REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dabar visų žvilgsniai nukreipti į Afganistaną, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį ir į kitą krizę ES pakraštyje. Kai gegužės mėnesį Baltarusijos valdžia nukreipė „Ryanair“ skrydį FR4978 ir sulaikė Baltarusijos opozicijos žurnalistą Romaną Protasevičių ir jo merginą Sofiją Sapegą, Lietuvos vyriausybė išreiškė nepasitenkinimą. Tačiau Minskas, užuot atgailavęs, toliau baudė savo kaimynę, leisdamas tūkstančiams migrantų kirsti Lietuvos sieną.

Dabar visų žvilgsniai nukreipti į Afganistaną, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį ir į kitą krizę ES pakraštyje. Kai gegužės mėnesį Baltarusijos valdžia nukreipė „Ryanair“ skrydį FR4978 ir sulaikė Baltarusijos opozicijos žurnalistą Romaną Protasevičių ir jo merginą Sofiją Sapegą, Lietuvos vyriausybė išreiškė nepasitenkinimą. Tačiau Minskas, užuot atgailavęs, toliau baudė savo kaimynę, leisdamas tūkstančiams migrantų kirsti Lietuvos sieną.

REKLAMA

Dabar atrodo, kad Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka pradeda taikyti šią schemą Lenkijai ir Latvijai. Rugsėjį numatant didelio masto Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas „Zapad 2021“, ES susiduria su ypač pavojingu momentu prie savo sienos, rašo politico.eu. 

Vos tik Lietuva pasmerkė Baltarusiją už R. Protasevičiaus ir S. Sapegos pagrobimą, ir kartu su kitomis ES valstybėmis narėmis uždraudė skrydžius per Baltarusijos oro erdvę, A. Lukašenka pagrasino „užtvindyti ES migrantais ir narkotikais“. Kelias į ES yra ypač lengvas, kai daliniesi su ja ilga siena, ir ypač tokia, kuri dar visai neseniai nebuvo stipriai apsaugota. 

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol į Lietuvą neteisėtai atvyko daugiau nei 4000 irakiečių ir kitų migrantų. Baltarusijos valdžios institucijos ne tik leido kirsti sieną – jos migrantams net padėjo. 

REKLAMA

Minskas pasirūpino lengvu „turistų“ iš Irako ir kitų šalių atvykimu. Kelionių agentūros atskraidino migrantus į Minską, iš kur pareigūnai pasirūpino, kad jie būtų nugabenti iki sienos. Iš tiesų, praėjusią savaitę Lietuvos valdžios institucijos pranešė, kad Baltarusijos policijos pareigūnai, siekdami palengvinti migrantų patekimą į Lietuvą, patys kirto sieną. 

Anksčiau šį mėnesį ES įtikino nacionalinę Irako avialiniją „Iraqi Airways“ sustabdyti reguliarius skrydžius į Minską. Atrodė, kad nuo A. Lukašenkos nusisuko sėkmė. Ir kai pasaulis dabar sutelkęs dėmesį į Afganistaną, Baltarusijos lyderiui būtų protinga sustabdyti savo veiksmus. Bet to jis nepadarė. 

REKLAMA
REKLAMA

Priešingai, A. Lukašenka didina savo agresiją būdamas pilkojoje zonoje tarp karo ir taikos. Matyt, nusprendęs, kad jau ir taip yra laikomas diktatoriumi, jis turėtų pasinaudoti tokio titulo teikiamomis galimybėmis. 

Vien per pastarąsias kelias savaites neteisėtai Lenkijos sieną kirto daugiau nei 2100 žmonių. Lenkija, suprasdama nešvarų baltarusių žaidimą, neleidžia jiems patekti į šalį, o Baltarusija atsisako juos atsiimti. 

Į Latviją taip pat pradėjo plūsti nelegalūs migrantai – ji taip sunerimo, kad šio mėnesio pradžioje paskelbė ekstremaliąją situaciją. „Jiems padedama atvykti į Minską, tada jie apgyvendinami viešbučiuose ir atvežami iki sienos“, – pasakojo Latvijos ministro pirmininko pavaduotojas ir gynybos ministras Artis Pabriks. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu būdu prie Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos sienų jau atgabenta iki 10 000 žmonių. Jei mes neatsižvelgsime į šį srautą, A. Lukašenka tiesiog tęs savo darbą ir tai taps nevaldoma situacija. A. Lukašenka matė, kaip 2015 m. pabėgėlių krizė susilpnino ES. ES valstybės narės turi suvokti, kad tai yra hibridinis išpuolis prieš mažiausiai tris šalis, siekiant susilpninti ES“, – pridūrė jis. 

Iš tikrųjų, Rygos pavojaus signalas susijęs ne tik su iki šiol įvykusiais sienos kirtimais, bet ir su tuo, kas dar gali įvykti. Nors „Iraqi Airways“ sustabdė skrydžius į Minską, kitos oro linijos gali lengvai prisijungti prie maršruto Bagdadas – Minskas. Ir jau yra gauta pranešimų, kad Baltarusija organizuoja naujus skrydžius iš Maroko ir Pakistano. 

REKLAMA

O tai, ką reiškia skrydžiai iš Pakistano, turėtų būti nerimą keliančiai aišku. Nepaisant pastangų uždaryti sieną su Afganistanu, Pakistanas vis dar yra tikėtina daugybės afganų, bėgančių nuo Talibano režimo, prieglobsčio vieta – čia jau gyvena apie trys milijonai afganų pabėgėlių. Nekristume žemiau A. Lukašenkos bandydami jais pasinaudoti – jis jau tą daro su beviltiškais irakiečiais. 

A. Lukašenka iš tikrųjų sukūrė „migrantų kaip ginklų“ paketą. „Mes suprantame, kad jos [Baltarusijos valdžios institucijos] prašo 2 000 eurų už lėktuvo bilietus ir 3 000 eurų už nuvežimą iki sienos ir suteikia apgyvendinimą vyriausybės nuosavybėje. Mes matėme, kaip militarizuoti daliniai gabena žmones prie sienų ir padeda jas kirsti“, – pasakojo Latvijos pareigūnas. 

REKLAMA

Liberaliosios demokratijos laiko save humaniškomis visuomenėmis, kurios su prieglobsčio prašytojais elgiasi taip, kaip su žmonėmis, kuriems tikrai reikia prieglobsčio, kol neįrodyta kitaip. Ir lyderis, kuris neprieštarauja, kad būtų laikomas nesąžiningu, paverčia migrantus puikiu instrumentu. „Prieglobstis yra žmogaus teisė, tačiau išlaikyti savo nacionalinį suverenumą taip pat yra teisė. Mes prižiūrime migrantus, kuriems reikalinga medicininė pagalba, bet negalime leisti sau pakliūti į Lukašenkos pinkles“, – sakė man A. Pabriks. 

Rugpjūčio 23 d. trijų šalių ministrai pirmininkai, prie kurių prisijungė ir Estija, išleido pranešimą. „Baltarusija turi prisiimti visą atsakomybę už žmones, kurių atvykimą į savo teritoriją ji pati suorganizavo. Nepriimtina, kad į Baltarusiją atvykę žmonės neteisėtai nukreipiami prie ES sienos ir vėliau jiems neleidžiama grįžti į savo gyvenamąsias šalis. Naudojimasis pabėgėliais ir imigrantais kaip ginklais kelia grėsmę regioniniam Europos Sąjungos saugumui ir yra rimtas žmogaus teisių pažeidimas“, – pranešime teigė jie. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artėja „Zapad 2021“

A. Lukašenka jau išnaudoja migrantus, tai pagalvokite, ką jis galėtų sugalvoti per pratybas „Zapad 2021“. Artėja didžiulės Rusijos vadovaujamos pratybos, kurios vyksta kas ketverius metus. Nuo rugsėjo 3 dienos apie 200 000 karių iš Rusijos, Armėnijos, Baltarusijos, Kazachstano, Tadžikistano, Indijos, Kirgizijos, Mongolijos, Serbijos ir Šri Lankos dalyvaus pratybose Rusijos vakariniuose regionuose ir Baltarusijoje. Priešingai, 2018 m. „Trident Juncture 18“, didžiausiose NATO pratybose, dalyvavo tik 40 000 karių. 

Pasieniečiai, dirbantys prie Latvijos sienos su Baltarusija, visiškai pasikeitė – ilgametė bendradarbiavimo dvasia pakeista staigiu priešiškumu. „Netoli mūsų sienos Baltarusijos pasieniečiai naudoja ginklus, kurių pasieniečiai paprastai nenaudoja, – pažymėjo A. Pabriks. – Jie stebi viską, ką darome pasienyje.“ 

REKLAMA

Didelės karinės pratybos kaimynystėje, lyderis, galintis pasinaudoti bet kokiomis priemonėmis, kad tik pakenktų ES, ir artėjanti Afganistano pabėgėlių banga – ES siena su Baltarusija tampa „karštuoju tašku“. Tai ne karštasis tradicinis karinės invazijos taškas, o pilkosios zonos taškas, kuriame beveik neįmanoma atskirti, kas yra agresija, o kas – tik nesėkminga padėtis. 

Tai yra strategija, kurios gali siekti tik lyderis, nesirūpinantis savo tarptautine reputacija. O tai reiškia, kad turime dar atidžiau stebėti pamišėlį Minske, nes jis neskelbs, koks bus kitas jo žingsnis vykdant kampaniją prieš ES.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų