REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Nugaišo puma (tv3.lt fotomontažas)

Grūto parko „Mini zoo“ atstovai kaltina aplinkosaugininkus dėl jų augintinės pumos mirties. Jie įsitikinę, kad gyvūnas nugaišo dėl nepagrįstai suleistų migdomųjų vaistų. Savo ruožtu Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) teigia, kad pranešimą apie gyvūno mirtį gavo tik po kurio laiko, kai gyvūno mikroschemos patikrinimo procedūra buvo atlikta ir specialistai jau buvo išvykę.

4

Grūto parko „Mini zoo“ atstovai kaltina aplinkosaugininkus dėl jų augintinės pumos mirties. Jie įsitikinę, kad gyvūnas nugaišo dėl nepagrįstai suleistų migdomųjų vaistų. Savo ruožtu Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) teigia, kad pranešimą apie gyvūno mirtį gavo tik po kurio laiko, kai gyvūno mikroschemos patikrinimo procedūra buvo atlikta ir specialistai jau buvo išvykę.

REKLAMA

Kokią vaisto dozę reikia suleisti plėšriam gyvūnui, kad jis užmigtų ir būtų galima jį patikrinti, nustatė Lietuvos zoologijos sodo veterinarai. Kaip sakė AAD atstovas, procedūros metu nekilo jokių nesklandumų. Jei veterinarai patikrinimo metu būtų pastebėję pablogėjusią pumos savijautą, jokiu būdu nebūtų palikę gyvūno be priežiūros.

Įvykio liudininkė: iki tol puma neturėjo sveikatos bėdų

Apie liūdną Grūto parko teritorijoje laikytos pumos likimą portalui tv3.lt pasakojo įvykio liudininkė Irma. Ji prisistatė kaip Klaipėdos zoologijos sodo savininko Edvardo Legecko žmona.

REKLAMA
REKLAMA

„Puma į Grūto parką buvo perduota perlaikymui. Ir <...> atvažiavo migdyti tą pumą ir patikrinti jos sveikatą. <...> Išsikvietė veterinarus ir tą pumą užmigdė“, – dalijosi ji.

REKLAMA

Irma įtariai žvelgė į atliktą pumos patikrą. Jos teigimu, esant karštiems orams, gyvūnui nedera leisti vaistų.

„Pirmas dalykas – yra didžiuliai karščiai. Ta puma neatsibudo po migdymo. Dabar esu patologijos centre, tą pumą atveža iš Grūto parko daryti skrodimą. Suvažiavę yra aplinkos apsaugos atstovai ir netgi <...> norėjo paimti tą pumą ir iš viso ją sunaikinti“, – griežtai kalbėjo moteris.

Ji sakė sulaukusi kaltinimų, kad neva pavogė negyvos pumos kūną, nors su gyvūnu keliavo atlikti skrodimo. „Atsivežėme jai padaryti visus tyrimus, kas jai atsitiko. O jai atsitiko tas <...> – karštis, stresas, ir gyvūnas neatsibudo po migdymo. Ir policijos buvo pajungtos, kad mes vežame nelegaliai laikomą pumą. Net kelyje pradėjo stabdyti mašinas, ieškoti, kur yra ta puma nelegali“, – piktinosi įvykių liudininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt domėjosi, kokia pumos sveikata buvo iki aplinkosaugininkų darytos patikros. Irma tvirtino, kad sveikatos sutrikimų gyvūnas neturėjo: „Sveika puma, puikiausia, geriausia.“

Mano, kad gyvūną migdė nepagrįstai

Irma rodė nepasitenkinimą dėl pumai atlikto patikrinimo. Jos nuomone, buvo galima pasitelkti kitokias priemones ir šitaip patikrinti gyvūno ženklinimą.

„Jie norėjo nuskaityti gyvūno čipą. Tai yra skeneriai. Aplinkos apsauga turi turėti skenerius, kur iš toli čipo numerį nuskaito. Ne, jiems vis tiek reikėjo ją užmigdyti. Ir kokiu tikslu, mes nesuprantame“, – pasakojo ji.

Moterį glumino ir įvykių eiga po pumos mirties. „Kai kovojame mes už savo gyvūnus, tai dabar jau aplinkosaugininkai neįsivaizduoja, ką daryti. Čia kažkokia „Santa Barbara“, jeigu stabdo policijos ekipažai, kad vežame mes nelegaliai laikomą pumą. Nusiuntėme visus dokumentus, komisaras atšaukė visus postus, viską“, – teigė Irma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji tvirtino, kad ateinantį antradienį nugaišusiai pumai bus daromas skrodimas, tikrinami visi organai ir galiausiai paaiškės, nuo ko ji nudvėsė. Tiesa, Grūto parko atstovai įtaria, kad gyvūnui buvo suleista žalinga vaistų dozė.

„Paprasčiausiai ne profesionalai migdė. <...> Migdant gyvūną pirmiausia reikia pasižiūrėti, kokios oro sąlygos. Jeigu mes vežame kažkokį gyvūną iš kitų zoologijos sodų, mes niekada nevežame vasarą. Mes vežame pavasarį arba rudenį. Gyvūnui ir tam yra stresas nuo karščio, o dar papildomai leidžiami vaistai ir jo neatlaiko širdis“, – svarstė moteris.

Puma krito ketvirtadienio vakarą, apie 19 val. Grūto parko atstovai per naktį kūną laikė šaldiklyje, o šiandien įdėjo į mašiną nugabeno į patologijos centrą.

REKLAMA

Gyvūną tikrino dieną, o vakare šis nugaišo

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis pateikė kiek kitokią įvykio versiją.

„Mūsų pareigūnai nuvyko patikrinti, ar galimai neteisėtai laikomi gyvūnai turi tam tikras žymes, t. y. ar jie sučipuoti. <...> Buvo pasikviesti Lietuvos zoologijos sodo specialistai veterinarai – jie būtent ir užmigdė tuos gyvūnus ir patikrino, ar jie turi tuos vadinamus čipus“, – pasakojo A. Malinovskis.

Jo teigimu, veterinarijos specialistams atliekant gyvūno tikrinimo procedūrą jokių nesklandumų nekilo. Pranešimas apie nugaišusį pumos patiną gautas tik vakare – po veterinarų išvykimo. Vadinasi, nuo atliktos patikros buvo jau praėję laiko.

REKLAMA

Patikrinimo metu pasitvirtino, kad gyvūnas turi reikalingą mikroschemą ir Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai užpildė reikiamus dokumentus. Visgi tą vakarą specialistus pasiekė nemaloni žinia.

„Vakare gautas pranešimas iš tos įmonės atstovų, kad darbuotojai, atėję į narvą rado pumą negyvą. Mūsų inspektoriai ėmėsi būtinųjų veiksmų – atlieka tyrimą. Tam gyvūnui bus atliktos procedūros mirties priežasčiai išsiaiškinti“, – minėjo A. Malinovskis.

Portalas tv3.lt teiravosi, kokia AAD pozicija dėl Grūto parko atstovų pateiktų kaltinimų, kad puma galimai nugaišo dėl suleistų vaistų.

A. Malinovskis į tai atsakė: „Aplinkos apsaugos departamentas, nesivadovauja spėliojimais, todėl ir atlieka tyrimą. Po gyvūno mirties bus atliktas gyvūno skrodimas. <…> AAD  specialistai organizuoja procedūras, o jas atlikti kviečiami profesionalai [iš Lietuvos zoologijos sodo – aut. past.], kad viskas būtų atlikta kokybiškai ir laikantis teisės aktų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pumos negalėjo laikyti nelaisvėje

Aplinkos apsaugos departamento atstovas išsamiau apibūdino, kodėl pumą reikėjo tikrinti. Jo teigimu, tai buvo įprasta procedūra.

„Vienas iš reikalavimų yra, kad visi laukiniai gyvūnai, kurie laikomi nelaisvėje, būtų sužymėti. Kadangi ta įmonė neturi zoologijos sodo licencijos, o puma yra saugotinas gyvūnas, iš principo <...> jis negalėjo būti laikomas nelaisvėje. Čia pasauliniu mastu, ne tik Lietuvos mastu laikomasi tos nuostatos“, – detalizavo A. Malinovskis.

Jis pridūrė, kad apskritai saugotinas gyvūnas nelaisvėje gali būti laikomas tik specialiomis sąlygomis, t. y. zoologijos soduose. Grūto parko „Mini zoo“ pilnaverčiu zoologijos sodu vadintis negali – jiems trūksta licencijos.

REKLAMA

Pašnekovas tvirtino, kad mikroschema apie gyvūną pasako nemažai informacijos.

„Sužymėjimas – tai įrodymas, kad gyvūnas vis dėlto yra prižiūrimas, kad <...> jį stebi veterinaras. Jis rodo, kas gyvūnas gauna tam tikras paslaugas. Buvo pažiūrėta, ar jis turi tą sužymėjimą. <...> Mes pasitelkėme į pagalbą profesionalus“, – sakė jis.

Mikroschemos patikrą atliko Lietuvos zoologijos sodo specialistai. Būtent jie sprendė, kokias priemones taikyti pumai. Šiuo atveju, laikinai užmigdė, kad galėtų rasti čipą.

A. Malinovskis nurodė, kad gyvūno patikra praėjo be problemų. „Kažkokių nesklandumų nebuvo pastebėta. Tik vakare gautas pranešimas [apie gyvūno mirtį – aut. past.]. <...> Jau buvo pabaigtos visos procedūros, buvo paprasčiausiai gautas pranešimas jau papildomai. Prielaida tokia: jeigu būtų matę, kad gyvūnui kažkas negerai, tikriausiai nebūtų išvykę tiek veterinarai, tiek mūsų daktarai“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų