REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tuščios gatvės, pustuštės ar net išvis neveikiančios valstybinės įstaigos ir net privatūs verslai. Darbdaviai skaičiuoja, kad pirmadienį laisvadienį pasiėmė ir mini atostogas susiveikė net pusė dirbančiųjų. Daliai tautiečių tai ne prie širdies – žmonės negavo reikiamų paslaugų.

Tuščios gatvės, pustuštės ar net išvis neveikiančios valstybinės įstaigos ir net privatūs verslai. Darbdaviai skaičiuoja, kad pirmadienį laisvadienį pasiėmė ir mini atostogas susiveikė net pusė dirbančiųjų. Daliai tautiečių tai ne prie širdies – žmonės negavo reikiamų paslaugų.

REKLAMA

Kiti džiaugiasi – papildomas poilsis dar niekam nepakenkė. Atostogavo ir net pusė ministrų, užtat kai kuriems kitiems teko darbuotis net už keturis, bent jau teoriškai. Ekonomistai primena, kad viena nedarbo diena šalies ūkiui kainuoja dešimtis milijonų eurų, visgi tragedijos iš to nedaro.

Šviežios bandelės užsimaniusiai Virginijai skanėstų teks ieškotis kitur. Užrašas ant durų skelbia, kad populiari Panevėžio kepyklėlė pailsėti nusprendė nelaukdama oficialių laisvadienių – lapkričio pirmosios ir antrosios.

„Šeštadienį, sekmadienį, pirmadienį, antradienį ir trečiadienį. Penkios. Geras darbas“, – sako Virginija.

Virginija mano, kad tai neteisybė.

„Gaila, kad negavau bandelių. Lietuvoj per daug laisvadienių, šventinių per daug. Kur yra tiek šventinių?“, – kalba Virginija.

REKLAMA
REKLAMA

O ką apie tiek laisvadienių mano kiti gyventojai? Štai, ką jie sako:

„Ir kepėjams reikia atostogauti ir pabūti namuose.“

„Visi žmonės nori pailsėti, man atrodo. Būtų geriau, kad dirbtų.“

Pustuščiai ir Marijampolės savivaldybės koridoriai. Ir šiandien, ir savaitės pabaigoje atostogų pasiprašė kone trečdalis valdininkų.

REKLAMA

„Kažkur iki 30 proc. darbuotojų. Tačiau skyriuose ir padaliniuose lieka atsakingi asmenys. Dalis lieka, todėl pasiskirstymas darbais yra ir funkcijos, kurias reikia atlikti, toliau užtikrinamos“, – teigia Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis.

Tiesa, tokią dieną ir žmonės neplūsta tvarkytis reikalų: „Tai nėra greitoji pagalba, tai yra biudžetinė įstaiga, biurokratinė, į kurią galima susiplanuoti iš anksto ateiti, nebūtinai šitą dieną, čia ir dabar.“

Darbdavių konfederacijos vadovas mano, kad šiandien atostogas susiveikė itin ženkli dalis dirbančiųjų.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano skaičiavimais, kiek esu apklausinėjęs savo narius, apie pusė turbūt nedirba. Galima kalbėti tiek apie gamybinį, tiek paslaugų sektorių“, – tvirtina darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.

Štai, ką pasakoja žmonės:

„Tėvadienį turiu, tai pasiėmiau. – Ir gavosi? – Penkios dienos.“

„Atidirbo arba praėjusį šeštadienį, arba ateinantį, kiek teko girdėti iš pažįstamų.“

„Dirbantiems tai labai gerai, nes ir su vaikais turi laiko pabūti.“

Nuo statistikos nenukrypsta ir tautos išrinktieji. Kol premjerė šiandien Vyriausybėje priima Graikijos ministrą pirmininką, net septyni iš keturiolikos jos pavaldinių ministrų poilsiauja. Dar du – komandiruotėse Jungtinėse Valstijose ir Pietų Korėjoje, o visus juos pavaduoja likusieji penki. Vienas iš tokių – kultūros ministras Simonas Kairys, laikinai einantis ir aplinkos ministro pareigas. Tik ar teko realiai padirbėti už kolegą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien dar neteko, bet mačiau, kad yra elektroniniam pašte atsiųsti dokumentai, kuriuos reikia pasirašyti, kalbant apie Aplinkos ministeriją. Bet tai daugiau formalumas“, – sako S. Kairys.

Net už keturis ministrus šiandien plušėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Pakomentuoti sau tekusio krūvio ministrė laiko nerado, nes, anot atstovės... turi peržiūrėti daug kitų ministerijų dokumentų. Kultūros ministras tikina, kad dėl pusės kolegų atostogų darbai nesustoja.

„Įsivaizdavimas, kad ministras, jei neatostogaus, labai daugiau padarys... Visada malonu apie tai padiskutuoti, bet realybėje visi esam žmonės, visi pavargstam“, – sako S. Kairys.

REKLAMA

„Pusė ministrų nedirba, dar daugiau. Šitoj vietoj darbdaviams galbūt labiau skaudu, kad viešasis sektorius nekuria reikalingų teisės aktų“, – teigia D. Arlauskas.

Viešojoje erdvėje nuolat atsinaujina diskusijos, ar reikia Lietuvai net keturiolikos nedarbo dienų, dėl kurių bendrai ekonomika nesukuria šimtų milijonų eurų vertės.

„Kažkokie pavojai dėl vienos ar kelių dienų tikrai mums negresia, nors viena nedarbo diena kainuoja apie 50 mln. eurų. Bet mes pralenkėm Portugaliją, Ispaniją, Vengriją, Slovakiją, pagal BVP vienam gyventojui mes labai aukštai stovim“, – tikina D. Arlauskas.

„Tas darbinis ritmas pakrinka ir pridėtinės vertės sukuriama gerokai mažiau nei galėtų būti. Tuo metu kitose šalyse, kuriose nėra tokio atvejo, kai šios dvi dienos laisvos, darbas vyksta ir mes pralaimime ekonomine prasme“, – sako ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

REKLAMA

O tautiečių nuomonės, ar reikia mažinti laisvadienių, išsiskiria:

„Reikėtų gal daugiau žmonėms dirbti. Kas daugiau dirba, tas daugiau ir turi.“

„Visi „bagoti“, matyt, kad nori daugiau išeiginių.“

„Žmonėms reikia ir atsipalaiduoti.“

Tiesa, daugiau patogių progų susiveikti trumpas atostogas šiemet nebebus. Kūčios ir Kalėdos bei Sausio 1-oji sutaps su savaitgaliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų