REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vis daugėja žmonių, kurie domisi sparčiai populiarėjančiais egzotiniais gyvūnais – nykštukinėmis voverinėmis skraiduolėmis (ang. Sugar Glider). Paprastai klasikinės spalvos skraiduolės kaina prasideda nuo 250 eurų, tačiau neretai už įdomesnių spalvų augintinius žmonės yra pasirengę pakloti virš 1 ar net 2 tūkst. eurų.

Lietuvoje vis daugėja žmonių, kurie domisi sparčiai populiarėjančiais egzotiniais gyvūnais – nykštukinėmis voverinėmis skraiduolėmis (ang. Sugar Glider). Paprastai klasikinės spalvos skraiduolės kaina prasideda nuo 250 eurų, tačiau neretai už įdomesnių spalvų augintinius žmonės yra pasirengę pakloti virš 1 ar net 2 tūkst. eurų.

REKLAMA

Nykštukinė voverinė skraiduolė – tai vos 120–140 g sveriantis gyvūnėlis, kilęs iš Australijos ir Naujosios Zelandijos. Skraiduolėms būdingas žaismingumas, meilumas, stiprus prisirišimas prie žmonių ir aukštas intelektas, dėl kurio jos gali būti dresuojamos. Labiausiai žmones traukia jų išskirtinis gebėjimas aukštai šokinėti, sklandyti oru ir laipioti įvairiausiais paviršiais.

Šių gyvūnų veisėjai pasakoja, kad ir kokie mieli atrodytų šie augintiniai, juos reikia pirkti atsakingai, kadangi jiems reikia specialios priežiūros, maisto, tenka nemažai investuoti į narvą ir kitus reikmenis bei pasiruošti, kad skraiduolė gyvens net 12–14 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovų teigimu, skraiduolių kainos svyruoja šimtais ir net tūkstančiais, nes priklauso nuo spalvos, genetinio medžio, kilmės, lyties. Jų manymu, didelė kaina atmuša neatsakingus pirkėjus.

REKLAMA

Dėl spalvos kaina skiriasi šimtais

Nykštukinių voverinių skraiduolių porelę auginanti ir jos palikuonius pardavinėjanti Eglė pasakoja, kad jų kaina svyruoja priklausomai nuo spalvos. Anot jos, dažniausiai matoma ir populiariausia spalva Lietuvoje yra paprasta pilkoji. Tokios skraiduolės yra pigiausios – jų įsigijimo kaina prasideda nuo 250 eurų.

Tačiau, Eglės teigimu, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose užsienio šalyse sparčiai populiarėja įvairesnės skraiduolių spalvų gamos: jas įsigyti galima už 1500 eurų ar net daugiau.

Bet pašnekovė pabrėžia, kad tai – tik gyvūno kaina: „Reikėtų nepamiršti, kad labai svarbu tinkamai pasiruošti augintinio atvykimui į namus. Tam reikalingas nemažas narvas, specialus bėgimo ratelis, keli guoliai, gertuvė, maisto indeliai, maistas, vitaminai ir t.t. Priežiūra taip pat turi savo kainą, todėl reikėtų labai gerai apgalvoti, ar sugebėsite tinkamai pasiruošti ir auginti nykštukinę voverinę skraiduolę“.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis nykštukinių voverinių skraiduolių veisėjas Lietuvoje sako, kad šių gyvūnų kaina mūsų šalyje priklauso nuo pasaulinių kainų: jei žmogus nusiperka skraiduolę Lenkijoje už 200 eurų, tai Lietuvoje parduoda už 250 eurų. Jis taip pat pažymi, kad kuo retesnė spalva, tuo didesnė kaina.

„Reikia iškart atskirti, kad klasikinės spalvos – tai tokie patys, kokie yra gamtoje. Juos pagavo, palaikė, o palikuonis pardavė – spalvotų genų nėra. Bet jei dirba genetikai, kurie specialiai išgauna tam tikras išskirtines spalvas, automatiškai tokių skraiduolių kaina bus didesnė, nei paprastų klasikinių“, – aiškina pašnekovas.

Brangiausia skraiduolė Lietuvoje – už 2 tūkst. eurų

Pasak jo, klasikinės spalvos skraiduolė yra pigiausia, už ją pigesnės nebent vyresnės, suaugusios skraiduolės, kurias žmonės paauginę po kurio laiko nusprendžia parduoti. O brangiausios Lietuvoje yra pas jį – kainos siekia net keletą tūkstančių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pas mane brangiausias šiuo metu yra „mosaic“ spalvos berniukas, kuris kainuoja 2 tūkst. eurų. Jis sėkmingai pas mane gyvena ir laukia savo šeimininkų. Jei sulauks – tai sulauks, jei ne – toliau gyvens pas mane. Nėra taip, kad aš noriu parduoti. Man nėra skirtumo, ar pas mane gyvens 2 ar 20 skraiduolių. Auginu jas ne dėl pinigų“, – pasakoja veisėjas.

Pašnekovas juokiasi, kad tiksliai net nežino, kiek pats turi skraiduolių, ir spėja, kad galbūt 12–15. Jis pasidalina, kad šiuo metu svajoja iš Amerikos parsivežti karamelinės spalvos skraiduolę už 7 tūkst. dolerių.

Didelė kaina garantuos gerus šeimininkus

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad paprastai skraiduolės gyvena 5–6 metus, o nelaisvėje su tinkama priežiūra – esą net 14–16 metų. Jis tiki, kad kaina yra priežiūros garantas – kuo brangesnis gyvūnas, tuo didesnė tikimybė, kad žmogus prieš pirkdamas labai gerai pagalvos ir nuspręs, ar yra pasirengęs tinkamai prižiūrėti, lepinti ir išlaikyti augintinį.

REKLAMA

Veisėjas pasakoja, kad žmonės, ketinantys pirkti iš jo skraiduolę, iš pradžių turi įsigyti visą joms reikalinga įrangą ir atsiųsti nuotraukas, kad jis įsitikintų, jog viskas tvarkinga ir tinkama: „Taip darau todėl, kad man ne vienodai, kaip toliau gyvens mano vaikai. Žmonės, kurie įsigys skraiduolių porelę, investuos į narvą, pirks joms maistą tikriausiai geriau jas prižiūrės, nes niekam nesinorėtų į orą išmesti daugiau nei 1 tūkst. eurų“.

Pašnekovas pažymi, kad kaina priklauso ir nuo genetikos. Kuo senesnė giminės linija, tuo nykštukinė voverinė skraiduolė yra brangesnė: „Amerikoje skraiduoles pradėjo auginti nuo 1999 m. Tai yra pati pradžia, seniausias genetinis medis, iš kurio išgaunamos išskirtinės spalvos. Pas mane yra viena šeima nuo 1999 m., t.y. nuo pat pradžios, kurios linija eina iki šiol, todėl jos palikuonys yra brangiausi“.

REKLAMA

Patinėliai – pigesni

Skraiduolių veisėja Eglė dar atkreipia dėmesį į gyvūnų lytį. Jos teigimu, kadangi šie gyvūnai Lietuvos rinkai yra dar ganėtinai naujas atradimas, dėl informacijos stokos anksčiau, prieš pandemiją, žmonės norėdavo įsigyti bet kokios lyties nykštukinę voverinę skraiduolę. Todėl kaina už gyvūną (populiariausią pilkąją spalvą) siekdavo 300, o kartais ir 350 eurų. Tačiau dabar, kai informacijos sklaida pasiekia vis didesnę daugumą žmonių, kainos pradeda svyruoti dėl tam tikrų priežasčių.

Viena iš jų – tai būtinybė įsigyti nemažiau nei dvi nykštukinės voverines skraiduoles, nes būdami vieni šie gyvūnai gali labai liūdėti ar net „susirgti depresija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eglė pasakoja, kad žmonės yra labiau linkę auginti dvi pateles, nes dviejų patinėlių draugystė viename narve – negalima. O patinėlio ir patelės ne daug kas nori, nes tokiu atveju tikėtina, kad bus mažylių, o tai, anot jos, yra labai atsakingas darbas – išauginti sveiką, nesutraumuotą nykštukinės voverinės skraiduolės palikuonį.

Dėl to nykštukinių voverinių skraiduolių patelių poreikis yra didesnis ir kaina vis dar išlieka tokia pati. Tačiau patinėlių kainos, pasak pašnekovės, svyruoja ir dažnu atveju nusileidžia 15–20 proc.

Susidomėjimas auga, bet pirkti prisibijo

Eglės teigimu, dar visai nesenai nykštukinės voverinės skraiduolės buvo naujas, žmonėms nežinomas, egzotinis gyvūnas, tačiau dabar, didėjant sklaidai, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie jais domisi. Ji pastebi, kad karantino metu susidomėjimas buvo šiek tiek sumažėjęs arba, kitaip tariant, žmonės labiau pradėjo domėtis pačiu auginimu ir priežiūra, labiau įsivertinti savo galimybes.

REKLAMA

„Smagu, kad žmonės skambina, klausia jiems svarbių dalykų, o ne perka aklai“, – džiaugiasi pašnekovė.

Pasak Eglės, lyginant praėjusius metus su šiais, nykštukinių voverinių skraiduolių susidomėjimas išaugo apie 30 proc. vertinant skambučius, norint įsigyti. Tačiau pašnekėjus ir papasakojus esminius auginimo niuansus įsigijimo procentas išlieka nepakitęs.

Nykštukinių voverinių skraiduolių šeimininkė sako, kad nors šių augintinių kainos – nemažos, didelio pelno iš jų veisimo nebus. Taip yra todėl, kad sveika pora skraiduolių, gyvenanti namų aplinkoje, gali atsivesti tik nuo vieno iki dviejų palikuonių, o vadas reikia planuoti.

Eglės teigimu, norint užtikrinti, kad esanti porelė ir palikuonys turėtų tinkamas sąlygas gyventi, jiems būtina nuolatinė atitinkama priežiūra, įrangos atnaujinimas, specialios dietos taikymas ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų