Šeimos gydytoja paaiškino, kaip atpažinti koronavirusą ir ko susirgus imtis pirmiausia

Šaltuoju metu laiku gali užklupti įvairiausios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, bet jų paprastai pačiam atskirti gali nepavykti. Todėl kadangi šiuo metu koronavirusas plinta labai sparčiai, medikai siūlo net ir pajutus lengvus peršalimui būdingus simptomus likti namuose. 

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė primena, kad tik atlikus tyrimą iš nosies ir gerklės (nosiaryklės) galima sužinoti, ar susirgimo kaltininkas yra koronavirusas.

Vis dėlto yra visas simptomų sąrašas, kurie turėtų priversti sunerimti ir imtis atitinkamų priemonių.

Nebūtinai pasireiškia vis simptomai 

Gydytoja primena, kad lengvai koronaviruso sukeltai infekcijai būdingi visiems pažįstami simptomai, pasireiškiantys nebūtinai visi kartu.

Tai gali būti karščiavimas nuo 37,1 iki 38–39 ir daugiau. Anot gydytojos, karščiavimas vieną dieną gali būti iki 40, o kitą – jau tik 37, gali užsitęsti ir ilgiau.

„Nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, raumenų skausmai (kai kas pasakoja, kad jaučiasi, lyg stipriai pasportavę, pastebi, kad skauda nugarą, kaulus laužo, sako „gripuoju“); gerklės perštėjimas, sausas kosulys; sloga, nosies užgulimas; uoslės, skonio jutimo praradimas (jie pasveikus atsistato); gali pasireikšti pilvo skausmais ir viduriavimu“, – toliau galimus simptomus savo „Facebook“ paskyroje vardijo J. Dūdienė.

Kada nebeužtenka gydytis namuose

Gydytoja priminė, kad lengvos eigos COVID-19 yra gydoma namuose , vartojant vaistus simptomams palengvinti.

„Stiprėjantis kosulys ir dusulys, krūtinės užgulimas mums jau yra perspėjimas, kad būtina atlikti išsamius tyrimus – kraujo, plaučių rentgeno nuotrauką ir kraujo įsotinimą deguonimi (tam naudojamas pulsoksimetras – prietaisas, dedamas ant rankos piršto) – kurie parodytų, ar nevyksta komplikacija – plaučių uždegimas. 

Tai jau būtų vidutinio sunkumo COVID-19 liga, ir jau gydytojai spręstų dėl papildomo gydymo. Ir net nustačius plaučių uždegimą, paskyrus antibiotikus, nesant kitų lėtinių ligų (tokių kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ar inkstų ligos) pablogėjimo – stabilios būklės pacientai, sergantys vidutinio sunkumo COVID-19 liga, gali būti palikti gydytis namuose, atidžiai stebint būklę, konsultuojantis telefonu su šeimos gydytoju“, – dėstė J. Dūdienė.

REKLAMA

Kaip padėti sau?

Medikė kartu įvardijo būdus, kaip būtų galima padėti sau ir malšinti lengvos eigos COVID-19 simptomus.

Visų pirma patariama vartoti labai daug skysčių – tam tinka visos arbatos – žolelių ir uogų, vanduo.

„Leisti sau karščiuoti, jeigu tai nesukelia ypatingai nemalonios savijautos – tik virš 38 laipsnių temperatūros mūsų organizmas pasigamina ypatinguosius karius prieš virusus – interferoną, tad gausiai geriant skysčius, esant šiltoms (raudonoms) plaštakoms ir pėdoms, temperatūros galima ir „nemušti“. Žinoma, jeigu nėra kitų būklių, bloginančių bendrą savijautą“, – aiškino šeimos gydytoja.

Medikė pridūrė, kad atskirai svarbu paminėti, kad kai kuriems žmonėms vaistas nuo temperatūros ibuprofenas gali padidinti kraujospūdį.

„Todėl net ir nesergantys kraujospūdžio liga, pasimatuokite savo kraujo spaudimą, ir tai verta aptarti su savo šeimos gydytoju. Tikrai, ibuprofenas ir paracetamolis yra saugūs vaistai, svarbu neviršyti jų paros nustatytų dozių. Ir „neprigerti“ šių vaistų su kokteiliais – karštaisiais gėrimais, kuriuose sudėtyje taip pat yra paracetamolio. Skaitykite sudėtį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku“, – dėstė J. Dūdienė.

Kas numalšins gerklės skausmą ir slogą

Gydytoja pasakojo, kad gerklės perštėjimui ir sausam kosuliui malšinti geriausiai tiks čiulpiamos pastilės.

„Jos sudrėkins gerklės gleivinę, nuramins kosulį (ypač mentolis, saldynmedis, islandinė kerpena, šalavijas). Taip pat tinka skalavimas šalavijo, medetkų arbatomis, šiltų garų inhaliacijos. 

Labai rekomenduoju neskubėti pradėti vaistų, skirtų atsikosėjimui skatinti – ambroxolio, acetilcisteino tipo tabletės. Tokiu būdu tik užsiveda intensyvus kosulys. Sauso kosulio gydymui visiškai pakanka gausiai gerti arbatas ir čiulpti pastiles gerklės gleivinės drėkinimui“, – aiškino gydytoja.

Tuo metu slogai gydyti purškiami vaistai skiriami 3–5 dienoms, vertingas nosies plovimas druskingu vandeniu (yra griežtos taisyklės). Toliau – rekomenduojama tartis su gydytoju.

REKLAMA

Išskiriama ir gerųjų bakterijų vieta: 

„Visada yra gerai padėti virusų pakirstam mūsų organizmui - gerai veikianti žarnyno mikroflora yra galingas mūsų imuninės sistemos ramstis“, – rašė gydytoja.

Įspėjo dėl antibiotikų vartojimo

Dar svarbus akcentas – nepradėti antibiotikų savarankiškai, sergant COVID-19 lengva forma „profilaktiškai“. 

„Tik esant viruso komplikacijoms – o tai gali būti ir bronchitas ir plaučių uždegimas – ir tik tuomet, kai pagal kliniką ir kraujo tyrimus matom, kad prisidėjo bakterinė infekcija, gydytojai paskiriam. Jokiu būdu nerekomenduoju antibiotikų gerti „dėl visa ko“, kad nesikomplikuotų virusas“, – rašė ji.

J. Dūdienė akcentavo, kad lengva ligos forma perserga apie 80 proc. užsikrėtusių koronavirusine infekcija:

„Dalis užsikrėtusiųjų net nejunta jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus, o apie 20 proc. prireikia ištyrimo ligoninėje. Apie 6–8 proc. paliekami gydymui ligoninėje, kuris trunka įvairiai, nuo 2 iki 4–6 savaičių, todėl toks svarbus tikslas, kad kaip įmanoma labiau sulėtintume viruso plitimą.

Bendradarbiaukite su savo šeimos gydytoju! O būklei stipriai blogėjant – ypač atsiradus dusuliui – nedelsdami skambinkite 112. Veikdami kartu, įveiksime pandemiją. Saugokime vieni kitus. Venkime nebūtinų kontaktų“, – linkėjo medikė.


Rašyti komentarą...
K
Kestas
2020-11-10 13:00:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ponia Dūdiene, jūs aprašinėjate gripo simtomus, kadangi davusi hipotrato priesaika ir keliant panikai,jums turėtų atimti licenciją ir net neleist gyvūnų gydyti
Jūs daugiau nieko ir nebežinote,tik tą vieną frazę,KORONA
Atsakyti
-17

L
Lina
2020-11-10 13:36:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dūdiene, virusas tas pats gripas. Nenuostabu, kad Hipokrato priesaika seniai neekzistuoja, bet yra kita - nepakenk pacijientui!!! Tai va tokia, kuri platins seime priimtą įstatymą, skiepyti NEREGISTRUOTOM vakcinom, kas reiškia nepatikrintom, nesaugiom ir neefektyviom, nes patikrintas vakcinas REGISTRUOJA!!! Šimonytė padakė, kad antrai bangai pinigų nėra, o vakcinom yra? Tokie Zingeriai, jurie neturi medicininio išsilavinimo, nenori prisiimti asmeninės atsakomybės ,kartu su Kasiulevičium, kurio išsilavinimas siekia tik šeimos gydytojo, ir nedaugiau??
Atsakyti
-4

Z
Zebediejus
2020-11-10 18:50:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gali ir be trusiku vaikščioti. Tik žiūrėk kad nepačiuptų už kiaušinių korona.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų