REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau rusų parduotuvėse stumdosi eilėse dėl cukraus, druskos, aliejaus butelio. Kainų šoka dešimtys milijonų rusų jau patiria savo kailiu – stovi kilometrinėse eilėse lauke prie maisto produktų.

Vis daugiau rusų parduotuvėse stumdosi eilėse dėl cukraus, druskos, aliejaus butelio. Kainų šoka dešimtys milijonų rusų jau patiria savo kailiu – stovi kilometrinėse eilėse lauke prie maisto produktų.

REKLAMA

Kremliaus kritikas ir Putino priešas – Vilniuje viešintis disidentas Kara-Murza tikina, kad tai, kas dabar vyksta Rusijoje – primena deficitinius sovietų laikus, kurių rusai nesitikėjo sugrįžtant. Tačiau Rusija ir toliau kraunasi milijardus dolerių iš naftos ir jos produktų eksporto, mat energijos šaltinių kainos išlieka labai aukštos.

Tiesa, kai kurie ekonomistai tikina, kad tai Rusijos neišgelbės, mat infliacija šiemet šoks iki 50 procentų, ekonomika susitrauks – 15 procentų ir daugiau.

Bobutės Rusijos parduotuvėse graibsto cukraus likučius, kuriuos iš sandėlio darbuotojai išstumia į prekybos salę. Kai kurie netgi bando prasmukti į eilę antrą kartą ir paimti cukraus daugiau nei leidžia prekybininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos valstybinė statistikos agentūra skaičiuoja, kad per pirmąsias dvi kovo savaites kai kurių prekių – cukraus, bananų, pomidorų kainos rubliais šoktelėjo apie 20 procentų. Tiesa ir ta, kad realus kainų šuolis yra dar didesnis nei skelbia oficiali statistika.

REKLAMA

„Jeigu mes žiūrėsime savaitinį kainų augimą, Rusija niekada tokio didelio nėra turėjusi apskritai per visą istoriją. Tai yra tikrai labai didelis ir jeigu tas kainų augimas bus toks, koks planuojamas, tai metinė infliacija Rusijoje pasieks 30 procentų“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

O vien dėl nuvertėjusio rublio visas importas į Rusiją pabrangsta mažiausiai 50 procentų. Rusai buvo įpratę vartoti vakarietiškas prekes, tačiau dalies jų jau nebėra lentynose – jos tuščios.

„Nuo mobilių telefonų, įvairiausių technologijų iki kasdienių vartojimo prekių, maisto produktų, jų jau nebėra lentynose ir artimiausiu metu nebus. Bet kuriuo atveju infliacija šiemet Rusijoje bus apie 50 procentų“, – teigia „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

O propagandos užliūliuoti rusai ir toliau tiki valdžios melais – dar bando įtikinti save ir kitus, kad Rusijos ekonomika laikosi puikiai – kainos nedidėja ir jokio deficito čia nėra:

„Ar jus paveikė sankcijos? – Ne, parduotuvėse viskas gerai.“

„Manau, kad išgyvensime, ne veltui mus visą laiką ruošė šitam momentui ir jisai atėjo.“

„Nieko čia mirtino nėra, viskas gerai. – O kaip dėl maisto? – Maisto mažiau valgysime.“

„McDonald’s išeis na ir kas?“

„Išgyvensime – nebus McDonald’s ir velniop jį.“

„Ikea“ išvis ten menkniekius pardavinėdavo – nebereikalingi jie mums.“

O štai du kartus nuodytas Kremliaus kritikas, Putino priešas, disidentas Vladimiras Kara-Murza tvirtina, kad patys eiliniai rusai tokių sankcijų nesitikėjo ir tai, kas dabar vyksta Rusijoje, primena deficitinius sovietų laikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sankcijos labai griežtos ir svarbiausia greitos. Žmonės nesitikėjo, kad jas taip greitai pajaus. Tuščias lentynas aš paskutinį kartą parduotuvėse mačiau, kai aš buvau vaikas Sovietų Sąjungoje. Ir dabar tą išvydau kovo pradžioje. Išeina kompanijos, užsidaro parduotuvės“, – kalba V. Kara-Murza.

Ir nors Vakarų šalys skelbia ieškančios galimybių mažinti priklausomybę nuo Rusijos naftos, ekonomistas Žygimantas Mauricas skaičiuoja, kad Rusijos pajamos iš naftos ir naftos produktų eksporto šiemet sieks šimtamilijardinę sumą, nepaisant fakto, kad Rusija yra priversta savo Urals naftą pardavinėti su nuolaida. Naftos kainos pasaulyje kol kas išlieka aukštos, tad pasak ekonomisto, Rusijos pajamos už naftos ir jos produktų eksportą šiemet bus dar netgi didesnės nei pernai, iki karo.

REKLAMA

„Apie 140 milijardų Rusija, tikėtina, šiais metais gaus iš naftos ir naftos produktų eksporto. Aišku, pagrinde tai yra naftos eksportas. Bet tarkime Europos Sąjunga taip pat perka ir nemažai dyzelino iš Rusijos, nes neturi pakankamai pajėgumų pasigaminti pati“, – sako Ž. Mauricas.

Tiesa, ekonomistas Nerijus Mačiulis tikina, kad iš žaliavų eksporto papildomai gauti keli milijardai neužkerta kelio svarbiausiam faktui, kad šiemet Rusijos ekonomika susitrauks 15 ir daugiau procentų.

„Net ir jeigu pabrangus kai kurioms žaliavoms Rusijai pavyktų padidinti pajamas iš tų parduodamų žaliavų tai beveik visiškai nebeturi jokios reikšmės, nes Rusijos ekonomika yra blogiausioje padėtyje, kurioje buvo per pastaruosius 30 metų, yra visiškai prarastas atvykstamas turizmas, yra prarasta daugybė investicijų vartojimo prekių. Trūksta detalių, aviacijos pramonė sustabdyta“, – teigia N. Mačiulis.

REKLAMA

O padėtis be išeities turizmo sektoriuje – štai apie 25 tūkstančiai Rusijos turistų negali išvykti iš Egipto, Tailando ir Meksikos. Turistė iš Sankt Peterburgo sužinojo, kad saulėtame Meksikos kurorte – Kankune ji įstrigo mėnesiui: „Atostogos baigėsi, o reisas atšauktas. Vasario 28 dieną atšauktas skrydis Kankunas – Maskva – Sankt Peterburgas. Todėl aš lieku Kankune iki kovo 27 dienos.“

Rusijos valdžia žada turistus parskraidinti namo per artimiausias dvi savaites – maždaug po 3 tūkstančius turistų kasdien. Kai kuriems jų jau baigėsi pinigai, o atsiskaityti kortelėmis – „Visa“ ir „Mastercard“ neįmanoma, pirkti jų rublių niekas nenori.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų