REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nelegalius užsienio valstybių - dažniausiai Rusijos ir Baltarusijos - universitetus ar jų filialus Lietuvoje gaudyti turėtų teisėsauga, nes tik ji gali užsiimti operatyvine veikla ir atlikti ikiteisminį tyrimą, mano studijų vertinimo ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį kovos būdą parlamentarams penktadienį siūlė Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) specialistai, dalyvavę Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje.

REKLAMA

"Nelegalių studijų turi imtis tos institucijos, kurios turi teisę užsiimti operatyvine veikla. (...) Nes (nelegalios aukštosios mokyklos-BNS) turi leidimus vykdyti neformalų švietimą, o įrodyti, kad tai yra aukštojo mokslo studijos, nėra taip lengva", - parlamentarams aiškino Centro vadovas Eugenijus Stumbrys.

Studijų vertinimo ekpertai, vertindami studentų atneštus diplomus, susiduria su aibe problemų - neturi duomenų, kur realiai vykdomos studijos, iš pačių aukštųjų mokyklų negauna net studijuotų dalykų turinio aprašų.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu daugelis "garažo" sąlygomis studijavusių asmenų atneša legalius užsienio valstybėse pripažintus diplomus - problema ta, kad tos studijos buvo nelegaliai organizuojamos Lietuvoje, bet tai yra beveik neįrodomas dalykas, jei asmuo pats neprisipažįsta. Nes prisipažinti, anot studijų vertinimo ekspertų, toks studentas neturi jokio intereso.

SKVC direktorius parlamentarams bandė išaiškinti, jog tokias nelegaliai veiklą Lietuvoje vykdančias mokyklas reikia "išsprogdinti iš vidaus" - tai yra infiltruoti pareigūnus, kurie tarsi studijuodami surinktų įrodymus, jog "garaže" veikiančioje įstaigoje organizuojamos ir vykdomos aukštojo mokslo studijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Užtektų įstot tokiam "studentui", pastudijuot tris mėnesius, surinkti įrodymus, kad tai yra aukštojo mokslo studijos. (...) Reikėtų iš vidaus išsprogdint, surinkus įrodymus ir faktus, kad tai yra aukštojo mokslo studijos. Mes vykdyt tokios veiklos negalim", - kalbėjo E.Stumbrys.

Posėdyje pasigirdo parlamentarų siūlymų išvis nepripažinti kai kurių užsienio valstybių aukštųjų mokyklų diplomų, tačiau, E.Stumbrio manymu, tai pažeistų Lietuvos įsipareigojimus ES.

Komiteto nariai nepriėjo vieningos nuomonės, kokie būdai būtų efektyviausi kovojant su "garažiniais" universitetais, tačiau nutarė siūlyti suformuoti tarpžinybinę darbo grupę iš Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų ministerijų bei Valstybės saugumo departamento (VSD) ir SKVC specialistų. Grupė išvadas paruošti turėtų iki gruodžio 1-osios.

REKLAMA

Susirūpinimą dėl nelegaliai Lietuvoje veikiančių užsienio valstybių aukštųjų mokyklų kiek anksčiau yra išreiškęs ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK).

Jo pirmininkas Virginijus Domarkas tokią situaciją yra apibūdinęs kaip grėsmę nacionaliniam saugumui, nes nelegaliai diplomus įgiję asmenys vėliau siekia įsidarbinti valstybės tarnyboje. V.Domarko vadovaujamas komitetas kreipėsi į NSGK, kuris tiesiogiai užsiima nacionaliniam saugumui "jautriais" klausimais.

ŠMM duomenimis, Vyriausybė yra davusi licenciją tik Lenkijos Balstogės universiteto filialo veiklai Vilniuje, tačiau nėra išdavusi leidimo veikti jokiam Rusijos ar Baltarusijos universitetui. Nepaisant to, per pastaruosius penkerius metus net 500 Lietuvos piliečių kreipėsi į SKVC, prašydami pripažinti jų Rusijos ar Baltarusijos aukštosiose mokyklose įgytą išsilavinimą.

2005 metais Lietuvoje buvo nutraukta Tarptautinės Baltijos akademijos (TBA) veikla. Ši akademija Lietuvoje nelegaliai veiklą vykdė nuo 2003-iųjų, ją globojo Lietuvoje taip pat nesertifikuotas Baltijos rusų institutas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų