REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdos savivaldybėje posėdžiavusi ekspertų grupė rekomenduoja nugriauti sovietinio memorialo pagrindinius elementus – trijų karių skulptūrą, kalaviją, raudono akmens žvaigždę ir išmontuoti amžinosios ugnies įrenginį.

Klaipėdos savivaldybėje posėdžiavusi ekspertų grupė rekomenduoja nugriauti sovietinio memorialo pagrindinius elementus – trijų karių skulptūrą, kalaviją, raudono akmens žvaigždę ir išmontuoti amžinosios ugnies įrenginį.

REKLAMA

Tokias rekomendacijas savivaldybės administracijai penktadienį pateikė iš septynių narių – istorikų, muziejininkų, teisininkų ir kitų asmenų – sudaryta grupė, klausimą svarsčiusi keletą posėdžių. 

„Atlikus būtiną veiksmą, išpaminklinimą, rekomendavome nuimti bronzinę trijų karių skulptūros grupę, nuimti paminklą, kurį sudaro betono skydai ir kalavijas, nuimti bronzines plokštes ir raudono akmens žvaigždę, išmontuoti amžinos ugnies įrenginį“, – BNS sakė šios darbo grupės pirmininkas, savivaldybės paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.

Pasak jo, nugriovus elementus siūloma paskelbti architektūrinį konkursą, kaip pažymėti čia palaidotų beveik 700 karių atminimo vietą. Karių palaikų iškelti neketinama.

REKLAMA
REKLAMA

Paveldosaugininko teigimu, palaidojimo vieta įtraukta į kultūros vertybių registrą, tad pirmiausia būtina atlikti visas procedūras, kurios gali užtrukti apie porą mėnesių. 

REKLAMA

Darbo grupė akcentavo, kad karių palaikai, nepaisant jų tautybės, neliečiami. Užrašai, identifikuojantys karių vardus, pavardes turi likti, nebent ateityje memorialas būtų tvarkomas ir būtų pagamintos naujos identifikacinės plokštės. 

„Dar viena nuostata adresuota miesto vadovams – panaikinus tam tikrus sovietinius-militaristinius simbolius, turime memorialui suteikti naują kokybę, siūlome skelbti architektūrinį konkursą šiai vietai sutvarkyti“, – teigė V. Juška. 

Ekspertai pasiūlė, kad memorialas būtų įjungtas į senųjų miesto kapinių struktūrą. Senosios kapinės yra visai greta, joms apie du šimtai metų.

REKLAMA
REKLAMA

Anot darbo grupės pirmininko, esama klaipėdiečių, kuriems šis memorialas yra tam tikra sakralinė vieta, tad siekiama, kad ši vieta būtų civilizuotai sutvarkyta ir neskaldytų visuomenės. 

Memorialo vietoje išliks neliesta išmūryta atraminė siena, grindų plokštės. 

„Memorialas lieka, pašalinus vadinamą kardą, kalaviją ir skulptūrinę grupę, suvokiame, kad tam tikra prasme memorialo vientisumas būtų pakeistas. Siūlome primygtinai perprojektuoti pagal europietiškus standartus, teikiant pagarbą kariams. (...) Tai Brežnevo epochos kūrinys, mažai ką bendro turintis su pagarba kariams. Norėtume grįžti prie pagrindinės idėjos, kad memorialas turi žymėti tų karių palaidojimą, o ne tarnauti komunistinei-sovietinei ideologijai“, – sakė paveldosaugininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šioje vietoje, Daukanto gatvėje, yra palaidoti Sovietų Sąjungos kariai, žuvę 1945 metų sausį vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene dėl Klaipėdos. 1975 metais karių palaikai į šią palaidojimo vietą perkelti iš Klaipėdos rajono ir Klaipėdos miesto buvusios Pergalės aikštės.

Kompleksą sudaro paminklas iš dviejų vertikalių balto betono skydų, tarp kurių nuleistas kalavijas bei jo rankeną puošianti ąžuolo lapų girlianda bei kitas paminklas, kurį sudaro keturkampio plano postamentas iš raudono poliruoto granito bei bronzinė trijų karių skulptūrinė grupė. Taip pat čia įrengtos 47 pilko granito atminimo plokštės su 694 karių pavardėmis.

Tiek monumentas, tiek čia palaidoti karių palaikai, takų sistema ir kiti paviršiaus elementai yra saugomi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų