REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
61
A. Dulkys (nuotr. Katažyna Polubinska/Fotodiena)

Sveikatos apsaugos ministras pranešė, kad įsakymas dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo Remigijaus Mažeikos nušalinimo jau paruoštas. To jis ėmėsi po to, kai sulaukė pranešimo iš Generalinės prokuratūros. Be kita ko, ministras ragino išmokti atskirti mobingą nuo kitų sistemos problemų, nes be atvirų liudijimų nieko įrodyti nepavyks.

61

Sveikatos apsaugos ministras pranešė, kad įsakymas dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo Remigijaus Mažeikos nušalinimo jau paruoštas. To jis ėmėsi po to, kai sulaukė pranešimo iš Generalinės prokuratūros. Be kita ko, ministras ragino išmokti atskirti mobingą nuo kitų sistemos problemų, nes be atvirų liudijimų nieko įrodyti nepavyks.

REKLAMA

Kaip pirmadienį nurodė ministras, konkrečių veiksmų dėl Šiaulių ligoninės vadovo imtasi sulaukus teisinio pagrindo ir iš Generalinės prokuratūros gavus pranešimą.

„Gautas specialus pranešimas, kuriame yra teigiama, kad darbdavys piktnaudžiauja savo teisėmis, yra šališkas. (...) Šiuo pagrindu jau inicijuojame galimo darbo pažeidimo tyrimo komisiją. Šiuo metu ji yra sudaroma. Manau, kad šiandien dar spėsiu tą įsakymą ir pasirašyti.

Ir taip pat paraleliai pokyčių grupė ir mūsų teisės skyrius mane informavo, kad turime pakankamą teisinį pagrindą ir yra rengiamas įsakymas dėl vadovo laikino nušalinimo ir kito administratoriaus skyrimo“, – susitikime su Seimo Darbo frakcijos nariais informavo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Respublikinė Šiaulių ligoninė praėjusią savaitę pranešė gavusi penkis tarnybinius pranešimus dėl įstaigoje egzistuojančios įtampos – nusižudžiusi gydytoja buvo parašiusi vieną iš jų. Nors buvo raginami Lietuvos medikų sąjūdžio ir Laisvės partijos, ligoninės vadovai dėl susiklosčiusios situacijos trauktis iš pareigų neplanavo.

REKLAMA

Iki šio sekmadienio medikų surengto mitingo prieš mobingą, kurio metu ministras prabilo apie tai, kad R. Mažeika bus nušalintas, ministerija irgi teigė tam nematanti pagrindo. 

Gavo mirusios gydytojos kreipimąsi, kur apie mobingą užsiminta nebuvo

Susitikime su Darbo frakcija A. Dulkys kartu ragino atsakingai neskubėti tokiose situacijose reikšti išankstines nuomones pateikdamas štai tokį pavyzdį.

„Ir vienoje situacijoje buvo viešai pasakyta, kad aš kaip ministras taip pat esu gavęs šviesios atminties medikės kreipimąsi dėl mobingo. Vėliau, kai vėliau tą raštą susiradome, tai paaiškėjo, kad raštas nėra jos asmeninis, o grupės darbuotojų raštas. Ir jame buvo apie įvairius administracinius nuo 2019 m. vykdomos reorganizacijos klausimus, bet jame nebuvo jokių kaltinimų, jokios informacijos ir jokių pastebėjimų dėl mobingo. Nors viešoje erdvėje yra interpretuojama, kad yra apie tai.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tai yra viena psichikos sveikatos raštingumo bėdų ir turime imtis įvairių priemonių, kad mūsų teisės aktuose, Darbo kodekse mes išties turime tikslinti tam tikras sąvokas ir daryti pakeitimus, nes yra painiojami įvairūs dalykai. Nes dabar darbo užmokesčio laiku nesumokėjimas arba įstaigoje vykdoma reorganizacija nebūtinai gali būti susietas su mobingu“, – kalbėjo ministras.

SAM vadovas konstatavo, kad tiek Valstybinės darbo inspekcijos, tiek neoficialūs kitų įstaigų darbuotojų liudijimai patvirtina, jog neretai sąvokos painiojamos ir mobingo išsireiškimas naudojamas bet kokioms organizacijoje nepatinkančioms situacijoms apibūdinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje net nėra žinoma atvejų, kada būtų įrodytas mobingas arba kad žmonės žinotų, kaip apie jį pasisakyti ir identifikuoti. Daugelyje nevyriausybinių grupių specialistų Pokyčių grupėje nagrinėti kreipimaisi įvardijami kaip skundai dėl mobingo, bet daugelio jų turinyje nėra mobingo elementų“, – pažymėjo A. Dulkys.

Anot jo, jei pagal tokį raštą, kokį iš Šiaulių ligoninės gavo dar gruodžio pradžioje, būtų (nu)šalinami vadovai, tai tada galima būtų iškart nušalinti visų organizacijų vadovus.

„Turime ne tik emocijomis pažiūrėti į šį klausimą, o su rimtu pagrindimu, kad padėtume žmonėms, kad jie žinotų, kaip reikia parašyti, kad nebijotų, juos padrąsinti. Nes jei galvosime, kad kažkas pats susipras „tarp eilučių“, kad ten buvo mobingas, tai taip neįvyks. Reikia atvirų liudijim“, – pabrėžė ministras.

REKLAMA

Nusižudė neatlaikiusi mobingo

Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvą prieš dvi savaites išgirdo apie kraupią nelaimę: kaip teigiama, neatlaikiusi mobingo nusižudė 36-erių Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja anesteziologė-reanimatologė.

Mirusios medikės brolis pasakojo, jog moteris apie psichologinį smurtą darbe (mobingą) su šeima yra kalbėjusi, tačiau, anot brolio, nė vienas artimasis neįtarė, kad moteris palūš ir ryšis tokiam žingsniui.

„Ji tai padarė spontaniškai, nes ji buvo grįžusi iš kelionės, parą budėjo. Ketvirtadienį ryte jai baigėsi budėjimas ir jai įteikė atleidimą iš Šiaulių ligoninės. Ją, matyt, tas sukrėtė. Ji mums nieko nepranešė, kad buvo atleista, mes nieko nežinojome ir ją tiesiog radome paskui. Būtume žinoję, būtume kažką padarę“, – pasakoja medikės brolis Artūras.

REKLAMA

Artimieji pasakoja, kad jauna medikė iš gyvenimo pasitraukė netrukus po to, kai buvo atleista iš darbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Nusižudžiusios medikės brolis tvirtina, kad šeima žada pradėti konsultacijas su advokatais, rinkti mobingo ligoninėje įrodymus ir dėl artimosios mirties galiausiai kreiptis į prokuratūrą.

Kaip vėliau žiniasklaidai patvirtino brolis, medikė buvo nėščia. 

Sveikatos sistema ir toliau pūliuoja – kiek dar medikams teks kęsti mobingą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų