• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nemažai darbą praradusių žmonių dairosi galimybių įsidarbinti užsienyje. Tai liudija ir nuolat augantis emigruojančiųjų iš Lietuvos skaičius.

REKLAMA
REKLAMA

Vien oficialiais statistikos duomenimis, šių metų sausio–balandžio mėnesiais emigravo 17 tūkstančių žmonių. Realiai šis skaičius gali būti gerokai didesnis.

REKLAMA

Vieni darbo ieško per pažįstamus, draugus, kiti paieškomis užsiima savarankiškai, dar vienas būdas – kreiptis į įdarbinimo agentūras.

Pastarosios netruko užčiuopti naują aukso gyslą – darbo netekę žmonės jų griebiasi it skęstantysis šiaudo, todėl sumokės tiek, kiek reikės.

O, kaip žinia, bus paklausa, atsiras ir pasiūla. Šiuo metu tarpininkavimo paslaugas įdarbinant teikia 77 fiziniai ir juridiniai asmenys. Tuo pačiu metu pernai veikė 41 įmonė, turinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos licencijas ir tarpininkaujanti įdarbinant užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA

Iki praėjusių metų pabaigos norintiems užsiimti tarpininkavimo veikla reikėjo licencijų, o nuo šių metų pradžios pakanka registruoti veiklą Lietuvos darbo biržoje ir nustatytu laiku pateikti ataskaitas.

Dar viena naujovė – už įdarbinimą negalima imti mokesčio. Įtraukiant į šalies teisę 2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/123/EB dėl paslaugų vidaus rinkoje, nuo 2010 m. sausio 5 d. Lietuvoje negalima imti mokesčių už tarpininkavimą įdarbinant užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jeigu manote, kad darbas jums iš tiesų nieko nekainuos – labai klystate. Už jį vidutiniškai teks sumokėti nuo tūkstančio iki maždaug pustrečio tūkstančio litų. Tiek, agentūrų teigimu, kainuoja ne įdarbinimo paslaugos, o jūsų gyvenimo aprašymo vertimas į anglų kalbą, dokumentų tvarkymas, jų siuntimas užsienio darbdaviui, taip pat jūsų informavimas trumposiomis žinutėmis.

REKLAMA

Brangiausiai teks sumokėti tose agentūrose, kurios pasirūpina ir jūsų nugabenimu į vietą. Pavyzdžiui, kelionė į Londoną atsieis apie 600 litų, kai paieškojus pigesnių bilietų galima nuskristi ir už kelis šimtus.

Iki šių metų pradžios agentūros turėjo gauti licencijas teikti įdarbinimo paslaugas konkrečiose šalyse. Kai licencijų neliko, neliko ir apribojimų dėl šalių. Savo ataskaitose tarpininkai turi nurodyti, kurioje šalyje (šalyse) įdarbina klientus. Iš agentūrų nereikalaujama jokių sutarčių su užsienio darbdaviais ar agentūromis, Darbo kodekso pataisose taip pat nėra numatyti jokie kiekybiniai apribojimai tarpininkams pagal šalių, kuriose galima įdarbinti, skaičių.

REKLAMA

Todėl ta pati agentūra vieną dieną gali siūlyti darbą fabrike Londone, kitą dieną – žemės ūkio srityje Ispanijoje, o trečią – grybų fermose Airijoje.

Kreipdamasis į tarpininkus niekada nežinai, ar nebūsi apgautas. Daugelis prašo sumokėti registracijos mokestį – paprastai jis būna apie 100 litų. Ir lauki mėnesį, kelis ar dar ilgiau, kol tau pasiūlys darbą. Kai kurie jo taip ir nesulaukia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš skųsdami tokį tarpininką pirmiausia perskaitykite su juo pasirašytą sutartį. Vis dažniau punktą „įsipareigoja surasti darbą“ keičia „įsipareigoja ieškoti darbo“. Vadinasi, tarpininkas bus teisus ieškodamas darbo kiek tik nori ir netgi visai jo nesuradęs. Paaiškinimas dažniausiai labai paprastas – ir užsienyje dabar sudėtinga situacija darbo rinkoje. Sumokėtų pinigų, žinoma, neatgausite.

REKLAMA

Kartais ieškantieji darbo patenka į dar blogesnę situaciją: tarpininkas suranda darbą ir išsiunčia žmogų į užsienį. Pastarasis ne tik sumoka nemenką sumą už dokumentų vertimą, siuntimą, bet ir pasiskolina pinigų kelionei, būsto nuomai, taip pat pragyvenimui svetur. O nuvykus paaiškėja, kad darbo bus vos kelias dienas. Arba jo apskritai teks palūkėti. Kiek – neaišku.

REKLAMA

Užsienio darbdavys gali pasiūlyti darbą vienai dienai ir paskui atisisveikinti, nes jūs tiesiog nepateisinote jų lūkesčių. O norinčiųjų – šimtai.

Tokiu atveju galite lieti pyktį ant jus išsiuntusio tarpininko, tačiau iš tiesų turėtumėte aiškintis su užsienio darbdaviu. Ginčai, kylantys dėl darbo sutarties ir darbo santykių tarp užsienio valstybės darbdavio ir iš Lietuvos dirbančio asmens, sprendžiami tos užsienio valstybės įstatymų nustatyta tvarka.

Vadinasi, įdarbinimo agentūra ir vėl nusiplauna rankas. Jeigu ją vis tiek sumanysite apskųsti ir taip atgauti savo pinigus, teks apsiginkluoti kantrybe. Tarpininkavimo įdarbinant užsienyje agentūras kontroliuojančios institucijos tegali atlikti patikrinimą, paskelbti apie veiklos pažeidimus savo interneto svetainėje, tačiau negali sustabdyti jų veiklos. Vienintelis kelias – ieškoti teisybės teisme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų