REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet iki rugsėjo 15 dienos visiems lopšelius, darželius ir mokyklas lankantiems vaikams privaloma pasitikrinti sveikatą – nors tai padaryti galima visą vasarą, į poliklinikas dažniausiai suskumbama tik prieš pat rugsėjį.

Kasmet iki rugsėjo 15 dienos visiems lopšelius, darželius ir mokyklas lankantiems vaikams privaloma pasitikrinti sveikatą – nors tai padaryti galima visą vasarą, į poliklinikas dažniausiai suskumbama tik prieš pat rugsėjį.

REKLAMA

Gydytojas Valerijus Morozovas sako, kad kai kurie tėvai profilaktines sveikatos patikras vertina šiek tiek atsainiai, tačiau tai gera prevencinė priemonė, siekiant išvengti ligų ir sekti vaiko raidą, galimybė laiku pastebėti vaiko viršsvorį.

Profilaktinių patikrų svarba išryškėjo per karantiną 

Kai per pandemijos įkarštį gydytojai konsultavo beveik vien tik nuotoliniu būdu, o profilaktinių sveikatos patikrų pažymų ugdymo įstaigos nebereikalavo, karantinui pasibaigus, pastebėta, padaugėjo tiek suaugusiųjų, tiek vaikų užleistų sveikatos problemų.

Gydytojas Valerijus Morozovas sako, kad tuo metu daug kas priklausė nuo šeimos įpročių: „Jei tėvai ir vaikai judėjo, ėjo pasivaikščioti, ilgiau buvo gryname ore, puiku. Tačiau jei vaikas per karantiną negalėjo lankyti jokių sporto būrelių, o namie su tėvais leido laiką pasyviai, pamačius jį gyvai po dvejų metų, kartais pokyčiai būna gana ryškūs: netaisyklinga laikysena, silpni raumenys, viršsvoris, kraujospūdžio problemos.“ 

REKLAMA
REKLAMA

Todėl gydytojas ragina visus tėvus nenumoti ranka į profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą, skirti tam laiko, iš anksto susiplanuoti vizitą, kad nereikėtų tarpduryje gydytojo prašyti „pasirašyti popieriuką“: „Kartais, jei jau vaikas turi kokių nors sveikatos bėdų, prireikia ir išsamesnių tyrimų. Be to, sveikatos pažymoje yra nurodoma fizinio ugdymo grupė, pagal kurią vaikui parenkamas tinkamas fizinis krūvis kūno kultūros pamokose.“

REKLAMA

Stebuklingas receptas visai šeimai 

Gydytojas V. Morozovas sako, kad per profilaktines vaikų sveikatos patikras jis neapsiriboja tik ūgio, svorio bei kraujospūdžio matavimu, regos ar stuburo tiesumo patikrinimu: „Jei pastebiu tam tikrų rizikos veiksnių – vaikas kūprinasi, per silpnai išsivystęs raumenynas – visada paklausinėju, ką jis veikia grįžęs po pamokų. Jei tik tapšnoja kompiuterį ar telefoną, o tėvai dūsauja, kad vaikas tik namuose sėdi ir mokosi, tada klausiu mamos ar tėčio, kodėl jie kartu su vaiku bent pasivaikščioti neišeina. Be to, jei matau nemažai viršsvorio turintį vaiką, devyniais atvejais iš dešimties šalia jo stovi toks pat nutukimu sergantis tėtis – negalime atmesti genetikos, tačiau dažniau tai dar ir pasyvaus gyvenimo būdo pasekmė. Juk įpročiai susiformuoja šeimoje.“

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo, karantinas parodė, kad tėvai tikisi vaikų fizinio aktyvumo tik iš kūno kultūros pamokų ar iš darželio užsiėmimų, sporto būrelių, bet patys nesiima iniciatyvos, kad visi šeimos nariai aktyviau pajudėtų. „Vos 45 minutės aktyvaus judėjimo kasdien – toks stebuklingas receptas būtų visiems šeimos nariams, norintiems išlikti sveikiems“, – pataria V. Morozovas.

Koks vaikas yra sveikas?

Gydytojas juokauja, kad turi sveiko vaiko formulę: „Sveikas vaikas „pagal gydytoją Morozovą“ yra murzinas, nepersivalgęs ir sėdintis baloje arba laipiojantis medžiais“. Nes jei vaikas nuo visko apsaugotas, išpuoselėtas ir aprūpintas naujausiomis technologijomis, dažnai, pasak gydytojo, jis turi sveikatos bėdų: „Jei norime, kad vaikas sportuotų, turime sportuoti patys. O jei trokštame, kad vietoje greitojo maisto rinktųsi obuolį ar morką, tai ir patys neužsakinėkime picos į namus.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieni tėvai greičiau pastebi vaikų sveikatos sutrikimus – dažniausiai jie kartu leidžia daug laiko.

„Tada ir pasimato, kad vaikas netaisyklingai stato pėdutes eidamas, greičiau, nei paprastai, pavargsta važiuodamas dviračiu ar jo vienas petys žemesnis už kitą. Bet jei tėvai darželinukui įduoda į rankas telefoną, kad tyliai sėdėtų ir nezystų, jei su paaugusiu jie niekada neišeina pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiais, kartais būna labai nustebę, kai pasakau, jog vaiko labai prastas regėjimas, ar kad jam krypsta stuburas. Kita vertus, kartais gali labai pagelbėti ir žvilgsnis iš šalies, nes kai nuolat matai vaiką, gali nepastebėti nedidelių nukrypimų nuo normos, o gydytojui tai akivaizdu“, – pranešime spaudai pastebi V. Morozovas.

REKLAMA

Mitybos taisyklės – vienodos visai šeimai

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad kartais tėvai stengiasi vaikams patiekti kokybiškesnį maistą, o patys maitinasi ne itin pavyzdingai: „Tos pačios mitybos taisyklės privalo galioti tiek namuose, tiek už jų ribų. Be to, jos turi būti vienodos visiems šeimos nariams. Jeigu tėtis ar mama valgo maistą, kuris nepriskiriamas sveikatai palankaus maisto kategorijai, sunku tikėtis kitokio pasirinkimo iš jų vaikų. Dažnai vaikai mokyklose ar darželiuose patiekiamą maistą, kad ir visavertį, valgo nenoriai, kai kurių produktų atsisako, tad svarbu, kaip jie maitinasi namuose vakare ir savaitgaliais. Yra įpratusių prie nenaudingų sveikatai užkandžių, tad ugdymo įstaigų maistas jiems atrodo „neskanus“. 

REKLAMA

Tėvai turėtų padėti vaikui išlaikyti valgymo režimą, nes, ypač paauglystėje, alkio jausmas grįžus namo tikrai sunkiai valdomas. „Vertėtų suruošti vaikui užkandžių dėžutę ir į ją įdėti visa tai, ką tėvai norėtų, kad vaikas suvalgytų. Tai pirmiausia turėtų būti sveikatai palankūs produktai: viso grūdo duonos sumuštiniai su įvairiausiais ingredientais, sūrio gabalėliai, daržovės, vaisiai. Priklausomai nuo to, kokia vaiko dienotvarkė ir kiek laiko jis bus ne namuose. Pakankamai dažnai susiduriu su situacija, kai vaikai persivalgo, nes po mokyklos eina pas senelius, o po to grįžta į namus, tad jie praktiškai pietauja du ar net tris kartus per dieną“, – patirtimi dalijasi dr. E. Gavelienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatai palankūs užkandžiai skubantiems

Kartais tėvai suka galvas, ką vaikui įdėti į priešpiečių dėžutę, kad jis tikrai tą maistą suvalgytų, o ne iškeistų į bandeles ir pasaldintą gėrimą. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad retkarčiais gerai apsipirkti su vaiku, atkreipiant jo dėmesį į tam tikrą parduotuvės asortimentą: „Dažniausiai net nelabai mėgstantys daržoves vaikai mielai graužia mini morkytes ar su viso grūdo duonos sumuštiniu suvalgo vyšninių pomidoriukų. Rudens pradžioje lentynose visada itin pilna įvairių vaikams patinkančių vaisių, be to, prasideda lietuviškų obuolių ir kriaušių derlius.“

Pasak ekspertės, jei vaikai namuose jau įprato valgyti salotas, o šaldytuve nebėra joms tinkančių produktų, visada galima įsigyti jau pagamintų šviežių salotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų