REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pateikia naujausią informaciją dėl koronaviruso grėsmės valdymo ir prevencijos. 

Antradienį vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pateikia naujausią informaciją dėl koronaviruso grėsmės valdymo ir prevencijos. 

REKLAMA

Naujausiais duomenimis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra patvirtinti 1350 ligos atvejai. Per vakar dieną patvirtinti 24 nauji teigiami atvejai. 

„Stacionare dėl COVID-19 šiuo metu gydomi 148 pacientai, iš jų – 18 reanimacijoje, 11 iš jų reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija", – informavo L. Ašoklienė.

Kviečiame žiūrėti tiesioginės transliacijos įrašą:

Per vakar dieną ištirta 4401 ėminių. Iki šiol iš viso ištirti 70 753 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso nuo koronaviruso mirė 38 asmenys. Paskutinioji mirtis užfiksuota Klaipėdos hospise, asmuo priklausė rizikos grupei.

REKLAMA
REKLAMA

Pasveikusiais laikomi 298 asmenys, iš jų 55 – medikai. 

L. Ašoklienė kartu informavo, kad palyginus Lietuvą su kitomis Baltijos šalimis, didžiausias sergamumo rodiklis yra fiksuotas Estijoje, kur jis siekia 115.

REKLAMA

„Lietuvoje jis yra 47, o Latvijoje – 37 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Pagal mirties atvejus didžiausias mirtingumo rodiklis yra Estijoje, jis siekia tris 100 tūkst. gyventojų, absoliutus skaičius yra 40, pas mus jis siekia 37, mūsų rodiklis yra 1,3. Latvijoje kol kas yra registruoti penki mirties atvejai ir mirtingumo rodiklis siekia 0,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų“, – sakė L. Ašoklienė.

Situacija Klaipėdoje kelia nerimą

Komentuodama situaciją Klaipėdos hospise, R. Lingienė informacvo, kad šios dienos duomenimis, įstaigoje koronavirusas patvirtintas 33 pacientams, 11 darbuotojams, fiksuotos dvi mirtys. Jos teigimu, tyrimo rezultatai rodo, kad pacientai buvo gydomi nelegaliai, nebuvo garantuojama, kad paslaugomis teikiamos saugiai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Bloga naujiena, kad tebedirba sąlyti turėję darbuotoja, nors jie turi būti griežtoje saviizoliacijoje. Kol kas nepanašu, kad situacija keistųsi į gerą pusę, nustatyti grubūs infekcijų kontrolės reikalavimų pažeidimai. Dėl to kolegos Klaipėdoje jau kreiptai į ekstremalią tarpžinybinę komisiją, kuri turėtų šią padėtį spręsti nedelsiant. Taip pat ruošiamas kreipimasis į prokuratūrą dėl neteisėtos veiklos“, – kalbėjo ji.

R. Ligienės teigimu, jau kelinta diena hospise dirba tie patys darbuotojai.

Nemenčinėje židinys lokalizuotas

Kartu R. Lingienė informavo dėl atliekamų tyrimų Nemenčinėje – buvo nustatyti 87 atvejai UAB „Vilnikoje“, beveik 300 kontaktą turėjusių asmenų. Vienoje Vilniaus įmonėje susirgo 2 darbuotojai, kurie turi sąlytį su šia įmone, dėl to atliekamas epidemiologinis tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ji pasidalino gera žinia, kad židinys mieste yra lokalizuojamas.

„Ištyrus beveik 1400 gyventojų buvo gauta 15 teigiamų rezultatų. Gera žinia, kad visi šie atvejai susiję su UAB „Vilnika“, tai reiškia, kad susirgo įmonėje dirbusių artimieji ar kiti toje teritorijoje dirbusieji asmenys. Tai išties ištyrus beveik trečdalį gyventojų nebuvo patvirtintas nė vienas atvejis. Tikimės, kad tokios tendencijos bus ir toliau“, – kalbėjo ji.

Karantinas gali būti pratęstas ir dar kartą

Paklausta, kiek realu, kad karantinas po dviejų savaičių bus pratęstas ir toliau, L. Ašoklienė sutiko, kad tokia galimybė egzistuoja.

„Karantino švelninimo priemonės yra suskirstytos keletu etapų būtent tam, kad jis nebūtų atleistas per greitai. Reikalingas tam tikras laiko tarpas, kad galėtume vertinti sergamumo pokyčius. Švelninimo priemonės, kurios bus pratęstos, kaip planuojama iki 11 d., tikėtina, kad jos bus pratęstos ir toliau, tik galima tikėtis daugiau švelninimo priemonių, daugiau atleistų reikalavimų kitom paslaugoms ar įmonėms", – kalbėjo vyriausioji epidemiologė.

REKLAMA

Ji kartu teigė, kad antroji koronaviruso epidemijos banga yra labai tikėtina, tačiau yra pagrindo tikėtis, jog ji bus mažesnio masto dėl sukauptos patirties taikyti saugumo priemones.

„Kol virusas cirkuliuos tarp mūsų, labai tikėtina ir ta antroji viruso banga“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė L. Ašoklienė.

„Sunku prognozuoti, kokia ji bus. Atsivželgus į tai, kad šiame etape pritaikėme daug ribojimo priemonių, išmokome, kažkiek pažinome šį virusą, labai tikėtina, kad ji galėtų būti švelnesnė, bet prognozės yra atsargios, nes žinių nėra daug“, – pridūrė ji.

Tirs visas gydymo įstaigas

Paprašyta įvertinti nuogąstavimus, kad ypač periferijoje tikroji epidemiologinė situacija, t. y. kiek yra sergančių žmonių, gali būti nežinoma, R. Lingienė informavo, kad yra planuojami visų gydymo įstaigų tyrimai.

REKLAMA

„Pagilintas infekcijų kontrolės įvertinimas yra atliekamas visoje Lietuvoje, juk socialinės globos namai ir yra daugiau šalies periferijoje. Nuo šiol tam tikra prioriteto tvarka yra tikrinamos visos be išimties stacionarinės sveikatos priežiūros įstaigos. Vėliau ateis eilė ir ambulatorinėms – nuo didžiausių iki mažiausių. Yra ir tą nurodantis operacijų vadovo sprendimas“, – kalbėjo ji.

Specialistės teigimu, tai daugiausiai galėtų trukti dvi savaites.

NVCS Vilniaus departamento vadovė priminė, kad dar prieš kurį laiką, kai Lietuvoje nebuvo nė vieno COVID-19 atvejo, buvo gydymo įstaigoms buvo išsiųsti klausimynai.

„Buvo prašyta įstaigų įsivertinti apsaugos užtikrinimo lygį, galimybes, tai tas klausimas jau anksčiau buvo iškeltas ir iš įstaigų negavome nerimo keliančios informacijos, kad trūksta mokymų ar suvokimo, kaip naudoti apsaugos priemones ir kt.“, – pastebėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

REKLAMA

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų