ultravioletiniai spinduliai. Aišku, jų žiemą mažiau, tad viruso plitimo sąlygos geresnės. Bet jei kalbama apie visuotinį kaukių dėvėjimą, tai, nežinau, ar žmogui sportuojant, einant parke jos reikia. Jeigu tu vienas eini gatve, tai viena. Jei prieini prie kito žmogaus ir nori su juo pasikalbėti, tada turėtum užsidėti kaukę. Galiu tik dar kartą priminti, kad svarbus priemonių kompleksas, viena kuri jų savaime apsaugos neduoda. Nors atrodo, kad tai žinoma ir kartojama jau ilgai, panašu, kad per mažai to nebus“, – kalbėjo jis.


Rašyti komentarą...
S
Senai aisku,
2020-11-12 14:29:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
kad antsnukis nuo viruso neapsaugo.Virusas ne dulkes ar ziedadulkes,tad taip saugotis beprasmiska.Ir dabar matome,kad susirgimu skaicius auga nors visi su antsnukiais.Niekas nepasikeistu jei ju ir nereiketu,bet veryga niekada to nepripazins.Dabar,kai orai dregni ir salti,tai tampa virusu veisykla ir nesekite pasaku,kad yra kitaip.
Atsakyti
-9

A
As
2020-11-12 14:33:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano vyras siuo metu dirba norvegijoj ir ten kaukes neprivalomos, i parduotuve eina be kaukes, jei kas nors buna su kauke tai paziuri kaip i ateivi :D zmones nera nuolat gasdinami valdzios, nebijo kad gaus baudas, zodziu nera tokios prievartos kaip lt ir nesoka taip staigiai susirgimai :)

Atsakyti
-5

P
Paslaptis
2020-11-12 14:20:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tos kaukės lauke be ryšio aš suprantu kai žmogus turi kontaktą su kitu asmeniu bet kai jis vaikšto vienas to labiau pavyzdžiui man tos kaukės varžo mane ir jau pajutau pirmą šaltuka
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (58)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų