REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Pokemon Go manija (nuotr. SCANPIX)

Vasara įsivyravo ir finansų rinkose. Regis, šiomis dienomis jas labiau jaudina „Pokemon Go“ užkratas, nuo liepos pradžios 120 proc. pasiekęs „Nintendo“ akcijų kainos šuolis ir kitų žaidimų gamintojų akcijų populiarumo bumas, o ne tarptautinės politikos pokyčiai ar ekonominės prognozės.

6

Vasara įsivyravo ir finansų rinkose. Regis, šiomis dienomis jas labiau jaudina „Pokemon Go“ užkratas, nuo liepos pradžios 120 proc. pasiekęs „Nintendo“ akcijų kainos šuolis ir kitų žaidimų gamintojų akcijų populiarumo bumas, o ne tarptautinės politikos pokyčiai ar ekonominės prognozės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išties stebėtina, tačiau praėjusios savaitės tragedija Nicoje ir savaitgalį naujienų puslapius sudrebinęs neįvykęs pučas Turkijoje, finansų rinkoms nepadarė didesnio įspūdžio. Panašu, kad finansinį pasaulį gerokai nustebinęs britų sprendimas „Brexit“ atliko savo darbą – leido rinkoms pasikoreguoti, jų dalyviams peržiūrėti savo požiūrį į laukiamus pokyčius, tačiau atostogų meto išplonintas rinkų likvidumas neteikia daug vilčių dėl reikšmingų pokyčių artimiausiomis savaitėmis. Pagrindiniai akcijų rinkų indeksai JAV yra pasiekę visų laikų aukščiausius lygius. Tuo tarpu Europa atrodo gerokai prasčiau: akcijų indeksai yra toli nuo rekordų, palūkanos – šalia antirekordų. Trumpiau tariant, Europoje nei ekonominės, nei politinės naujienos neblizga.

REKLAMA

Iš ECB naujienų nesitikima

Ketvirtadienį vyksiančiame ECB posėdyje palūkanų normų pokyčių nelaukiama – šiuo metu nustatyta bankų indėlių palūkanų norma yra -0,40 proc., o bazinė palūkanų norma – 0 proc. Euro palūkanos išlieka rekordinėse žemumose, ir ECB šiuo metu neturi aiškių makroekonominių priežasčių dar labiau jas mažinti.

Kita vertus, Europa susiduria su neveiklumo problema, arba tiksliau tariant, nežinojimo ką daryti problema. ECB vykdoma itin laisva monetarinė politika jau kurį laiką neduoda pastebimo impulso ekonomikai, tuo tarpu, sistemoje cirkuliuojantys nemokami pinigai toliau plūsta į finansų rinkas ir tik prisideda prie kainų kilimo ir, gali būti, burbulo pūtimo. Labiausiai tai jaučiama skolos vertybinių popierių (obligacijų) rinkose, kai investuotojai jau seniai yra priversti nevertinti kredito rizikos – jie tiesiog džiaugiasi gavę nors kelių dešimtųjų procentinio punkto pajamingumą. Kas kartą atrodo, kad jau tuoj tuoj turi kažkas nutikti ir ši iškreipta situacija apsiversti aukštyn kojomis, susprogdindama obligacijų kainų burbulą, tačiau tai kaip nevyksta, taip nevyksta.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu obligacijų pajamingumai toliau traukiasi iki mikroskopinių dydžių. Kol ECB vykdys savo kiekybinio skatinimo programą ir kol bankų sistema turės primokėti už perteklines lėšas laikomas ECB, tol obligacijų bumas tęsis, paminant bet kokius kredito rizikos vertinimo principus.

Turkija išliks dėmesio centre

Nors didieji pasaulio akcijų indeksai į savaitgalio įvykius Turkijoje reagavo labai menkai, ši šalis visgi turėtų išlikti dėmesio centre. Turkijos akcijų indeksai nuo praeitos savaitės pabaigos yra nukritę beveik 10 proc., obligacijų pajamingumai kilo, rodydami investuotojų susirūpinimą dėl nestabilumų šalyje. Prie šių pakankamai suprantamų reakcijų prisideda ir reitingų agentūros – „Moody’s“ agentūra paskelbė, kad peržiūrės Turkijos skolinimosi reitingą, tikėtinas jo mažinimas, kuris nustumtų Turkijos skolinimosi vertinimą į labai prastos kredito kokybės teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, tenka pripažinti, kad nors kol kas Turkijos problemos išlieka lokalizuotos, vertinant plačiau, labai greitai jos gali tapti pasaulinio susirūpinimo šaltiniu, turint omenyje strateginę Turkijos padėtį tiek NATO, tiek įsitraukimą į Sirijos konfliktą, tiek ir dėl sunkiai prognozuojamų santykių su Rusija.

Komentaro autorė – Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų