REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laiku ir tinkamai paruošę bičių šeimas žiemoti, bitininkai ramiai laukia artėjančių šalčių. Kaip peržiemojo bitės, išaiškės tik pavasarį. Jei gerai, jų šeimos bus gausios ir stiprios, jei ne – suvargusios ir perpus sumažėjusios, o kai kur gali ir visa šeima žūti.

REKLAMA
REKLAMA

Maitinasi atsargomis

Patyrę bitininkai, pridėję ausį prie avilio, gali pasakyti, kaip kuri bičių šeima jaučiasi. Jei dūzgesys ramus, monotoniškas – viskas gerai, jei labai stiprus – gal pelė įsibrovė, o jei vos girdimas – irgi kažkas negerai.

REKLAMA

Niekada ir niekam negailintis patarimų dr. Algirdas Amšiejus mielai sutiko aptarti bičių šeimų žiemojimo ypatumus.

– Kuo išskirtinė žiemojanti bičių šeima?

– Žiemojančią bičių šeimą sudaro bitės darbininkės ir motina. Tranų joje nėra, nes atlikę savo misiją – apvaisinę motiną – jie, kaip nereikalingi šiuo metu laiku, vasaros pabaigoje buvo negailestingai išvaryti iš avilio. Žiemojančioje šeimoje visiškai nebūna arba būna labai mažai perų. Savaime suprantama, kad bitės neskrenda ieškoti maisto, o būna viena prie kitos sudarydamos kamuolį.

REKLAMA
REKLAMA

– Kaip bitės maitinasi žiemą?

– Bitės maitinasi judėdamos koriais iš vienos vietos į kitą ten, kur yra maisto atsargų. Žiemai skirtos atsargos – tai medus, perdirbtas cuk­raus sirupas ir žiedadulkės. Naujausi tyrimai rodo, kad žiemojančioms bitėms reikalingas ne tik turtingas angliavandenių, bet ir baltymingas maistas. Anksčiau manyta, kad rudenį sukauptos žiedadulkės reikalingos tik pavasarį perams maitinti.

Bičių motinėlė būtina

– Ką žiemą avilyje daro bičių motinėlė?

– Žiemą bičių motinos gali dėti kiaušinėlius, tačiau pastebėta, kad žiemojančiose šeimose būna labai mažai arba išvis nėra perų. Jų skaičius priklauso ne tik nuo to, kaip intensyviai motina juos deda, bet ir nuo to, kaip vėliau jais rūpinamasi. Pastebėta, kad net vienoje tos pačios rasės bičių šeimoje perų gali būti daug, o kitoje – labai mažai. Motina bičių šeimoje – būtina, be jos pasiruošusi žiemoti šeima išyra. Avilyje ji privalo turėti judėjimo laisvę. Motina visada yra žiemojančios šeimos kamuolio centre ir būdama jame, kartu su kitomis bitėmis, juda po korius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kai kurie bitininkai rudenį bičių motinėlę uždaro į narvelį. Kaip tai vertinate jūs?

– Mano manymu, taip daryti nereikia, nes uždaryta narvelyje motinėlė jaučiai blogai, ji patiria stresą, tai pajunta ir kitos bitės. Neturėdamos galimybės judėti, jos nekeičia kamuolio padėties, vadinasi, tampa pažeidžiamesnės. Jei tokia šeima ištveria žiemą, pavasarį jai prasideda streso sukeltas viduriavimas.

Įvairios teorijos

– Kokia temperatūra žiemos metu būna bičių kamuolyje?

– Išoriniame kamuolio sluoksnyje bitės būna labai susiglaudusios. Temperatūra čia siekia 10 laipsnių šilumos. Ilgalaikis šilumos atidavimas, kaip ir buvimas tokioje temperatūroje – nemaža apkrova bičių organizmui. Savaime supranta, kad ją atlaiko tik sveikos bitės.

REKLAMA

–Kaip žiemai susimetusios į kamuolį, kad būtų šilčiau, juda bitės? Ar jos keičiasi vietomis?

– Ilgalaikė žema temperatūra avilyje neigiamai veikia bites. Galbūt spalio mėnesį buvusios išorinėje kamuolio dalyje bitės susikeičia vietomis su esančiomis viduryje. Tačiau tai tik hipotezė. Dabar nuomonės pasiskirsčiusios po lygiai, nes kai kurie bitininkystės specialistai teigia, kad žiemojimo pradžioje kamuolio apvalkalą sudarančios bitės jame lieka iki pavasario. Teigiantys, kad bitės keičiasi vietomis randa svarių argumentų. Pirma, bitės negali išbūti vienoje vietoje, nes tokiu atveju kristų kamuolio temperatūra. Antra, abejojama išo­rinėje kamuolio pusėje esančių bičių maitinimosi galimybėmis, nes tada jos turi gyventi naudodamos tik organizmo atsargas, kurios yra sukauptos raumenyse ir riebalinėse liaukose. Manantieji, kad bitės žiemą išlieka savo vietose, tikina, kad išoriniu apvalku bičių kamuolyje sulaikomas oras ir jo apykaita labai nedidelė. Jei kamuolio viduryje esančios bitės keistųsi su esančiosiomis kamuolio apvalkale, stabilios kamuolio temperatūros nepavyktų išlaikyti. Šios teorijos šalininkai įrodinėja, kad labai mažai judančių bičių medžiagų apykaita sulėtėja, tad joms turi užtekti rudenį sukauptų maisto atsargų. Pastaroji nuomonė paremta laboratorinių tyrimų duomenimis, iš kurių matyti, kad bitės darbininkės viena kitą maitina per visus metus. Akivaizdu, kad norint nustatyti, kas vyksta bičių šeimoje žiemojimo metu, reikia papildomų tyrimų.

REKLAMA

Vasarinės bitės trumpaamžės

– Ar tiesa, kad bites galima skirstyti į vasarines ir žiemines?

– Fiziologiniai žiemą ir vasarą gyvenančių bičių skirtumai akivaizdūs. Žieminių bičių ilgaamžiškumą lemia ne tik hormoniniai veiksniai. Bitės, išsiritančios iki liepos vidurio, dar turi trumpaamžę vasarinę sandarą ir negali išgyventi visos žiemos. Bandymai rodo, kad daugiausia galimybių išgyventi turi bitės, išsiritusios nuo rugpjūčio pradžios iki rugsėjo vidurio. Taip pat tos, kurios išsirito iš kiaušinėlių, sudėtų nuo liepos 15 iki rugpjūčio 20 dienos. Jei tos bitės sudaro daugumą žiemojančioje šeimoje, ji sėkmingai sulauks pavasario. O jei bičių kamuolyje dauguma vasarinių bičių, tokia šeima žus, nes šios bitės trumpaamžės. Joms mirus ir nukritus ant avilio dugno, kamuolys išsisklaido. Likusios bitės turi daug intensyviau dirbti, kad išgyventų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naikinkite erkes

– Didžiausius nuostolius bitininkai patiria, jei nesugeba laiku ir tinkamai gydyti bičių nuo varozės. Ką būtina žinoti, norint išvengti bičių šeimos žūties būtent nuo šios priežasties?

– Kiek bičių žus nuo varoa erkių, priklauso nuo to, kaip ir kada buvo apkrėsti perai. Taip pat svarbu žinoti, koks procentas yra apkrėstų bičių. Išsiritus žieminėms bitėms, nuo liepos pradžios, avilyje vyksta esminiai pokyčiai – smarkiai sumažėja traninių perų, todėl visos erkės pereina į bičių perų akutes. Taigi staigiai pagausėja pažeistų bičių perų. Antroje vasaros pusėje negydomose šeimose erkių padaugėja dešimt kartų. Vadinasi, žieminės bitės būna apkrėstos daug labiau nei vasarinės. Tokia šeima turi mažiau galimybių sėkmingai peržiemoti. Vėlai rudenį būtina išnaikinti erkes. Jei nepavyksta to padaryti, jas reikia naikinti prieš bitėms darbininkėms pradedant auginti motinas.

Nijolė BARONIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų