REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertų manymu, pasirinkę vartoti daug vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų mes palaikome stabilią organizmo veiklą, geriname savijautą ir mažiname riziką susirgti lėtinėmis ligomis. Tačiau į kai kuriuos iš šių produktų Londone dirbantis gastroenterologas Sarmedas Sami ragina žvelgti itin atsargiai.

Ekspertų manymu, pasirinkę vartoti daug vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų mes palaikome stabilią organizmo veiklą, geriname savijautą ir mažiname riziką susirgti lėtinėmis ligomis. Tačiau į kai kuriuos iš šių produktų Londone dirbantis gastroenterologas Sarmedas Sami ragina žvelgti itin atsargiai.

REKLAMA

„MailOnline“ jis papasakojo, jog yra keli maisto pasirinkimai, kurių vertėtų vengti. Jis įvardijo produktus nuo lašinių ir grietinėlės iki gazuotų gėrimų ir pusgaminių.

Perdirbta mėsa

Gastroenterologas ypač siūlė atkreipti dėmesį į vartojamą mėsą. Tai tiek konservuota, tiek sūdyta mėsa. Nors jos skonis vilioja, tačiau iš jos naudos sveikatai mažai.

Mėsos perdirbimas gali padėti pagerinti jos tekstūrą ir galiojimo laiką, tačiau valgant jos per daug galima sau pakenkti. Dažniausiai žmonės perka tokius perdirbtos mėsos produktus kaip dešra, šoninė, kumpis, praneša dailymail.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio vėžio tyrimų fondo duomenimis, šie junginiai žarnyne gali virsti kenksmingomis cheminėmis medžiagomis, nitrozaminais, kurie yra vieni iš storosios žarnos vėžio rizikos veiksnių.

REKLAMA

Londono virškinamojo trakto centro Princesės Greisės ligoninės gastroenterologas S. Sami kalbėjo: „Šiuose maisto produktuose yra mažai skaidulų – maisto medžiagų, kurios padeda palaikyti sveiką mikrobiomą, maitinančių naudingas bakterijas, padedančias išlaikyti sveiką žarnyno gleivinę“.  

Jis taip pat pabrėžė, kad perdirbtoje mėsoje dažnai būna daug sočiųjų riebalų, dėl kurių žarnyne gali padaugėti kenksmingų bakterijų. Tai gali sukelti žarnyno uždegimą ir prisidėti prie tokių ligų, kaip žarnyno uždegimas.

Daug riebalų turintys pieno produktai

Pieno produktams priskiriamas pienas, grietinėlė, sūris. Jie aprūpina organizmą kalciu. Visgi, nepaisant jų naudos sveikatai, pieno produktai tinka ne visiems.

REKLAMA
REKLAMA

Laktozės netoleravimas yra vienas iš labiausiai paplitusių maisto netoleravimo atvejų, su kuriuo visame pasaulyje susiduria milijonai žmonių.

Dažniausiai laktozės netoleruoja afrikiečiai, Karibų jūros regiono ir Pietų Amerikos gyventojai. Šiose gyventojų grupėse liga gali pasireikšti iki 90 proc. suaugusiųjų.

Laktozės netoleravimas gali sukelti nemalonių simptomų suvalgius pieno produktų, nes nesuvirškinta laktozė patenka į storąją žarną, kur ją fermentuoja bakterijos. Dėl to pasireiškia pilvo pūtimas, pilvo skausmas, dujų išsiskyrimas ir viduriavimas.

Gastroentorologas perspėjo, jog šie maisto produktai turi daug riebalų, nors yra ir neriebių rūšių. Sotieji riebalai virškinami ilgiau, todėl gali sustiprėti virškinimo sutrikimų ir refliukso simptomai, o taip pat laktozė gali prisidėti prie žarnyno uždegimo sukėlimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saldūs gėrimai 

Saldžių gėrimų vartojimas nesuteikia jokios naudos sveikatai. Šių gėrimų kategorijai galima priskirti ir vaisių sultis, jei jų geriama per daug.

Padauginus cukraus, didėja svoris, o tai yra daugelio ligų rizikos veiksnys. Cukrus taip pat gali paveikti žarnyno mikrobiomos sveikatą.

„Per didelis cukraus kiekis maiste gali prisidėti prie uždegimo, kurį sukelia cukraus kiekio kraujyje šuoliai, galintys sukelti uždegiminę organizmo reakciją. Uždegimas gali pažeisti žarnyno gleivinę ir padidinti su žarnynu susijusių ligų, tokių kaip Krono liga ar dirgliosios žarnos liga, riziką“, – sako daktaras S. Sami.

Gastroenterologas pridėjo, kad vartojant daug cukraus gali pasikeisti žarnyno bakterijų sudėtis, dėl ko gali padaugėti kenksmingų bakterijų ir sumažėti naudingų bakterijų. Ypač sveikatai kenkia gazuoti gėrimai ir nėra svarbu ar šių gėrimų sudėtyje yra cukraus, ar ne.

REKLAMA

„Dėl šių gėrimų karbonizacijos gali kauptis dujos, kurios gali sukelti pilvo pūtimą, spazmus, rūgšties refliuksą ir vidurių užkietėjimą“, – įspėja S. Sami.

Pusgaminiai

Nors dėl laiko trūkumo daug kas renkasi pirkti jau pagamintą maistą, tačiau pusgaminių vartojimas turi savo kainą. Gastroenterologas perspėja, kad tokiuose maisto produktuose yra daug pridėtinio cukraus, riebalų, druskos, kitų cheminių medžiagų, konservantų, emulsiklių. Visa tai susiję su medžiagų apykaitos pokyčiais ir prastesne sveikata.

„Pusgaminiai dažniausiai gaminami iš sudedamųjų dalių, kurios jau buvo modifikuotos, o tai dažnai pakeičia maisto produkto struktūrą. Šie pokyčiai gali pakeisti maisto produktų savybes ir jo panaudojimą organizme“, – atskleidžia gydytojas.

REKLAMA

Taip pat šiame maiste galima atrasti daug rafinuotų angliavandenių, sočiųjų riebalų, druskos ir cheminių priedų. Juose dažnai trūksta maistinių skaidulų, gerų baltymų šaltinių ir sveikų riebalų.

„Perdirbtų maisto gaminių mityba yra susijusi su daugeliu sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ligas, antrojo tipo diabetą, dirgliosios žarnos sindromą, depresiją, astmą ir vėžį“, – primena gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų