• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žlunga viltys, kad narystė Europos Sąjungoje (ES) sutvarkys chaotišką partinę politiką stojančiose šalyse. Tikrovė priešinga - užsitikrinus ES narystę, politikai ir rinkėjai dar mažiau vertina orumą ir pastovumą, rašo įtakingas britų savaitraštis "Economist".

REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę Latvijoje prisiekė dvylikta vyriausybė per trylika metų. Ji silpna ir greičiausiai taip pat ilgai neišgyvens. Lenkijoje socialistų vyriausybė dar laikosi, bet visuomenės nuomonės apklausose jos populiarumas - tik 12 procentų. Tai perpus mažiau nei opozicinės Pilietinės platformos partijos. Socialistai atsiliko net nuo bulves svaidančių valstiečių Savigynos partijos.

REKLAMA

Susiskaldžiusi Slovakijos dešiniosios koalicijos vyriausybė gali prarasti finansų ministrą, kuriam opozicijos partijos nori pareikšti nepasitikėjimą. Lietuvoje prezidento Rolando Pakso apkalta didina paramą dešiniesiems ir kairiesiems populistams. Čekijoje bręsta anksčiau buvusi neįmanoma socialistų ir nepersitvarkiusių komunistų sąjunga.

Nepasiteisino viltys, kad stojimas į Europos Sąjungą gali nuraminti nesuvaldomą partinę politiką Vidurio Europoje. Priešingai - suvokimas, kad narystė jau kišenėje, įkvepia rinkėjus ir politikus dar labiau nepaisyti stabilumo ir vyriausybės reputacijos. Per Europarlamento rinkimus birželio mėnesį rinkėjai gali dar kartą įgelti vyriausybėms, pasiųsdami populistus ir euroskeptikus "prablaškyti apsnūdusio Strasbūro".

REKLAMA
REKLAMA

Dėl silpnų politinių partijų daugėjimo Vidurio Europoje pirmiausia kalti parsidavėliški ir oportunistiški politikai, mano "Economist". Kartu dalį atsakomybės turi prisiimti rinkėjai, kurie labai lengvai keičia savo prielankumą vienam ar kitam politikui.

Naujas Europos Komisijos tyrimas "Gyvenimo sąlygų suvokimas išsiplėtusioje Europoje" nurodo galimą rinkėjų nepastovumo priežastį. Pagal tyrimą Vidurio Europos gyventojai labiau nepatenkinti gyvenimu nei Vakarų Europos gyventojai. Į ES stojančiose šalyse tik 64 proc. žmonių yra pakankamai arba labai patenkinti savo gyvenimu, o tarp ES valstybių senbuvių gyventojų tokių yra 87 proc. Vidurio europiečiai labiau linkę dėl savo problemų kaltinti "visuomenę", o ne save. Tokios nuotaikos padeda demagogams mobilizuoti rinkėjus, nors jie neišvengiamai lieka nuvilti.

Pagal Europos Komisijos tyrimą laimingiausia šalis yra Slovėnija (90 proc.). Neatsitiktinai jos gyvenimo lygis yra aukščiausias Vidurio Europoje, o politinis klimatas - pastovesnis.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų