REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kad ši institucija išaiškintų, ar medicinos darbuotojų darbo laiką ir atostogų trukmę suvienodinę Vyriausybės nutarimai neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos medikų profesinės organizacijos negali kreiptis į Konstitucinį Teismą tiesiogiai, todėl jau sulaukė kai kurių Seimo frakcijų supratimo - jos aptarė šį klausimą savo posėdžiuose bei parėmė kreipimąsi, kuriuo siekiama atstatyti socialinį teisingumą, teigia LGS atstovai.

REKLAMA

"Skandalingas ir pasipiktinimą visuomenėje sukėlęs nutarimas dėl darbo laiko suvienodinimo turėjo įsigalioti jau nuo birželio 1-osios, tačiau atkaklių medikų bendruomenės pastangų dėka ir Seimui įsikišus pavyko jį atidėti iki spalio 1 dienos. Deja, nukelti nutarimo įsigaliojimą vėlesniam laikui, tai yra, iki 2011 metų ketvirtojo ketvirčio, kai pagal Vyriausybės programą numatoma įvertinti gydytojų darbo krūvius - neketinama", - apgailestauja LGS prezidentas prof. Liutauras Labanauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Vyriausybės nutarimą Dėl gydytojų darbo laiko suvienodinimo, visi gydytojai turės dirbti po 38 valandas per savaitę, neatsižvelgiant į darbo krūvį, pavojaus ar rizikos laipsnį. Maždaug 30 proc. sveikatos priežiūros specialistų turės dirbti ilgiau. Dėl pailgėjusio darbo laiko labiausiai nukentės iki šiol 30 valandų darbo savaitę turėję teismo medicinos ekspertai ir radiologai, 33 darbo valandas per savaitę dirbę odontologai ir poliklinikų konsultantai, kiti gydytojai.

Šalies gydytojus vienijanti organizacija sutinka, kad reikia suvienodinti medicinos darbuotojų darbo laiką, tačiau būtina atsižvelgti į realią situaciją ir nustatyti darbo krūvius, apskaičiuoti bei įvertinti kenksmingas darbo sąlygas. Šiuo atveju, pasak LGS vadovo, viso to nebuvo padaryta.

"Nutarimas priimtas nesilaikant jokių Darbo kodekso reikalavimų. Jam įsigaliojus, gydymo įstaigos turės dvi išeitis: priversti savo darbuotojus dirbti ne visu, o 0,75 etato, arba dirbti visą darbo laiką, tačiau nebeturint galimybės dirbti papildomai ar net neturint normalios darbo vietos. Esant tokioms permainoms pacientams paslaugų prieinamumas tikrai pablogės", - teigia L. Labanauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų