REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lina ABROMAVIČIENĖ Šiauliuose sausio 2 dieną duris atvėrė Nacionalinis kraujo centras. Bankrutavus Kauno kraujo donorystės centro filialui, Šiaulių donorai kraujo duoti galėjo tik tada, kai į Šiaulius atvykdavo Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo mobili komanda. Tačiau neturint nuolatinės vietos, kur būtų galima priimti donorus nuolat, darbas apsunkdavo. Ne kartą laikiną pastogę suteikė Visuomenės sveikatos biuras. Donorų organizatorius Donatas Šniutė džiaugiasi, kad pagaliau Šiauliuose pradėjo veikti Nacionalinis kraujo centras, kuris tikrai buvo reikalingas šiauliečiams.

REKLAMA
REKLAMA

- Kodėl buvo svarbu vėl įkurti kraujo donorystės centrą Šiauliuose?

- Kai Šiauliai liko be kraujo centro, Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialas pradėjo organizuoti mobilias išvykas į Šiaulius, kurių metu būdavo sudaryta galimybė ir šiauliečiams duoti kraujo. Jautėme miestiečių išreikštą poreikį ir norą vėl turėti kraujo donorystės centrą. Iš tikrųjų, šiauliečiai labai aktyvūs ir noriai duoda kraujo, o prieš tai jie neturėjo galimybės. Atsižvelgdami į gyventojų prašymus ir įkūrėme Nacionalinį kraujo centrą Šiauliuose.

REKLAMA

- Ar akcijų metu pavykdavo surinkti reikiama kiekį kraujo?

- Dirbantys žmonės sunkiai surasdavo laiko duoti kraujo, tuo labiau kad donorystės akcijos buvo organizuojamos ne kiekvieną dieną, todėl reikėdavo prie jų laiko prisitaikyti. Ne visada mūsų išplatinta informacija pasiekdavo norinčius duoti kraują, todėl tikrai buvo sudėtinga taip dirbti. Tačiau kai akcijų padažnėjo, šiauliečiai patys pradėjo daugiau domėtis apie mūsų būsimas išvykas į Šiaulius. Džiaugiamės, kad dabar ir Šiauliuose atsirado nuolatinė vieta, kurioje bet kurią dieną galima duoti kraujo. - Aktyvūs donorai mūsų redakcijoje ne kartą skundėsi, kad Šiauliams trūksta kraujo centro. Ar ir jus pasiekė gyventojų nusiskundimai?

REKLAMA
REKLAMA

- Buvo nemažai nepatenkintų donorų, kurie skundėsi dėl esamos situacijos. Mes stengėmės, kad kuo dažniau būtų vykdomos mobilios donorystės akcijos Šiauliuose gyventojams patogiu metu. - Ar daug donorų jau sulaukėte?

- Šiauliečiai labai aktyvūs. Vos tik pradėjome dirbti, pasirodė pirmieji donorai. Šiuo metu iš viso jau davė kraują daugiau nei 50 žmonių, nors po atidarymo praėjo vos kelios dienos. Aktyvūs donorai jau anksčiau nekantravo ir klausinėjo, kada pradėsime veikti. Atidarymo dieną juos ir pakvietėme. Tikimės, kad darbas vyks sklandžiai, o šiauliečiai greit įpras, kad tapti kraujo donorais gali bet kurią darbo dieną apsilankę kraujo centre Šiauliuose - Ar žmonės noriai duoda kraujo už jį neimdami atlygio?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Iš tiesų neatlygintinų donorų sulaukiame žymiai daugiau nei atlygintinų. Imantys atlygį už kraują Šiauliuose sudaro žymiai mažesnę dalį, nei tie, kurie kraują dovanoja, siekdami padėti sergantiems. Donorai, kurie duoda kraujo atlygintinai, gauna 40 litų kompensaciją už sugaištą laiką, kelionės išlaidas, papildomą maistą, o ne už duodamą kraują.

- Kaip keičiasi žmonių požiūris į donorystę?

- Galime tik pasidžiaugti, kad žmonės suvokia donorystės naudą. Ypač kyla į viršų neatlygintina donorystė, o donorų daugėja. Tikimės, kad laikui bėgant bus visiškai pereita prie neatlygintinos donorystės. - Kai kraujo donorystės centras pradėjo veikti mieste, galbūt papildomų raginimų (akcijomis mieste) duoti kraujo nebereikės?

REKLAMA

- Šiauliuose ir aplinkiniuose miestuose stengsimės organizuoti akcijas ir toliau dirbti per miesto šventes, nes ne visada ir ne visi gyventojai randa laiko pas mus ateiti, todėl mes savo ruožtu pasistengsime eiti pas miestiečius jiems patogiu metu. Tikimės, kad daugiau žmonių susidomės ir norės tapti kraujo donorais dabar, o ne kitą dieną, kai reikės eiti į centrą. Drąsiai sakome, kad dirbsime visame mieste. Jei bus poreikis ir įmonių noras padėti plėtojant kraujo donorystę, keliausime ir į įmones. Manau, kad visi turi turėti socialinę atsakomybę ir bent kartą paaukoti kraujo.

REKLAMA

- Kraujo donorystės centras įsikūrė visai šalia Respublikinės Šiaulių ligoninės. Galbūt dabar bus lengviau aprūpinti ligoninės pacientus krauju?

- Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialas aprūpina Šiaurės Lietuvos kraštą donorų krauju, taip pat ir Šiaulių ligoninę, todėl bendradarbiavimas nesikeis. Nors tikimės, kad dabar kraujo Šiaulių ligoninė gaus greičiau ir paprasčiau. Apie rezultatyvią naudą dar anksti kalbėti, nes visai neseniai įsikūrė centras, dar reikia laiko. Tikimės efektyvaus darbo, tačiau viskas priklausys nuo rezultatų – kaip mus šiauliečiai priims. Esame nusiteikę gerai, todėl manome, kad tie keli šimtai metrų iki ligoninės dar labiau skatins bendradarbiauti su ligonine, kad jie bet kada ir skubiai galėtų gauti reikiamų kraujo komponentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar daug Šiauliuose aktyvių kraujo donorų?

- Nuolatos duodančių kraujo yra nemažai žmonių. Vasarą dalyvaudami kraujo donorystės akcijose Šiauliuose dažnai pastebėdavome tuos pačius veidus, kurie ateina aukoti savo kraujo, tad neatlygintini donorai jau mums žinomi ir visuomet laukiami. Tikslaus skaičiaus nežinome, kiek ir anksčiau reguliariai lankydavosi kraujo centre bei duodavo kraujo. Dabar mes su jais bendradarbiaujame.

- Ar trūksta kraujo?

- Kraujo trūkumo nėra. Visas ligonines, kurioms teikiame kraujo komponentus, krauju aprūpiname laiku. Nors kraujo ir netrūksta, kai kurių kraujo grupių kraujo turime mažiau. Pavyzdžiui, minusinę kraujo grupę turinčių donorų sulaukiame rečiau. Taip yra gal todėl, kad ir žmonių yra mažiau, turinčių minusinę kraujo grupę. Mažiau sulaukiame ketvirtos teigiamos ir neigiamos kraujo grupės kraujo ir antros neigiamos.

REKLAMA

- Ar visi gali duoti kraują?

- Duoti kraujo gali visi norintys nuo 18 iki 65 metų. Donoras neturi vartoti vaistų ar sirgti. Taip pat duoti kraujo negalima neseniai persirgus rimtomis ligomis, po įvairių auskarų vėrimo ar tatuiruočių procedūrų. Per metus vyrams kraujo galima duoti ne daugiau kaip 5 kartus, o moterims – ne daugiau 4 kartus. Tarpai tarp donacijų turi būti ne mažesni kaip 60 dienų. Didžiausias kraujo poreikis ligoninėse būna vasarą, kai padaugėja avarijų ir kitų nelaimingų atsitikimų, nes žmonės per daug atsipalaiduoja poilsiaudami. Tada kraujo poreikis ligoninėse ženkliai išauga. Statistiškai vieno donoro kraujo dozė gali išgelbėti 3 žmonių gyvybes, bet išskirtiniais atvejais gali ir vienam pacientui jos nepakakti.

REKLAMA

- Kas gyventojus turėtų motyvuoti duoti kraujo?

- Geriausia motyvacija – žinojimas, kad kažkam duodamas kraujas išgelbsti gyvybę. Šiandien pats tapau donoru ir dėl to jaučiuosi labai gerai. Jaučiu, kad kažkam sukūriau mažą stebuklą. Žinojimas, kad gelbsti kitam gyvybę, yra didžiausias nuopelnas.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų