REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Graikijos užsienio reikalų ministrė Dora Bakoyannis nebuvo nustebinta, kad praėjusią savaitę šalį užliejo smurto lavina. Ši politikė 3 metus ėjo Atėnų miesto merės pareigas. Duodama interviu žurnalui „Spiegel“, ji teigė, kad šalies vyriausybė ir toliau turi tęsti esmines reformas, kad Graikija pasivytų Europos Sąjungos šalis.

REKLAMA
REKLAMA

„Spiegel“: Ponia ministre, kokios yra šios neapykantos orgijos ir smurto jūsų miestų gatvėse priežastys?

REKLAMA

D. Bakoyannis: Aš manau, kad neapykanta yra per žiaurus žodis. Jauni žmonės visada yra labai jautrūs ir ypač jautriai reaguoja į neteisybę. Šiuo atžvilgiu Graikijos jaunimas ne tiek daug ir skiriasi nuo kitų Europos šalių jaunuolių. Tokia tragedija, kaip penkiolikamečio mirtis nuo policininko paleistos kulkos, savaime suprantama, yra šokas. Todėl yra lengva išvesti jaunus žmones į gatves.

„Spiegel“: Protestai buvo žymiai daugiau nei tik pykčio bei apmaudo išreiškimas. Vien Atėnuose buvo nuniokotas kvartalas po kvartalo. Ar riaušės buvo politiškai motyvuotos?

REKLAMA
REKLAMA

D. Bakoyannis: Sunkus pasakyti, kas čia suveikė. Neabejotina, į neramumus įsitraukė nusikaltėliai, kurie tiesiog pasinaudojo situacija ir viską siaubė. Tačiau savaime suprantama, kad apmaudą skatino ir faktas, kad mes šiuo metu išgyvename ekonomiškai itin sunkius laikus. Finansinė krizė ir jos pasekmės, su kuriomis mūsų vaikai susiduria kiekvieną dieną, paskatino nesaugumo jausmą ir baimę dėl ateities. Tai skatina jų nerimą dėl valstybės, todėl jie ir sureagavo. Tai nėra pirmas kartas, kai aš tą mačiau, o be to, ir kituose didžiuosiuose Europos miestuose būta panašių incidentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Spiegel“: Jūs neatrodote itin nustebinta. Veikiausiai dėl to, kad nuo 2003 iki 2006 metų buvote Graikijos sostinės Atėnų mere?

D. Bakoyannis: Aš laukiau, kad kažkas panašaus anksčiau ar vėliau įvyks. Mes turime grupę žmonių, besivadovaujančių ultrakairiosiomis ideologijomis, aktyvius Juodojo bloko anarchistus. Susirėmimai su jais nuolatos kartodavosi. Pastaruoju metu jų organizacija tobulėja ir tampa lankstesnė, jie naudojasi internetu ir siuntinėja tekstines žinutes. Tuo pačiu metu mes turime iškęsti sudėtingas reformas. Tai yra gilesnė protestų priežastis, ir būtent todėl prie anarchistų prisijungė nepatenkinti jauni žmonės.

REKLAMA

„Spiegel“: Kodėl policija reagavo taip ribotai ir pasyviai?

D. Bakoyannis: Policija nereagavo pasyviai. Ji veikiau norėjo nuraminti situaciją. Vyriausybė nusprendė, kad verčiau sutikti su materialiniais nuostoliais, o ne turėti aukų.

„Spiegel“: Per pastaruosius kelis mėnesius būta ir studentų demonstracijų, smurtu prasiveržusių uosto darbuotojų protestų, kelių blokadų, kurias vykdė žemdirbiai, ir serija visuotinių streikų. Ar vyriausybė vis dar yra politiškai pajėgi veikti?

D. Bakoyannis: Savaime suprantama. Jūs turite atskirti reakcijas į mūsų ekonomines reformas, kurios yra suprantamos, ir dabartinius protestus. Reformos yra skubiai reikalingos. Graikijai reikalingos investicijos ir darbo vietos, kurios būtų ilgalaikės. Mums reikia privatizacijos ir mums reikėjo švietimo reformos, įvykdytos pernai. Jūs negalite įvykdyti radikalių reformų nesulaukdami reakcijos tų, kuriuos ta reforma paliečia.

REKLAMA

„Spiegel“: Protestuotojai siekia priversti vyriausybę atsistatydinti, ir juos remia didžioji dalis visuomenės. Ar nauji rinkimai yra neišvengiami?

D. Bakoyannis: Rinkimai vyko pernai, ir graikai tiksliai žinojo, ko jie nori. Jie taip pat žino, kad mums reikia reformų. Jei mes norime savo ekonomiką ir savo šalį pakelti iki ES lygio, tai vyriausybė turi tęsti savo darbą.

„Spiegel“: Situacija taip pat yra sudėtinga ir užsienio politikos fronte. Ginčai dėl valstybės vardo lemia tai, kad Graikija vienui viena bando blokuoti Makedonijos stojimą į NATO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Bakoyannis: Ne Makedonijos.

„Spiegel“: Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos stojimą į NATO...

D. Bakoyannis: Tai žymiai teisingiau. Mūsų reikalavimą, kad Skopjė išspręstų ginčą dėl savo vardo, remia NATO ir Jungtinės Tautos. Netiesa, kad mes elgiamės užsispyrėliškai ar sentimentaliai. Tačiau kompromisas yra svarbus regiono saugumui ir stabilumui.

„Spiegel“: Viskas dėl vardo, dėl kurio Skopjė buvo priversta paduoti Graikiją į Tarptautinį Teisingumo Teismą?

D. Bakoyannis: Vien kreipimasis į teismą neparodo, kad esi teisus. Mes tiesiog negalime priimti valstybės, kuri siekia išsaugoti vakarykštę politikos logiką ir dabar svajoja apie Didžiąją Makedoniją. Dabartinė Skopjės vyriausybės retorika neleidžia su šia šalimi palaikyti gerų kaimyniškų santykių.

REKLAMA

„Spiegel“: Vos prieš kelias savaites sostinėje kilo mūšiai tarp policijos ir imigrantų. Ar Atėnams gresia nauja smurto bangos problema, panaši į tą, su kuria susidūrė Paryžiaus priemiesčiai?

D. Bakoyannis: Tuomet Atėnuose nebuvo tokių riaušių, kokias matome šiandien. Tai buvo tiesiog žiniasklaidos išpūstas burbulas. Iš tikrųjų mes esame labai patenkinti savo integracijos pasiekimais. Imigrantai sudaro daugiau nei 10 proc. visų gyventojų, ir mes juos sugebėjome asimiliuoti. Mes žinome, ką reiškia būti imigrantu.

„Spiegel“: Graikijoje šiuo metu taip pat yra apie 1 mln. nelegalių pabėgėlių ir dauguma jų nori vykti į kitas Europos šalis.

D. Bakoyannis: Mums reikia pagerinti savo išorės sienų apsaugą, dėl to Europoje sutinka visi. Tačiau mūsų imigracijos politikos kritika yra labai negarbinga. Nepamirškite, kad mes turime daugiau kaip tūkstantį salų ir ilgiausią išorinę sieną visoje ES. Dėl to mums reikia bendros ES pakrančių apsaugos. Mes su tuo negalime susitvarkyti vieni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų