REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populiarus britų komikas Sacha Baronas Cohenas naujausiame filme „Diktatorius“ įkūnijo fikcinį Šiaurės Afrikos valstybės vadovą, kurio bruožai atspindi įvairius autokratinių valdovų stereotipus.

Populiarus britų komikas Sacha Baronas Cohenas naujausiame filme „Diktatorius“ įkūnijo fikcinį Šiaurės Afrikos valstybės vadovą, kurio bruožai atspindi įvairius autokratinių valdovų stereotipus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, kad aktorių įkvėpė tokie diktatoriai, kaip buvęs Libijos vadovas Muammaras Gaddafis, rašo BBC.

REKLAMA

Anot Kolorado universiteto profesoriaus Fredo Coolidge'o, neretai diktatoriai apsvaigsta nuo savo pačių galios ir ima galvoti, kad kiekvienas jų sprendimas ar veiksmas yra teisingas.

Profesorius teigia, kad daugelis diktatorių kenčia nuo tokių psichinių sutrikimų kaip narcisizmas, paranoja ar sadizmas. Žmonijos istorija mena daugybę autokratų, tačiau kai kurie iš jų pasižymėjo itin radikaliu elgesiu.

Imperatorius Kaligula (12–41)

Kaligula (nuotr. Wikipedia) Kaligula (nuotr. Wikipedia)

Romos imperiją valdė daugybė keistuolių, vienas jų – Kaligula, kuris pasižymėjo nepastoviu elgesiu ir kantrybės trūkumu.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš Kaligulos beprotybės pavyzdžių – įsakymas surišti valtis ir padaryti iš jų vientisą pontoninį tiltą, kuriuo imperatorius galėtų pereiti Neapolio įlanką ir pasiekti miestą nepadėdamas kojos ant sausumos.

Kaligula dievino žirgų lenktynes ir nestokojo turtų, todėl nusprendė mylimiausiam arkliui padovanoti dvarą, krūvą vergų ir nuostabaus vyno rūsį.

Kai kuriuos Kaligulos elgesio ypatumus galima priskirti didybės manijai, tuo tarpu kiti jo įsakymai priminė bepročio kliedesius. Užkariaujant Britaniją imperatorius netikėtai įsakė kariams rinkti jūros kriaukles. Tai tik vienas iš daugybės keistų pavyzdžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Eksterio universiteto profesorius Peteris Wisemanas mano, kad Kaligula buvo sveiko proto ir savo absurdiškais įsakymais siekė demonstruoti absoliučią galią.

Kaligula tapo imperatoriumi vos 24 metų amžiaus, valdymo patirties trūkumas ir jaunatviškos užgaidos galėjo lemti valdovo keistenybes. Pakanka įsivaizduoti kas nutiktų, jeigu šiandieniniam paaugliui leistume tapti vyriausybės vadovu ir neužkrautume ant jo pečių jokios atsakomybės.

Anot profesoriaus, tikėtina, kad Kaligula paprasčiausiai bandė savo galios ribas.

Ekscentriškas valstybės vadovų elgesys neretai leidžia formuotis nepagrįstiems gandams. Vienas jų – esą Kaligula savo mylimą žirgą paskyrė konsulu. P. Weismano teigimu, to niekada nebuvo. Tiesa Kaligula žadėjo savo žirgui skirti konsulo postą, tačiau niekada to neįgyvendino, matyt šis ketinimas tebuvo nevykęs imperatoriaus pokštas, kuriuo jis siekė pašiepti senatą.

REKLAMA

Francois Duvalieris (1907–1971)

Buvęs Haičio vadovas Jean-Claude Duvalier (scanpix nutor.) (nuotr. Balsas.lt)Buvęs Haičio vadovas Francois Duvalieris (Scanpix nuotr.)

„Daugelis autokratų yra linkę į paranoją, kurią sustiprina jų pačių aplinka“, – sako profesorius F. Coolidge'as.

Pernelyg didelis įtarumas tokiam diktatoriui gali padėti išsilaikyti poste, nes nuolatos visus įtarinėdamas gali pašalinti tikrus ar tariamus sąmokslininkus

Buvęs Haičio prezidentas F. Duvalieris per 14 valdžios metų pademonstravo daugybę paranojos priepuolių. Haičio vadovas praktikavo Vudu religiją ir tikėjo, kad kiekvieno mėnesio 22 dieną jo gyvybę saugo dvasios. Paskutiniais vadovavimo metasi F. Duvalieris prezidento rūmus palikdavo tik 22 mėnesio dieną.

REKLAMA

F. Duvalieris tikino, esą jis prakeikė JAV prezidentą J. F. Kennedy ir lėmė jo mirtį 1963 metais.

Vadovaudamasis savo keistais įsitikinimais prezidentas įsakė išžudyti visus juodos spalvos Haičio šunis.

F. Duvalieriui pavyko išvengti šešių pasikėsinimų. Haičio prezidentą mirtina liga pakirto 1971 metais.

Idis Aminas (1920–2003)

Idi Aminas (nuotr. Balsas.lt)Idis Aminas (nuotr. Balsas.lt)

Buvęs Ugandos vadovas mėgo ekstravagantiškus titulus. I. Aminas save vadino Britanijos imperijos užkariautoju. Vienas mėgstamiausių jo titulų – Škotijos karalius. Maža to, diktatorius pats paskelbė save maršalu ir apdovanojo Viktorijos kyžiumi bei Kariniu kryžiumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Aminą kankino siekis prilygti Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II ir pranokti jos galią. I. Amino nuomone jis turėjo būti Tautų sandraugos vadovu, o ne Britanijos karalienė.

Sklido gandas, esą diktatorius šaldytuve laiko nužudytų politinių oponentų galvas. Šis faktas niekada nebuvo įrodytas, tačiau žinoma, kad kartą vakarienės metu I. Aminas savo patarėjui tarė, - „noriu suvalgyti tavo širdį ir tavo vaikus.“

I. Adidas turėjo penkias žmonas, kelis tuzinus vaikų ir reikalavo, kad šeimos nariai vadintų jį Didžiuoju tėveliu.

REKLAMA

Saparmuratas Niyazovas (1940–2006)

Saparmuratas Niyazovas (nuotr. SCANPIX)Saparmuratas Niyazovas (nuotr. SCANPIX)

Turkmėnijos prezidentu iki gyvos galvos paskelbtas S. Niyazovas sukūrė tradicinį Viduriniajai Azijai būdingą asmenybės kultą.

S. Niyazovo savimeilė prilygo S. Coheno diktatoriaus personažo charakterio savybėms. Diktatorius įsakė sukurti penkiolikos metrų aukščio statulą, kurį atspindėtų jo didybę. Maža to, statula buvo padengta auksu ir nuolatos sukosi aplink savo ašį, todėl saulė visada galėjo gėrėtis diktatoriaus veidu. Turkmėnijos gyventojai negali džiaugtis itin aukštu pragyvenimo lygiu, nepaisant to, prezidentas įsakė sostinėje pastatyti ledo rūmus ir vidury dykumos įrengti dirbtinį ežerą.

REKLAMA

S. Niyazovas labai mylėjo savo vardą, todėl juo pavadino kelis miestus, parkus, meteoritą ir pervadino sausio mėnesį.

Nepaisant to S. Niyazovo polėkis statybos projektų sferoje negalėjo prilygti jo užmačioms teisėkūros srityje. 1997 metais prezidentas metė rūkyti. Po šio žingsnio įstatymu privertė tą patį padaryti ir visą ministrų kabinetą. Netrukus diktatorius uždraudė baletą, operą, barzdas ir ilgus vyriškus plaukus.

Sekdamas Saddamo Husseino pėdomis S. Niyazovas parašė knygą, kurioje išdėstė savo įžvalgas apie Turkmėnijos tautinį identitetą ir istoriją. Knyga buvo įtraukta į mokyklų ir Universitetų mokymo sąrašus bei tapo svarbiu žinių šaltiniu. Žmonės prieš gaudami vairuotojo pažymėjimą privalėjo laikyti egzaminą, kurio metu buvo tikrinamos šios knygos žinios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai kaip ir Kaligula S. Niyazovas mylėjo žirgus, todėl nutarė už 20 mln. JAV dolerių įkurti arklių poilsio centrą, kuriame buvo baseinas, kondicionieriai ir medicininė pagalba.

2006 metais diktatorius mirė, o po ketverių metų buvo pašalinta ir jo auksinė statula.

S. Niyazovo įpėdinis Kurbanguly Berdymukhamedovas savo užmojais neketina nusileisti buvusiam vadovui. 2011 metais jis įsteigė kasmetinį arklių grožio konkursą.

Kim Jong Ilas (1942-2011)

Kim Jong-il (Scanpi nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Kim Jong-ilas (Scanpi nuotr.)

Kim Jong Ilas tapo bene spalvingiausiu ir paslaptingiausiu pastarųjų dešimtmečių autokratu. Šiaurės Korėjos lyderis pageidavo, kad jį vadintų brangiuoju Korėjos tėvu. Kim Jong Ilas pasinaudojo valstybine žiniasklaida ir nuolatos kūrė mitus apie antgamtiškas savo savybes.

REKLAMA

Oficialioji Šiaurės Korėjos istorija skelbia, kad gimus Kim Jong Ilui danguje įsižiebė nauja žvaigždė ir nušvito vaivorykštė. Tuo tarpu jo mirties akimirką ledo ežeras skilo per pusę.

Anot Šiaurės Korėjos žiniasklaidos, Kim Jong Ilas pirmą kartą žaisdamas boulingą surinko 300 taškų. Ne ką prasčiau jam sekėsi ir golfo aikštyne, kuriame diktatorius per pirmą bandymą sumušė visus taiklumo rekordus.

Neretai diktatoriai atitrūksta nuo realybės ir švaistosi milijonais nekreipdami dėmesio į valstybės poreikius. Dažnas diktatorius įsimyli save ir skiria milžiniškas pinigų sumas įvaizdžio kūrimui.

REKLAMA

Kim Jong Ilas nesigėdijo leisti pinigų prabangai net bado metais, kai šimtai tūkstančių korėjiečių mirė nuo maisto trūkumo.

Žiniasklaidos teigimu, Kim Jong Ilas mėgo omarus ir nekentė lėktuvų. Dėl šios priežasties Kim Jong Ilas nusprendė vykti į Maskvą traukiniu. Kelionės metu šviežiai pagauti ir gyvi omarai oro transportu diktatoriui buvo pristatomi tiesiai į traukinį.

Kim Jong Ilas dievino kiną, todėl kartą nusprendė pagrobti žinomą Pietų Korėjos režisierių ir jo žmoną, garsią aktorę. Įkaitai buvo priversti diktatoriui sukurti kelis filmus ir tik po ilgo laiko nelaisvėje sugebėjo pabėgti atgal į Pietų Korėją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų