REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Algirdas Acus, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimo Sankt Peterburge užkulisiuose specialių susirinkimą dėl Sirijos surengė įtakingiausių valstybių užsienio reikalų ministrai. Tačiau pasaulio lyderiai pripažįsta – tarptautinė bendruomenė pasidalijusi į ataką remiančias ir jos vengiančias valstybes. Jungtinės Tautos (JT) apgailestauja, kad skilimas paralyžiavo imtis vieningų ir ryžtingų veiksmų pilietiniam karui nutraukti.

REKLAMA
REKLAMA

Italijos premjeras Enrico Letta pirmasis žiniasklaidai patvirtino – G20 forumas skilęs į dvi stovyklas. Vakarų komanda – Barackas Obama, Davidas Cameronas, Francois Hollande`as. Amerikiečiai su prancūzais rimtai svarsto galimybę Sirijai smogti trumpai, bet stipriai.

REKLAMA

Visai kita – Rusijos ir Kinijos pozicija. Šios šalys apie jokį Sirijos puolimą nenori net girdėti.

Apžvalgininkai sako, kad ši pozicija forume sulaukia daugiau palaikymo. Ar tik pirmadienį per atakos svarstymą Kongrese prie jų neprisijungs ir patys amerikiečių politikai. ABC ir BBC žurnalistai skaičiuoja, kad tarp apsisprendusių daugiau linkusių balsuoti prieš B. Obamos planą, tiesa, dar labai daug neapsisprendusių.

Tvirčiausiai stovi Turkija, jos karinė technika jau traukia prie Sirijos pasienio, šalis prisidės prie smūgių Sirijai, jei jų imsis Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV).

REKLAMA
REKLAMA

Į Viduržemio jūrą dar tris karo laivus siunčia ir Rusija, tačiau jos pareigūnai tikina, kad manevrai tik rutina, esą Rusija neketina veltis į jokį karinį konfliktą. Toks rusų požiūris labai piktina amerikiečius.

„Net kai buvo grubiai pažeista tarptautinė norma draudžianti cheminį ginklą, Rusija ir toliau Saugumo tarybą laiko įkaite ir kratosi savo tarptautinių pareigų, juk ji – ginklą draudžiančios konvencijos narė. Mes ir Sirijos žmonės jau supratome, kad neturime tokios saugumo tarybos, kuri būtina krizei spręsti“, – susitikimo metu kalbėjo JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija atrėžia, kad imdamiesi smūgio amerikiečiai kals dar vieną vinį į tarptautinės teisės karstą apskritai, juk esą leidžiama tik savigyna, o Sirija amerikiečių nė iš tolo nepuolė.

„Mačiau, kaip Kongreso narys klausia pono Johno Kerry: „Ar ten veikia „al Qaeda“? J. Kerry tvirtino, kad jų Sirijoje nėra. Tačiau pagrindinis sukilėlių dalinys – vadinamasis „al Nusra“ frontas – ir yra „al Qaedos“ dalis. Jie tai puikiai žino. Bendraujame, remdamiesi prielaida, kad amerikiečiai – rimti žmonės, tačiau J. Kerry meluoja“, – teigė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

REKLAMA

JT specialusis pasiuntinys Sirijai penktadienį priėmė JAV, Kinijos, Rusijos ir Turkijos užsienio reikalų ministrus ir dar kartą ieškojo sprendimo. Tuo metu pačioje Sirijoje – dar didesnis skilimas. Vieni budi prie svarbiausių pastatų ir sako būsiantys gyvi skydai prieš galimas amerikiečių atakas.

Kiti meldžia pagalbos versti šalin prezidentą Basharą al Assadą.

„Viliamės, kad amerikiečiai smogs režimui ir sustabdys šią žudymo mašiną“, – sakė Laisvosios Sirijos armijos pulkininkas Adnanas Khotoba.

Pilietinio karo pabėgėlių skaičius viršijo du milijonus, kaimyninės Jordanija, Turkija ir Libanas sako nerimaujančios, ar susitvarkys su jų šalis užplūdusiais sirais. JT tarptautinės bendruomenės prašo dar bent 3 mlrd. dolerių šiai pabėgėlių krizei spręsti.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų