REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žemės ūkio produktų perdirbimu ir rinkodara užsiimančios įmonės bei kooperatyvai šiemet aktyviai siekia pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) teikiama parama. Jau pirmojo paraiškų rinkimo etapo metu perdirbėjų prašoma paramos suma 40 mln. litų viršijo skirtąją metams. Antrajam paraiškų rinkimo etapui, vykusiam liepos mėnesį, papildomai skirta 47,9 mln. litų paramos lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

Skirtų lėšų nepakako

ES parama perdirbėjams teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ pirmąją veiklos sritį „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir rinkodara“.

REKLAMA

Iš viso šiai veiklos sričiai įgyvendinti 2007-2013 metais skirta daugiau nei 410 mln. litų. Šiemet dviem paraiškų rinkimo etapams buvo numatyta skirti daugiau nei 79 mln. litų. Tačiau jau per pirmąjį paraiškų rinkimo etapą, vykusį balandžio 1-29 dienomis, surinktose paraiškose paprašyta 120 mln. litų paramos. Todėl liepą vykusiam antrajam paraiškų rinkimo etapui lėšų teko ieškoti papildomai - finansavimas skirtas iš 2012–2013 metų prognozuojamo priemonei skirto lėšų likučio.

REKLAMA
REKLAMA

Parama – pagal prioritetinius sektorius

Veiklos sričiai įgyvendinti skirtos papildomos lėšos – 47,9 mln. litų – paskirstytos pagal priemonės įgyvendinimo taisyklėse numatytus prioritetinius sektorius ir subsektorius. Prioritetiniais yra pripažinti augalininkystės, taip pat mėsos bei pieno sektoriai.

Augalininkystės sektoriuje numatyti du subsektoriai: vaisių, uogų, daržovių ir grybų perdirbimas ir (ar) rinkodara, atliekų perdirbimas bei kitų augalininkystės šakų produkcijos perdirbimas ir (ar) rinkodara, atliekų perdirbimas. Pirmajam subsektoriui remti papildomai skirta 20 mln. litų. Kitos augalininkystės produkcijos perdirbimui ir (ar) rinkodarai, augalininkystės atliekų perdirbimui numatyta daugiau nei 3,9 mln. litų papildomai skirtų paramos lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėsos ir pieno sektoriuje išskirti trys subsektoriai - mėsos perdirbimas ir (ar) rinkodara, pieno perdirbimas ir (ar) rinkodara, atliekų perdirbimas, taip pat trečiosios kategorijos šalutinių gyvūninės kilmės produktų perdirbimas. Mėsos perdirbimui ir (ar rinkodarai) skirta 20 mln. litų papildomų paramos lėšų, o pieno perdirbimui ir (ar) rinkodarai – 3,95 mln. litų paramos.

Numatyti pirmumo kriterijai

Jei prašoma paramos suma viršija skirtąją, įgyvendinimo taisyklėse numatyta taikyti pirmumo kriterijus. Jie bus taikomi vertinant visas šiemet surinktas paraiškas. KPP priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ pirmajai veiklos sričiai nustatyti šeši pirmumo kriterijai.

REKLAMA

Pirmąjį pagal svarbą pirmumo kriterijų tenkina tie pareiškėjai, kurie nėra gavę Europos bendrijos (EB) investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai. Antrasis pagal svarbą pirmumo kriterijus numatytas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, trečias – labai mažoms įmonėms. Jei projektui įgyvendinti prašoma mažesnio paramos intensyvumo, šis projektas taip pat turės pranašumą. Penktuoju pirmumo kriterijumi vertinamos ūkyje diegiamos inovacijos. Paskutinis šeštasis kriterijus palankus projektams, kurių turto grąža yra didesnė.

REKLAMA

Mokėjimo prašymai – pagal grafiką

Parama pagal KPP priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ pirmąją veiklos sritį „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir rinkodara“ mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas projektus pradeda įgyvendinti savo lėšomis. Patirtos ir apmokėtos išlaidos deklaruojamos mokėjimo prašymuose, pridedant išlaidų pagrindimo ir apmokėjimo įrodymo dokumentus: sutartis, sąskaitas, banko išrašus, darbų perdavimo ir priėmimo aktus ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paramos gavėjas iš viso gali pateikti iki keturių mokėjimo prašymų. Mokėjimo prašymų pateikimo grafikas yra suderinamas atskirai su kiekvienu paramos gavėju ir yra įtraukiamas į kiekvieną paramos sutartį (ar paraišką, jei paramos buvo prašoma supaprastinta tvarka). Baigęs įgyvendinti projektą, paramos gavėjas turi pateikti galutinį mokėjimo prašymą, kuriame deklaruojamos visos per laikotarpį nuo paskutinio mokėjimo prašymo patirtos ir apmokėtos tinkamos finansuoti išlaidos, bei galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą. NMA specialistai atkreipia dėmesį, kad nuo šiol itin griežtai vertinami prašymai atidėti mokėjimo prašymų pateikimo terminą.

REKLAMA

Schema (nuotr. Organizatorių)Schema (nuotr. Organizatorių)

Svarbu:


  • Iš viso galima pateikti iki keturių mokėjimo prašymų.

  • Mokėjimo prašymai turi būti teikiami paramos sutartyje (ar paraiškoje) numatytu periodiškumu.

  • Nuo šiol sugriežtintai vertinami prašymai nukelti mokėjimo prašymų pateikimo terminus.

  • Siekiant užtikrinti greitesnį paramos lėšų įsisavinimą, rekomenduojama mokėjimo prašymus pateikti anksčiau negu paramos sutartyje ar paraiškoje nustatytais terminais.


Lina Rainytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų