• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Girtų prie vairo gali laukti ir kalėjimo kamera

Policija nuolat rengia reidus, tikrindama vairuotojų blaivumą, ir kiekvieną kartą konstatuoja apie sulaikytus prie vairo neblaivius vairuotojus. Per metus sulaikoma apie 12 000 vairuotojų, vairavusių jiems išgėrus.

Litras alaus

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnai surengė netikėtą reidą Marijampolės mieste ir aplinkiniuose keliuose. Reido metu buvo patikrinta 150 transporto priemonių. Ir nustatyti 6 kelių eismo taisyklių pažeidėjai.

Kaip informavo Marijampolės apskrities VPK, pirmąjį pažeidėją kelių patruliai sustabdė Marijampolės mieste, Vasaros gatvėje. Lengvojo automobilio vairuotojas paaiškino pareigūnams, kad važiuoja namo iš darbo po naktinės pamainos. Kai patruliai patikrino uolaus darbuotojo girtumą, paaiškėjo, kad marijampolietis yra lengvai apgirtęs. Alkotesterio matuoklyje pamatęs 0,77 promilės jis paaiškino, kad blogai rodo alkotesteris, jis negalėjęs tiek įpūsti, nes dirbdamas naktį išgėrė tik vieną litrą alaus. Netrukus į pažeidėjo sulaikymo vietą prisistatė ir pastarojo sūnus, kuris taip pat pareigūnus bandė įtikinti, kad jo tėtis tiek negėręs, kad galėtų įpūsti „iki lengvo girtumo“. Tačiau Kelių patruliai šiam piliečiui nebeleido tęsti kelionės ir jam už pažeidimą surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą.

Kiek išgerti?

Aišku, geriausia prie vairo sėstis visiškai blaiviam, tačiau kol dar įstatymas leidžia vairuotojams mėgėjams vairuoti ir šiek tiek išgėrus (iki 0,4 prom.). Vairuotojai nuolat klausia, ar įmanoma apskaičiuoti, kiek galima išgerti, kad paskui nereikėtų turėti problemų dėl vairavimo viršijus leistinas promiles. Pasak toksikologų, nėra absoliučiai patikimos formulės visiems, pagal kurią būtų galima apsiskaičiuoti, kiek išgėrus bus pasiekta leistina promilių riba. Tai priklauso nuo lyties, amžiaus, kūno svorio, sveikatos būklės, vartojamo maisto ir kitų dalykų. Vyrų organizmas alkoholį skaido greičiau. Apkūnesni dažniausiai gali išlenkti daugiau nei lieknesni ir pripūsti mažiau. Teoriškai suaugusiam žmogui vienas alkoholio vienetas (40 ml stipraus gėrimo, 330 ml alaus ar 130 ml vyno), išgertas per 2 valandas, neturėtų viršyti 0,4 promilės, jei nėra kepenų disfunkcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Apie 20 procentų išgerto alkoholio „įsikuria“ skrandyje, 80 – plonojoje žarnoje. Įsisavinimo procesas prasideda po 5-10 minučių, o maksimali koncentracija kraujyje pastebima beveik po valandos. Tą įsisavinimą galima ir sulėtinti (iki 3 valandų), jei kartu su alkoholiniais gėrimais valgysite bulves, mėsą, riebų maistą bei pagreitinti, jei visai neužkasite arba maišysite stiprų alkoholį su alumi, vynu ar gazuotais gėrimais. Po valandos pavartojus alkoholio jis palaipsniui šalinasi iš kraujo ir atsiduria šlapime, seilėse, iškvepiamame ore. Likęs spiritas organizme oksiduojasi iki anglies dioksido ir vandens. Vidutinio žmogaus organizmas per valandą išskaido vieną mažą taurelę stipraus gėrimo, nedidelį bokalą alaus arba apie 130 ml vyno.

REKLAMA

Alkoholio matuoklio ir kraujo tyrimas bus panašūs, jei alkoholio vartota seniai, prieš keletą valandų, o jei neseniai, tai alkoholio matuoklis rodys jo gerokai daugiau. Tačiau atsisakyti pūsti į pareigūno pateiktą matuoklį neverta, nes nieko nelaimėsite, jei pats nuvažiuosite pas medikus ir paprašysite ištirti alkoholį kraujuje.Tik už tyrimą sumokėsite pinigus iš savo piniginės. Atsisakymas pasitikrinti blaivumą prilyginamas vidutiniam ar sunkiam girtumui ir už tai baudžiama nuo 2000 litų. Be to, iki 3 metų gali būti atimta teisė vairuoti automobilį. Beveik visais atvejais, po ekspertizės nustatomas, koks buvo girtumas vairuojant, o ne tada, kuomet buvo paimtas kraujas. Išgėręs ir su vaiku

REKLAMA
REKLAMA

Tos pačios dienos ankstyvą rytą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus pareigūnai viename iš išvažiavimų iš Širvintų irgi tikrino vairuotojų blaivumą. Per tris valandas buvo patikrinta beveik 300 transporto priemonių. Tik prasidėjus transporto priemonių tikrinimui, vienas vairuotojas nusprendė, kad nenori susitikti su pareigūnais ir nusuko į šalia esančią degalinę. Pareigūnams toks vairuotojo elgesys pasirodė įtartinas ir jie nuskubėjo iš paskos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo vairuotojo nenoras susitikti su policijos pareigūnais buvo pagrįstas. Patikrinus jo girtumą, alkoholio matuoklis parodė 0,6 promilės. Jam buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, o kelionę teko tęsti pėsčiomis. Apmaudu, kad neblaivus vairuotojas negalvojo ne tik apie save, bet ir apie vaiką, kurį automobiliu vežė į mokyklą. Dar trims vairuotojams pasisekė labiau – jiems papūtus į alkoholio matuoklį, prietaisas rodė nuo 0,2 iki 0,4 promilių (t.y. neviršijo leistino alkoholio kiekio).

REKLAMA

Abiem aprašytais atvejais vairuotojams nustatytas lengvas girtumas, tačiau būna, kai už vairo sėda vos galintys paeiti. Štai Policijos departamentas informavo, kad per 4 dienas šalies keliuose policijos pareigūnai nustatė 189 neblaivius vairuotojus. 106 vairuotojams buvo nustatytas lengvas, nuo 0,4 iki 1,5 promilės girtumas. Jiems gresia piniginės baudos nuo 1000 iki 1500 litų ir teisės vairuoti atėmimas iki 18 mėnesių. Dar 57 vairuotojams buvo nustatytas vidutinis, iki 2,5 promilės girtumas. Net 26 vairuotojai vairavo transporto priemones būdami sunkiai apgirtę, nuo 2,5 promilės ir daugiau. Šie vairuotojai bus nubausti piniginėmis baudomis nuo 2000 iki 3000 litų, jiems bus atimta teisė vairuoti nuo 2 iki 3 metų, taip pat gali būti skirtas administracinis areštas iki 30 parų.

REKLAMA

Prie vairo – „mirę“

Beveik kiekvienas kelių policininkas ar patrulis gali papasakoti apie tokius vairuotojus, kurie atidarius automobilio dureles tiesiog išvirsta ant kelio. Nors kartais būna ir vos ne stebuklų.

Prieš keletą metų Kauno policijos eismo priežiūros tarnybos pareigūnai šeštadienį apie vidurdienį kelyje Vilnius-Kaunas sustabdė sunkvežimį DAF, kurį vairavo Kelmės gyventojas Vidmantas S. (41 m.). Ties Kaunu patruliuojantiems pareigūnams įtarimą sukėlė tai, kad sunkvežimis važiavo dviejų eismo juostų kelio viduriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atidarę kabinos dureles pareigūnai išvydo besišypsantį vyriškį ir pajuto stiprų alkoholio tvaiką.

Kai vairuotojas papūtė į alkoholio matuoklį, prietaisas parodė 7,27 promilės. Policininkai net suabejojo, ar matuoklis nesugedęs. Antrasis bandymas išsklaidė abejones – ekrane švietė tie patys skaičiai, o nuo vyriškio, 18 kartų viršijusio leistiną alkoholio ribą, veido nedingo šypsena.

Vairuotojas paaiškino vakare gėręs alkoholio, o rytą dar mėginęs atsigaivinti stipriu alumi. Pagal ankstesnius medicinos vadovėlius šis vyras turėjo būti miręs, nes buvo rašoma, kad 3-4 promilių alkoholio dozė daugeliui žmonių gali būti mirtina.

REKLAMA

Tačiau tai dar ne rekordas. Utenos policijos pareigūnai buvo sulaikę vairuotoją, kuriam papūtus į alkoholio matuoklį šis užfiksavo net 8,4 promiles alkoholio. Ir šie pareigūnai negalėjo tuo patikėti, tad nusprendė po 15 minučių girtumą patikrinti dar kartą. Antrą kartą į alkoholio matuoklį kaimietis pripūtė 8,34 promilės.

Policininkų nuostabai, vyras dar sugebėjo parašyti nesunkiai įskaitomą, keturių žodžių raštišką pasiaiškinimą, kad automobilį vairavo išgėręs degtinės. Vairuotojas neslėpė, kad pasigėrė švęsdamas savo penkiasdešimtąjį gimtadienį. Liepos aštuntąją gimęs kaimietis jubiliejų šventė jau pusantros savaitės.

REKLAMA

Girtumo rekordai

Medikai teigia, kad tiek alkoholio išgėrusiam žmogui reikėtų gulėti reanimacijos palatoje, o ne vairuoti mašiną. Tačiau gyvenimas keičia medikų taisyklės ir kažkada mirtinos 5 promilės jau ima nebestebinti. Antai 67 metų automobilio partrenkto bulgaro kraujyje aptikta 9,14 promilės alkoholio. Tačiau labiausiai yra išgarsėjęs Lenkijos girtuoklis. Visą pasaulį prieš kelerius metus apskriejo žinia apie Makovo kaimelio gyventoją Andžejų.

Į Skernevicų miestelio ligoninę šis 45 metų vyras pateko po to, kai gatvėje nuvirto po mašina. Ištyrę paciento kraują, medikai negalėjo patikėti savo akimis. Tačiau ir pakartotinis tyrimas parodė, jog nukentėjusiojo kraujyje yra 12,3 promilės alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šie rekordus pasiekę vyrai bent jau nebuvo už vairo ir nekėlė pavojaus kitiems.

Griežtinamos taisyklės

Kiekvienais metais mūsų šalyje dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyksta apie 8 procentai visų eismo įvykių, kuriuose nukenčia žmonės. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 metais dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 302 eismo įvykiai, per kuriuos buvo sužeisti 434 ir žuvo 32 žmonės. 2012 metais šie skaičiai dar didesni – per 317 nelaimių sužeisti 416 ir žuvo 40 žmonių. Todėl nenuostabu, kad griežtinamos kelių eismo taisyklės ir nuo liepos 1-os dienos taksi automobilių ir motociklų vairuotojai neblaiviais laikomi nuo 0,2 promilės.

REKLAMA

Įsigaliojo ir Saugaus eismo įstatymo pakeitimai, kuriais numatyta, jog asmeniui, iš kurio pagal įstatymą teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta du kartus, už tai, kad jis padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų, teisė vairuoti transporto priemones grąžinama ne anksčiau kaip po 10 metų. Dabar galiojančioje įstatymo redakcijoje tai numatyta nebuvo, tačiau ar teisės vairuoti atėmimas reiškia, kad vairuoti apsvaigęs nevengiantis asmuo tikrai nebevairuos net ir neturėdamas tokios teisės?

REKLAMA

Gal būt todėl Teisingumo ministras Juozas Bernatonis ragina imtis dar griežtesnių priemonių prieš girtus už vairo ir pasiūlė už vairavimą išgėrus ar kitaip apsvaigus taikyti kriminalines bausmes. Pagal parengtas Baudžiamojo kodekso 281 straipsnio pataisas transporto priemonės vairavimas esant neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų būtų baudžiamas bauda, areštu arba laisvės apribojimu iki vienerių metų. Žinoma, pasak ministro, tai nereiškia, kad už grotų būtų siunčiamas kiekvienas sulaikytas išgėręs ar kitaip apsvaigęs vairuotojas. Bausmės dydį nustatytų teismas, atsižvelgdamas į nusikaltimo aplinkybes – apsvaigimo laipsnį, pasikartojamumą ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, nuo sausio mėnesio dalis vairuotojų (taksi, sunkiasvorių automobilių vairuotojai - profesionalai) bus laikomi neblaiviais, jei etilo alkoholio koncentracija kraujyje viršys nulį promilių. Ir tai yra teisinga, nes medikai pateikia duomenis, kad net ir mažiausias alkoholio kiekis keičia vairavimo įgūdžius. Išgėrus sulėtėja reakcijos greitis, apsunkinama dėmesio koncentracija. Net ir dabar kai kuriems vairuotojams esant leistinam 0,4 promilės girtumui, regėjimas fokusuojasi į kelio vidurį, todėl nebegalima adekvačiai reaguoti į eismo ženklus, šviesoforo signalus, pėsčiuosius.

Europos autsaideriai

Tiesa, daugelyje Europos Sąjungos valstybių didžiausias leistinas alkoholio kiekis – 0,5 promilės. Kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Maltoje, Didžiojoje Britanijoje, Lichtenšteine, leistina alkoholio kiekio kraujyje norma yra net 0,8 promilės. Latvijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Danijoje, Italijoje ir Liuksemburge norma siekia 0,5 promilės ribą. Tačiau yra net 9 Europos valstybės, kuriose įvesta 0,00 promilės alkoholio kiekis kraujyje. Tai – Armėnija, Azerbaidžanas, Čekija, Gruzija, Moldova, Rusija, Rumunija, Slovakija, Vengrija.

To siekiama ir Lietuvoje. Pažiūrėjus į praėjusių metų Europos statistiką, paaiškėja, kad Lietuva pagal žuvusiųjų skaičių skaičiuojant milijonui gyventojų lenkia tik Kroatiją, Latviją, Lenkiją, Liuksemburgą ir Rumuniją. Mes esame negarbingoje 23 vietoje. O saugiausia važinėti yra Švedijoje, Jungtynėje Karalystėje, Danijoje, Nyderlanduose. Šių šalių keliuose žūsta net tris kartus mažiau nei Lietuvoje. Petras IVANAUSKAS

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų