Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris ir Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas liepos 17 d. Londone planuoja pasirašyti naują sutartį, kurioje numatomas įsipareigojimas teikti pagalbą viena kitai ginkluoto užpuolimo atveju bei bendrai priešintis kitoms galimoms grėsmėms.
Tai bus didžiausia sutartis tarp Jungtinės Karalystės ir Vokietijos nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos 1945 m., pažymi „Politico“.
Pasak aukšto rango Vokietijos pareigūno, gynybos įsipareigojimas yra atsakas tiek į didėjančią Rusijos agresiją, tiek į augantį susirūpinimą tarp Europos sąjungininkų dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo įsipareigojimų NATO.
Tuo pačiu metu, anot pareigūno, ši sutartis nepakeis kolektyvinės gynybos, kuri yra pagrindinis NATO sutarties, žinomos kaip 5-asis straipsnis, principas.
Kaip pažymi „Bloomberg“, gynybos aspektas yra ypač svarbus Vokietijai, nes Jungtinė Karalystė, kartu su Prancūzija, yra viena iš dviejų branduolinių valstybių Europoje, o Vokietija savo branduolinių ginklų neturi. Vis dėlto, pasak Vokietijos pareigūno, branduolinis ginklas naujojoje sutartyje nėra tiesiogiai minimas.
Įsipareigos sukurti naują didelio nuotolio raketų sistemą
Pagal K. Starmerio biuro pareiškimą, jis ir F. Merzas taip pat įsipareigos per ateinantį dešimtmetį sukurti naują didelio nuotolio raketų sistemą „Deep Precision Strike“.
„Jos veikimo nuotolis viršys 2000 kilometrų, o tai prisidės prie Jungtinės Karalystės ir Europos gynybos sektoriaus plėtros dėl reikšmingų pramoninių investicijų“, – rašo „Bloomberg“.
Susitarimas taip pat numato priemones, susijusias su prekyba, transportu ir neteisėta migracija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!