REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt daug kas šiandien dar nėra girdėjęs apie dulas – gimdyvių padėjėjas, teikiančias nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Nors Lietuvoje dulos dar yra naujovė apie kurią net ne visos moterys žino, tv3.lt kalbinta kvalifikuota dula Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė sako, kad moksliniai tyrimai įrodo dulų naudą nėštukėms.

Turbūt daug kas šiandien dar nėra girdėjęs apie dulas – gimdyvių padėjėjas, teikiančias nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Nors Lietuvoje dulos dar yra naujovė apie kurią net ne visos moterys žino, tv3.lt kalbinta kvalifikuota dula Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė sako, kad moksliniai tyrimai įrodo dulų naudą nėštukėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingesni gimdymai

„Daugeliu atveju moterys supranta, kad joms pakanka vyro ar kito artimo žmogaus pagalbos, bet kai kurios moterys ieško papildomos pagalbos. Moksliniai tyrimai rodo, o esama patirtis patvirtina, kad gimdymo istorijos daug sėkmingesnės, jeigu gimdyme dalyvauja trečias asmuo, kuris yra ne šeimos narys ir ne medikas. Tas žmogus, dažniausiai, dula, yra susitelkęs į pagalbą pačiai moteriai ir nėra susijęs emociškai.

REKLAMA

Tėtis įprastai tarsi susilieja su mama, jis lygiai taip pat jaudinasi dėl vaikelio ir mamos, neturėdamas to objektyvumo, ramaus ir šalto proto. Dula yra žmogus, kuris pats turi gimdymo patirtį, žino, kaip tai vyksta, išmano medicininę pusę, bet nėra medikas. Dula yra tas trečiasis asmuo, kuris padeda išlaikyti ramybę, gali įvertinti poreikį, kas mamai šiuo metu gali padėti“, – kalba V. Pilipauskaitė-Butkienė.

Pašnekovė sako, kad dula gali stipriai padėti ir vyrui suprasti, kas vyksta su moterimi, koks gimdymo etapas. Pasaulyje, teigia gi, plinta praktika, kai medicinos įstaigos įdarbina dulas kaip personalo dalį, nes jos nuima emocinį krūvį nuo medikų darbo.

REKLAMA
REKLAMA

„Tada medikai gali susitelkti ties savo profesinėmis kompetencijomis – nes tikslas yra sveikas vaikas, sveika mama, o dula nuima emocinį krūvį ir nuo medikų, ir nuo šeimos narių pečių“, – kalba dula.

Ką daro dula?

Dula, pasak V. Pilipauskaitės-Butkienės, nuima emocinį krūvį nuo gimdyvės taikydama psichologines žinias, palaiko moterį emociškai, taiko ir fizines žinias – masažuoja gimdyves, keičia jos pozas.

„Mediko pareiga yra užtikrinti sveikatą, pasiūlyti medikamentų, bet nė viena akušerė ar gydytojas neturi tiek galimybių, kad visą laiką būtų su moterimi. Jeigu gimdymo metu šalia yra vyras, kuris išmano ir gali palaikyti, pora tai puikiausiai padaro dviese, bet ne visi vyrai tam pasiruošę. Ne visi vyrai nori dalyvauti gimdymuose ir ne visos moterys to nori, tad, jeigu moteris gimdyme yra viena, dula nepertraukiamai būna šalia. Ji suteikia ir elementarią fizinę pagalbą – paduoda vandens, pakeičia drabužį, paduoda rankšluostį, atlieka specialius masažus – dulos visa tai išmano ir atlieka pagal moters poreikį. Dulos esmė yra pajusti, koks moters poreikis, ir patenkinti jį tiek, kiek moteriai jo reikia“, – sako V. Pilipauskaitė-Butkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

dula_newInfographic

Dula, teigia pašnekovė, turi būti pažįstama su būsima mama, kontaktas turi būti užmegztas prieš gimdymą ir ryšys tarp gimdyvės ir dulos turi būti draugiškas, jos turi viena kita pasitikėti. Jeigu į gimdymą kartu keliauja vyras, sako ji, lygiai toks pats geras ryšys turi būti ir tarp dulos ir tėčio.

REKLAMA

Pasak V. Pilipauskaitės-Butkienės, moksliniai tyrimai rodo, kad dulai dalyvaujant gimdyme, yra mažiau medicininių intervencijų, gimdymo trukmė trumpesnė, sąrėmiai išgyvenami lengviau, o ir atsiliepimai po gimdymo pozityvesni.

Dulos Lietuvoje

Pati V. Pilipauskaitė-Butkienė apie dulas sužinojo prieš aštuonerius metus – nuo tada vis pasvajodavo, kad dulų atsirastų ir Lietuvoje.

„Tapti dula mane pastūmėjo supratimas, kaip yra svarbu šalia savęs turėti žmogų, kuriam rūpi tu, kuris nusiteikęs tave palaikyti. Per savo pirmąjį gimdymą supratau, kad mano vyras yra lygiai taip pat neramus kaip aš, jis nesupranta, kas vyksta ir, nepaisant teorinio pasiruošimo, abu esame sutrikę. Tuo tarpu medikai dirba savo darbą ir neturi laiko tavęs palaikyti. Po šios savo patirties ir kalbėdama su kitomis moterimis, supratau, kad esame verti turėti dulų pagalbą Lietuvoje“, – nurodė pašnekovė.

REKLAMA

Taip prieš trejus metus ji su kolegėmis pradėjo pirmuosius dulų mokymus Lietuvoje.

„Pirmieji dulų mokymai kilo šeimų iniciatyva, iš visuomenės poreikio, kad tokia iniciatyva atsirastų. Tada susikūrė dulų asociacija ir dabar jau rengiami antrieji dulų mokymai. Pirmuosius baigė 30 moterų iš visos Lietuvos – jos dabar sėkmingai padeda kitoms moterims. Antruosiuose mokymuose dalyvauja dar beveik 20 moterų“, – kalba V. Pilipauskaitė-Butkienė, pati prisidėjusi prie dulų kursų sudarymo.

Pašnekovė sako, kad jos dulos mokslai truko metus. Programą Lietuvoje dabar sudaro psichologinis, anatominių gimdymo žinių ir praktinis modulis. V. Pilipauskaitė-Butkienė sako buvusi keturiuose gimdymuose, bet kitokią pagalbą suteikė daug didesniam skaičiui gimdyvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi pati dabar auginu mažus vaikus, tai nelabai ir galiu padėti. Mano darbas labiau apsiriboja pasiruošimu gimdymui ir pagalba po gimdymo – tokių moterų, kuriom padėjau, yra gerokai daugiau. Kad galėtum teikti kokybiškas paslaugas moteriai gimdymo metu, reikia turėti ne tik žinių, bet ir praktinių galimybių“, – sako moteris.

V. Pilipauskaitė-Butkienė teigia, kad Lietuvoje yra tik gimdymo dulos (o jų specializacijų yra ir daugiau), tačiau kitose šalyse dulų tradicijos daug stipresnės, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje. Net ir Latvija bei Lenkija, pastebi pašnekovė, turi geriau išvystytą šią paslaugą nei Lietuva.

REKLAMA

Dulos reikalingos

Nėščiųjų sveikatingumo mokyklą turintis akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta tv3.lt sakė, kad moteriai reikia pagalbos gimdant, todėl dulų darbas yra tikrai svarbus, ypač, jeigu šalia nėra pasiruošusio moters gimdymui vyro.

„Moteriai gimdymo pagalba yra reikalinga. Čia yra kertinis akmuo. Vyras, mano nuomone, turi būtinai dalyvauti, bet vyras turi būti pasiruošęs, turi žinoti, kaip padėti žmonai. Kadangi pas mus vyrų niekas neruošia, išskyrus mus, tai jie būna tik gimdymo stebėtojai.

Mūsų visuomenė dar nelabai pripažįsta, nėra girdėję apie dulas, o jos yra reikalingos. Jeigu vyro nėra ar dėl kažkokių priežasčių jis negali dalyvauti gimdyme, reikia, kad moteriai padėtų dula. Tačiau dulos Lietuvoje turi būti įteisintos, jų veikla turi būti reglamentuota, ko dabar kol kas nėra“, – kalba R. Šemeta.

REKLAMA

Pašnekovas pabrėžia, kad dulos turi būti įteisintos kaip oficialios moters padėjėjos, tada reiktų jas plačiau reklamuoti, kad moterys žinotų, kad jos yra.

Visgi akušeris-ginekologas nurodo, kad moteriai dar svarbiau už dulą gimdyme yra pasiruošęs vyras.

„Pasiruošusio vyro dalyvavimas gimdyme stiprina šeimos ryšius, ryšius tarp tėčio ir vaiko. Yra labai gerai, kai jis įtraukiamas į šį procesą nuo pat nėštumo pradžios. Jeigu vyras nėra pasiruošęs moters gimdymui, jis negali jame dalyvauti, nes gali sutrukdyti procesui – emocinis krūvis gimdymo metu yra milžiniškas, sunku būtų net su kuo sulyginti“, – kalba R. Šemeta.

Tad jis apibendrina: dulos yra labai naudingos ir reikalingos, tačiau jų veiklą reikia įteisinti ir reglamentuoti.

Per pastaruosius metus Lietuvoje daugiau nei šimtas gimdyvių pasinaudojo dulų paslaugomis. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų