REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Itin dažnai abejones dėl daugiabučio namo atnaujinimo sukelia informacijos apie renovaciją stoka. Gyventojams kyla neaiškumų dėl modernizacijos projektų įgyvendinimo – kaip atrodo daugiabučio atnaujinimo procesas, kas lemia jo trukmę. Interaktyvus Lietuvos renovacijos žemėlapis gali padėti rasti atsakymus į rūpimus klausimus: aplikacijoje sukurti filtrai leidžia analizuoti įvairius renovacijos rodiklius – ne tik ženkliai sumažėjusias energijos sąnaudas ar jam skirtas investicijas, bet ir projekto įgyvendinimo trukmę. 

Itin dažnai abejones dėl daugiabučio namo atnaujinimo sukelia informacijos apie renovaciją stoka. Gyventojams kyla neaiškumų dėl modernizacijos projektų įgyvendinimo – kaip atrodo daugiabučio atnaujinimo procesas, kas lemia jo trukmę. Interaktyvus Lietuvos renovacijos žemėlapis gali padėti rasti atsakymus į rūpimus klausimus: aplikacijoje sukurti filtrai leidžia analizuoti įvairius renovacijos rodiklius – ne tik ženkliai sumažėjusias energijos sąnaudas ar jam skirtas investicijas, bet ir projekto įgyvendinimo trukmę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Renovacijos žemėlapyje, pasirinkus projektų įgyvendinimo trukmės filtrą, galima matyti, kiek vidutiniškai užtrunka daugiabučių renovacijos darbai tiek savivaldybės, tiek visos šalies lygmeniu. Remiantis dabartiniais žemėlapio duomenimis, Lietuvoje seno daugiabučio modernizacija vidutiniškai trunka 31 mėnesį. 

REKLAMA

Lygiai taip pat paprasta sužinoti ir konkretaus daugiabučio renovacijos įgyvendinimo trukmę: tereikia į paieškos laukelį suvesti namo adresą, spustelti pelės klavišą ir pasirodys išsami daugiabučio atnaujinimo darbų informacija. Kitas būdas – pačiame žemėlapyje galima pasirinkti savivaldybę ir navigacijos įrankių pagalba surasti savo daugiabutį namą. 

Informacija apie dabartinius projektus

Pasirinkus dar vieną Lietuvos renovacijos žemėlapio filtrą apie vykdomus projektus, pateikiamas šiuo metu vykdomų projektų skaičius (1722), informacija apie planuojamą projektų pabaigą ir rodikliai apie projektų statusą – suderinti investiciniai planai (1721), pritarimą iš finansų įstaigos (493 daugiabučiai) gavę pastatai ir nupirktų rangos darbų skaičius (532).  

REKLAMA
REKLAMA

Daugiabučius, kurių investiciniai planai yra suderinti, galima rasti žemėlapyje pažymėtus ryškiai oranžine spalva. Pasirinkus konkretų daugiabutį, projekto eigos skalėje pažymėta, jog šiuo metu įvykdytas pirmasis etapas – suderintas investicinis planas, o kiti du etapai – pritarta finansų įstaigos ir nupirkti rangos darbai – laukia. 

Renovacijos projekto etapai 

Svarbu žinoti, jog daugiabučio atnaujinimo projekto įgyvendinimas prasideda nuo momento, kuomet yra patvirtinamas sudarytas renovacijos investicijų planas, tačiau iki tol laukia dar keli pasiruošiamieji etapai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų pirma, namo atnaujinimui pirmiausia reikia gyventojų pritarimo – ne mažiau 50 proc. + 1 namo butų savininkų susirinkime turi pritarti daugiabučio renovacijai. Vėliau visu modernizacijos procesu rūpinasi ne butų savininkai, bet namo bendrijos pirmininkas arba paskirtas projekto administratorius, kurio atsakomybė – parengti ir įgyvendinti namo atnaujinimo projektą.

Daugiabučio atnaujinimo projekto planavimui itin svarbus energinio naudingumo sertifikatas, kurio gavimui reikia įvertinti namo energinį naudingumą – apskaičiuoti, kiek namas suvartoja šilumos energijos. Kuo mažiau šilumos energijos sunaudoja daugiabutis, tuo aukštesnė jo klasė: ši matuojama nuo G iki A++ klasės. 

REKLAMA

Kiekvienam renovuotam daugiabučiui yra keliamas reikalavimas pasiekti ne mažesnę nei C pastato energinio naudingumo klasę ir sutaupyti bent 40 proc. energijos sąnaudų. Renovacijos planas sudaromas atsižvelgiant į pastato energinį efektyvumą  ir inžinerinių konstrukcijų būklę, priklausomai nuo to gali skirtis renovacijos projekto įgyvendinimo trukmė.

Gavus energinio naudingumo sertifikatą, kitas svarbus žingsnis – investicijų plano parengimas, kuriuo rūpinasi konkurso būdu išrinktas investicijų plano rengėjas. Plane numatomos namo atnaujinimo priemonės, preliminari kaina, atnaujinimo atsipirkimo laikas ir kitos detalės.

REKLAMA

Investicijų planas turi būti viešai aptariamas butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime bei patikslintas pagal pateiktas susirinkimo dalyvių pastabas. Po to planas tvirtinamas ne mažiau kaip 55 proc. namo gyventojų balsų ir kartu su energinio naudingumo sertifikatu pateikiamas Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vertinimui. Svarbu tai, jog investicijų planas turi būti parengtas per laikotarpį  nuo kvietimo paskelbimo iki paraiškų teikimo termino pabaigos.

Paskutiniai žingsniai 

Parengus investicijų planą  ir gavus banko sprendimą, viešojo konkurso būdu išrenkamas projektavimo darbų rangovas, kuris parengia techninį darbo projektą. Jame numatomos visos renovacijos detalės ir gyventojų pasirinkti namo atnaujinimo sprendimai, kurie yra derinami su atsakingomis institucijomis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau renovacijos projekto administratorius skelbia dviejų savaičių trukmės rangovų konkursą viešojo pirkimo būdu. Rangovų pateikti pasiūlymų vokai yra atplėšiami viešai, gyventojai raginami dalyvauti šioje procedūroje. 

Renovacijai atlikti pasirenkamas rangovas, pasiūlęs įgyvendinti projektą remiantis ekonominio naudingumo kriterijais: projekto atlikimo terminu, papildomu statinio garantiniu terminu, atestuotu statybos vadovų skaičiumi ir vidutiniu darbo užmokesčiu įmonėje. 

Detali informacija – žemėlapyje 

Atlikus aptartus parengiamuosius žingsnius, pradedami namo renovacijos darbai, kurie priklausomai nuo darbų apimties gali trukti iki metų. Darbus gali sulėtinti nepalankios oro sąlygos. Tai ypač aktualu nusprendusiems atnaujinti šildymo sistemą, kadangi tokie darbai gali būti atliekami tik ne šildymo sezono metu.

REKLAMA

Sėkmingai namo renovacijai didelę įtaką turi sklandus gyventojų ir renovacijos administratoriaus bendradarbiavimas. Gera gyventojų ir administratoriaus sinergija supaprastina gan sudėtingą procesą iki kelių aiškių žingsnių. Nors daugiabučių atnaujinimo trukmė priklauso nuo daug anksčiau minėtų faktorių, žemėlapis suteikia puikią galimybę panagrinėti renovacijos situaciją savo mieste ar savivaldybėje. 

Šiuo straipsnių ciklu siekiama supažindinti Lietuvos gyventojus su interaktyvaus renovacijos žemėlapio galimybėmis, kuriame pateikti svarbiausi modernizacijos rodikliai atspindi ne tik energetinius renovuoto pastato pokyčius, bet ir indėlį į aplinkosaugą, svarų vaidmenį kuriant gyventojų gerovę bei stiprinant visos šalies ekonominį konkurencingumą. Skirtinga renovacijos pažanga keturiuose Lietuvos regionuose – Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Žemaitijoje – parodo toliau kryptingai augančius daugiabučių modernizacijos mastus šalyje bei skatina savivaldybes ir gyventojus dar aktyviau jungtis prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos, kuri ilgalaikėje perspektyvoje atneš didelius pokyčius tiek energetinio efektyvumo, tiek klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo srityse. 

Su interaktyviu Lietuvos daugiabučių renovacijos žemėlapiu galite susipažinti šiuo adresu: https://map.betalt.lt

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų