REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbė, kad sveiki suaugusieji, praėjus šešiems mėnesiams po antrosios dozės, gali gauti trečiąją, skatinamąją vakcinos „BioNTech/Pfizer“ dozę, rašo politico.eu.

Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbė, kad sveiki suaugusieji, praėjus šešiems mėnesiams po antrosios dozės, gali gauti trečiąją, skatinamąją vakcinos „BioNTech/Pfizer“ dozę, rašo politico.eu.

REKLAMA

Europos vaistų agentūros vaistų komitetas teigė, kad rekomendacija buvo pagrįsta 18–55 metų amžiaus žmonių tyrimo duomenimis, rodančiais antikūnų padaugėjimą organizme po trečiosios dozės. Duomenys parodė, kad imunitetas su laiku silpnėja pasiskiepijus šiuo metu naudojamomis vakcinomis ir, atrodo, greičiau silpnėja tų žmonių imunitetas, kurie buvo paskiepyti „BioNTech/Pfizer“ vakcina.

EVA taip pat teigė, kad žmonėms, kurių imuninė sistema yra labai susilpnėjusi, gali būti skiriama revakcinacija trečiąja „BioNTech/Pfizer“ arba „Moderna“ vakcinos doze, praėjus vos 28 dienoms po antrosios dozės.

REKLAMA
REKLAMA

Nors nėra tiesioginių įrodymų, siejančių antikūnų lygį su stipresne apsauga tiems, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, „tikimasi, kad papildoma dozė bent kai kuriems pacientams suteiks didesnę apsaugą“, skelbė EVA.

REKLAMA

Daugelis ES šalių jau pradėjo skirti skatinamąsias vakcinos dozes žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi (dėl vartojamų vaistų ar ligų), nelaukdamos EVA sprendimo. Mažiau šalių, įskaitant Vengriją, skatinamosiomis vakcinos dozėmis jau buvo pradėjusios skiepyti visus suaugusiuosius.

JAV Maisto ir vaistų administracija rekomendavo skatinamosiomis dozėmis skiepyti tik 65 metų ir vyresnius, žmones, kuriems gresia susirgti sunkia COVID-19 forma, ir tuos, kurių darbas jiems kelia didesnę komplikacijų susirgus riziką. Administracija susilaikė nuo rekomendacijos trečiąja doze skiepyti visus suaugusiuosius.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešime ES reguliavimo institucija perspėjo, kad uždegiminių širdies ligų, pastebėtų po paskiepijimo „BioNTech/Pfizer“ vakcina, rizika arba kiti labai reti šalutiniai poveikiai po revakcinacijos dar nėra žinomi ir yra „atidžiai stebimi“.

Plačiausia nuoroda

ES politikams, susidūrusiems su piliečių skambučiais dėl skatinamųjų dozių prieš artėjančią žiemą, šiek tiek palengvės, nes tam visiškai pritarė Europos vaistų agentūra, kuri remiasi aukščiausio lygio mokslinėmis apžvalgomis.

Daugelis šalių, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją, iki šiol trečiąsias dozes skyrė tik pažeidžiamiausiems žmonėms ir tiems, kurių imuninė sistema susilpnėjusi. EVA pritarimas suaugusiųjų revakcinacijai po šešių mėnesių „Pfizer“ vakcina suteikia šalims lankstumo išplėsti savo programas, žinant, kad jos bus paremtos mokslu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vokiečių europarlamentaras Peteris Liese, Europos liaudies partijos atstovas sveikatos apsaugos klausimais, teigė, kad sveikų žmonių skiepijimas skatinamąja vakcinos nuo koronaviruso doze trukdo būtinam poreikiui pirmiausia paskiepyti visus reikalavimus atitinkančius piliečius. „Turime nepamiršti, kad vis dar trečdalis gyventojų, įskaitant daugelį vyresnių nei 16 metų, kuriems vakcinacija buvo patvirtinta ir rekomenduojama nuo praėjusių metų pabaigos, nėra paskiepyti“, – sakė jis.

„Todėl turime ir toliau daryti viską kartu, kad įtikintume žmones skiepų nauda“, – sakė jis. P. Liese taip pat pažymėjo, kad žmonės su susilpnėjusiu imunitetu turėtų „nedelsdami“ pasiskiepyti trečiąja vakcinos doze, kad sumažėtų jų mirties rizika.

REKLAMA

ES parama taip pat gali būti siejama su ateityje planuojamu sveikatos pasų keliavimui praplėtimais, įtraukiant trečiosios dozės reikalavimą, pažymėjo Simonas Clarke'as, Redingo universiteto ląstelių mikrobiologijos docentas.

„Nors Jungtinėje Karalystėje karštai diskutuojama apie įvairių formų vakcinų pasus, mes rizikuojame pamiršti skatinamųjų dozių poreikį“, – sakė jis. Jungtinė Karalystė inicijavo revakcinacijos programą vyresniems nei 50 metų žmonėms, pažeidžiamiems žmonėms ir žmonėms, dirbantiems sveikatos priežiūros ir socialinės priežiūros įstaigose.

„Jei vakcinacija skatinamosiomis dozėmis taps įprastu dalyku Europos Sąjungoje, tai gali tapti būtina sąlyga keliavimui“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Žalia šviesa trečiajai dozei ES greičiausiai nesulauks pritarimo iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Jos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas paragino taikyti moratoriumą sveikų žmonių revakcinacijai, kol 40 proc. visų šalies gyventojų bus paskiepyti – tai tikslas, kurį PSO tikisi pasiekti iki šių metų pabaigos. Ji iki kitų metų vidurio sieks paskiepyti 70 proc. visos populiacijos.

Praėjusį mėnesį Tedrosas žurnalistams sakė, kad visame pasaulyje „buvo suleista 5,5 mlrd. vakcinos dozių, tačiau 80 proc. jų buvo panaudota šalyse, kuriose gaunamos didelės ir didesnės vidutinės pajamos“.

Tuo tarpu pasaulinei vakcinų platinimo sistemai COVAX pažadėtų dozių pristatyti nepavyko. Praėjusį mėnesį jis sakė, kad iš pažadėtų 1 milijardo dozių buvo suteikta mažiau nei 15 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol nebus pasiekti PSO tikslai, „mes nenorime, kad vakcinų dozės būtų naudojamos sveikų žmonių, kurie jau yra paskiepyti, revakcinacijai“, – sakė Tedrosas.

Šiuo metu EVA priėmė sprendimą tik dėl revakcinacijos „BioNTech/Pfizer“ vakcina. Tačiau panašus sprendimas dėl „Modernos“ vakcinos neturėtų būti toli – bendrovė paraišką pateikė praėjusio mėnesio pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų