REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilkų ir kranklių siaubta Šiaurės Lietuva dabar neatsigina gervių. Ūkininkai tikina, kad jos iškapojo kopūstus, iškapstė bulves, išmindė javų pasėlius.

REKLAMA
REKLAMA

Žaliosios girios pašonėje įsikūręs Pasvalio rajono Vilkiškių kaimo ūkininkas Vaidutis Gegieckas, šiomis dienomis sumanęs apžiūrėti savo išaugintų kopūstų derlių, neteko žado: didžioji dalis kopūstų galvų iškapotos, greta jų buvo matyti ilgų plunksnų. Vyras teigė iškart supratęs, kad tai gervių plunksnos, nes tūkstantiniai šių paukščių pulkai dažnai laigo virš Vilkiškių. Tokių pat plunksnų savo lauke rado ir gretimo kaimo ūkininkas, neabejojantis, kad gervės „nukasė“ nemenką dalį jo išaugintų bulvių. Dar vienas žemdirbys neslėpė apmaudo, jog gervės išmindė jo javus.

REKLAMA

Stebėtina gausa.

Iki šiol grožėdavęsis ilgakaklėmis gervėmis, V.Gegieckas nuo šiol žvelgia į jas su neapykanta. Ūkininkui pikta dėl šių paukščių padarytos žalos. „Pavasarį vos pasodintus kopūstų daigelius aptiko varnos ir nemažai jų išskabė, teko atsodinti. Dabar, kai kopūstai jau užaugo, juos pražudė gervės. Vienas gūžes radau beveik visai sulestas, kitas tik šiaip pralesiotas. Kas dabar iš manęs tokias sugadintas daržoves pirks?“ - piktinosi ūkininkas. Pirminiais skaičiavimais, dėl gervių suniokotų kopūstų, augusių vieno hektaro plote, jis neteko apie 17 tūkst. litų pajamų. Be to, ūkininkas išleido nemažai pinigų trąšoms, degalams, apsaugos priemonėms nuo kenkėjų pirkti, atsiskaityti su samdomais darbuotojais.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmą kartą gervių gausa mane nustebino pernai. Tada pro Vilkiškius jos praskrido tarsi bičių spiečius. Šiemet gervių mačiau taip pat nemažai, tik netikėjau, kad jos gali nusiaubti mano lauką“, - sakė V.Gegieckas. Jis nesupranta, kodėl gerves patraukė žieminiai kopūstai, kurie šiuo metu dar gana aitrūs.

Nepagailėjo ir miežių

V.Gegieckas - ne vienintelis nuo gervių nukentėjęs ūkininkas. Jo svainis, šalia esančiame lauke auginęs miežius, taip pat patyrė šių paukščių atakų. Esą gervės išmindžiojo net 10 hektarų miežių lauko ir sunaikino didžiumą šių javų derliaus. Tačiau daugiausia nuostolių gervės padarė gretimo Kliuokmaniškio kaimo ūkininkui Stasiui Aleksandravičiui. LŽ šis vyras tikino, kad gervės „nukasė“ jo užsodintą net 20 hektarų bulvių lauką. „Manau, kad paukščiai darbavosi porą dienų. Išrausė vagas, iškrapštę pralesė bulves ir paliko jas sukapotas tarpuvagiuose“, - sakė S.Aleksandravičius. Gervių padarytą žalą ūkininkas įvertino 25 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nelinkę tikėti

Kad gervės lestų kopūstus ir kapstytų bulves, Aplinkos ministerijoje dirbantis ornitologas Džiugas Anuškevičius girdi pirmą kartą. Jis stebėjosi, kad vilkai, krankliai, o dabar dar ir gervės kažkodėl siaubia tik Šiaurės Lietuvą, iš kitų rajonų tokių pranešimų negirdėti. Nuniokotuose laukuose rastos gervių plunksnos, pasak D.Anuškevičiaus, dar neįrodo, kad šie paukščiai naikino pasėlius. „Gal gervės poilsiavo laukuose, gal rinko vabzdžius ar pelėnus?“ - svarstė ornitologas.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Saugomų teritorijų strategijos skyriaus vedėjas Algirdas Klimavičius taip pat nelinkęs tikėti gervių antpuoliais. Tačiau ūkininkams, tvirtinantiems, kad būtent šie į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti paukščiai padarė jiems žalos, jis suteikė viltį, kad nuostoliai bus atlyginti. Pasak A.Klimavičiaus, tai gali būti padaryta pagal Aplinkos apsaugos rėmimo įstatymą.

„Žinau, kad prieš trejus metus nuostoliai buvo atlyginti Rokiškio rajono ūkininkui, įrodžiusiam, kad gervės suniokojo jo miežius. Turime ir Utenos rajono ūkininko pateiktą prašymą atlyginti nuostolius, atsiradusius gervėms suniokojus žieminių kviečių derlių“, - sakė aplinkos apsaugos specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų