• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žymus britų matematikas Alanas Turingas, prieš pusę amžiaus teigiamai atsakęs į klausimą “Ar kompiuteriai gali mąstyti?”, pateikė dar įdomesnį: “Kaip mes tai sužinosime?”. Šių metų dirbtinio intelekto varžybose 100 000 dolerių prizas vėl liko neįteiktas, bet atskirti, kas su tavimi kalbasi - žmogus ar mašina - teisėjams buvo nelengva.

REKLAMA
REKLAMA

Savo darbais prie kompiuterijos plėtros daug prisidėjęs Alanas Turingas 1950 m. filosofiniame žurnale “Mind” paskelbė straipsnį (http://www.loebner.net/Prizef/TuringArticle.html), kuriame pasiūlė būdą, kaip nustatyti, ar kompiuteriai mąsto. Matematiko manymu, jei bendravimo su kompiuteriu neįmanoma atskirti nuo bendravimo su žmogumi, galima tvirtinti, kad kompiuteris protauja. Straipsnyje jis aprašė paprastą dirbtinio intelekto patikrinimo metodą (http://cogsci.ucsd.edu/~asaygin/tt/ttest.html), kuris vėliau buvo pavadintas Turingo testu.

REKLAMA

1991 m. daktaras Hughas Loebneris kartu su Kembridžo (JAV) Elgesio tyrimų centru ėmėsi rengti praktinio Turingo testo taikymo varžybas. Dirbtinio intelekto sistemų programuotojams buvo pasiūlyta kasmet rungtis dėl didžiojo Loebnerio prizo - Aukso medalio ir 100 000 JAV dolerių. Pagal konkurso nuostatus jis atiteks tos programos autoriui, kuriai bendraujant su žiuri nariais nebus įmanoma atskirti, ar su jais kalbasi žmogus, ar kompiuteris. Be to, kiekvienais metais skiriamas 2 000 dolerių prizas paties “žmogiškiausio” kompiuterio sukūrėjams.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet varžybos Loebnerio prizui laimėti buvo surengtos D. Britanijoje, Surrey universitete (http://www.surrey.ac.uk/dwrc/loebner/). Dėl prizų varžėsi 10 į finalinį turą teisėjų atrinktų programų, kurias pateikė programuotojai iš įvairių užsienio šalių. Turingo testas buvo vykdomas taip: 9 žiuri nariai buvo susodinti prie atskirame kambaryje įrengtų terminalų, sujungtų su kitoje patalpoje, vadinamajame “serverių kambaryje”, esančiais 10 kompiuterių, kuriuose buvo įdiegtos konkurso dalyvių programos. Čia buvo ir du žmonės, kurie pagal atsitiktinę tvarką bendraudavo su prie vieno ar kito terminalo sėdinčiu teisėju. Skaitydami terminalo ekrane pasirodantį tekstą ir rašydami savo atsakymus ar klausimus žiuri nariai turėjo per 5 minutes nuspręsti, su kuo jie bendravo - kompiuteriu ar žmogumi. Po kiekvieno seanso teisėjai turėdavo taškais įvertinti jo rezultatus. 1 taškas buvo skiriamas už atsakymą “Tai neabejotinai mašina”, 2 - “Ko gero mašina”, 3 - “Gali būti ir žmogus, ir mašina”, 4 - “Ko gero žmogus”, ir 5 - “Neabejotinai žmogus”. Kai kiekvienas teisėjas būdavo išbandęs visus terminalus, iš jų skirtų taškų būdavo apskaičiuojama kiekvieno terminalo “žmogiškumo” reikšmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir buvo galima tikėtis, pagrindinio prizo ir šiemet niekam nepavyko laimėti. Geriausiai pasirodžiusi programa “Jabberwock”, kurią sukūrė Hamburge gyvenantis programuotojas Juergenas Pirneris, pasiekė 1,928 taško rezultatą, t.y. atsidūrė tarp apibrėžimų “Tai neabejotinai mašina” ir “Ko gero mašina”. Nors teisėjai sugebėjo atskirti kompiuterį nuo žmogaus, vis dėlto šis procesas jiems buvo sukėlęs rimtų abejonių. Įdomu, kad atliekant Turingo testą ne visi teisėjai pajėgė identifikuoti su jais tekstu bendravusius žmones: sėdėjusiųjų “serverių kambaryje” rezultatų vidurkis tebuvo 3,867. Tai reiškia, kad varžybų teisėjai, neakivaizdžiai tekstu kalbėdamiesi su žmonėmis, priėjo išvadą, kad pašnekovas gali būti ir žmogus, ir mašina.

Jei tokie rezultatai jums atrodo keistoki ir esate tvirtai įsitikinę, kad tikrai pajėgtumėte atskirti kompiuterį nuo žmogaus, iš varžybų svetainės galite parsisiųsti kiekvieno terminalo pokalbių išklotines (http://www.surrey.ac.uk/dwrc/loebner/docs/Loebner-logs-2003.zip) ir įvertinti teisėjų nuovokumą. Turingo testas atrodo paprastas dalykas tik iš pirmo žvilgsnio. Dirbtinio intelekto programos jau pasiekė tokį lygį, kad bendravimas su jomis gali tapti įdomiu užsiėmimu. Jei turėsite laisvesnę minutę, pasikalbėkit su šių metų geriausia Loebnerio prizo konkurso dalyve “Jabberwock” (http://www.abenteuermedien.de/cgi-bin/schwatz.acgi). Ji turi savo nuomonę apie viską - pradedant alumi, baigiant merginomis. Ir atsargiau su nešvankybėmis: programa moka dar ir ne tokių žodelių….

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų