REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje užgožia kitus pasaulyje vykstančius neramumus. Irake tvyro politinis chaosas, protestuotojai vėl užėmė parlamento rūmus, o ginti Bagdadą buvo pasitelkta kariuomenė. Tuo metu Serbija ir Kosovas sekmadienio naktį vos nesukėlė dar vieno karo Europoje.

Karas Ukrainoje užgožia kitus pasaulyje vykstančius neramumus. Irake tvyro politinis chaosas, protestuotojai vėl užėmė parlamento rūmus, o ginti Bagdadą buvo pasitelkta kariuomenė. Tuo metu Serbija ir Kosovas sekmadienio naktį vos nesukėlė dar vieno karo Europoje.

REKLAMA

Didžiulė įtampa pasaulyje tvyro dėl JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancys Pelosi vizito Azijoje. Anksčiau buvo skelbta, kad ji gali apsilankyti ir Taivane, dėl ko Kinija skubiai surengė neplanuotas karines pratybas ir žada atsaką.

Neramumai Irake

Irakas yra penkta šalis pasaulyje pagal naftos išgavimo lygį. Pastarąjį pusmetį šalyje tvyro politinė krizė, vyriausybei niekaip nesugebant patvirtinti vyriausybės. Pastarųjų savaičių konfliktas ir gyventojų nepasitenkinimas kilo dėl galimo buvusio ministro Mohammedo Shia al-Sudani paskyrimo premjeru.

Protestai apėmė didžiuosius šalies miestus, įskaitant sostinę Bagdadą, į kurią šiąnakt buvo įvesta kariuomenė. Vieno iš galingiausių šalies politikų, šiitų lyderio Muqtada al-Sadro šalininkai trečiadienį užėmė Irako parlamento pastatą, protestuodami prieš korupciją ir M. Shia al-Sudani įsigalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

M. Shia al-Sudani yra Irano šalininkas, kurio kandidatūra ir visas valdžioje esančių Sadristų judėjimas netenkina M. al-Sadro. „Al Jazeera“ kalbinto eksperto iš JAV Marsino Alshamary teigimu, M. al-Sadras tiesiog pasinaudojo proga ir bando susilpninti Sadristų judėjimo įtaką, nes pats M. Shia al-Sudani „yra viena iš mažiausiai kontraversiškų figūrų Koordinavimo sistemoje“.

REKLAMA

2021-ųjų spalį vykusiuose parlamento rinkimuose M. Shia al-Sudanis kartu su savo sekėjais gavo 74 iš 329 vietų ir tapo didžiausia parlamento frakcija. Netrukus jis kiek netikėtai prisijungė prie Šiitų koordinavimo sistemos, taip suformavus parlamento daugumą, tačiau tuo pačiu yra priverstas bendradarbiauti su savo „senu priešu“, buvusiu premjeru Nouri al-Maliki.

Konfliktas Kosove

Siekianti narystės NATO ir ES Kosovo Respublika sekmadienio naktį vos neįsivėlė į karinį konfliktą su Rusijos palaikoma Serbija.

Konfliktas „dėl automobilių registracijos numerių“ sukėlė protestus Kosojo pasienyje su Serbija, kurie vėliau virto susišaudymu. „New York Times“ pažymima, kad protestai buvo kilę ir pernai, tačiau dabar jie turi visiškai kitą svorį dėl Rusijos karo Ukrainoje. Kosovo sąjungininkų – JAV ir ES – dėmesys dabar nukreiptas būtent ten.

REKLAMA
REKLAMA

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sekmadienį perspėjo kaimyninę, 2008-aisiais atsiskyrusią ir dalinai JT pripažintą valstybę „nesiimti agresyvių veiksmų“ prieš serbus Kosove, nes „Serbija nugalės“. Prorusiški serbų politikai jau ragina imtis „Balkanų denacifikavimo“.

Kosovas kiek anksčiau paskelbė, kad nuo rugpjūčio 1 d. šalyje bus uždrausti serbiški automobilių registracijos numeriai ir serbiškų dokumentų galiojimas. Tai sukėlė apie 5 proc. šalies gyventojų sudarančių serbų nepasitenkinimą, jie pradėjo rengti barikadas, o Kosovo spec. pajėgos blokavo pasienį su Serbija.

Pirmadienio rytą buvo pranešta, kad JAV ambasada Kosove paprašė šalies atidėti mėnesiui anksčiau priimtą sprendimą. Šis prašymas buvo patenkintas, taip bent iš dalies deeskaluojant situaciją, tačiau su sąlyga, kad serbų barikados bus išformuotos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Absoliučią Kosovo gyventojų daugumą (apie 92 proc.) sudaro vietos albanų etninė grupė.

Kosove taip pat yra dislokuota tarptautinė JT bei NATO šalių taikdarių grupė, kuri jau paskelbė, kad įsikiš, jeigu kils konfliktas.

N. Pelosi pradėjo kelionę po Aziją, temdomą Taivano šešėlio

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi pirmadienį pradėjo kelionę po Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną, gaubiamą išskirtinio slaptumo skraistės ir vykstančią smarkiai padidėjus įtampai santykiuose su Kinija dėl Taivano.    

Iki šiol nebuvo jokios oficialios informacijos, ar N. Pelosi kelionės metu užsuks į Taivaną.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pranešė matę Singapūre kortežą, veikiausiai vežusį N. Pelosi. Atstovų Rūmų pirmininkė Singapūre turėtų susitikti su ministru pirmininku ir prezidentu.     

REKLAMA

Amerikos prekybos rūmai Singapūre vėliau pirmadienį rengia kokteilių priėmimą, kurio svečių sąraše yra ir N. Pelosi pavardė.

Numatyta, kad Atstovų Rūmų pirmininkė taip pat aplankys Malaiziją, Pietų Korėją ir Japoniją. Visgi rengiantis šiai kelionei labiausiai aptarinėtas klausimas buvo galimas jos apsilankymas Taivane.

Pranešimai apie galimą N. Pelosi vizitą į salą papiktino Pekiną ir sukėlė nerimą net Baltuosiuose rūmuose, prezidentui Joe Bidenui bandant sumažinti didžiulę įtampą santykiuose su Kinija.

Pekinas autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga. Jis griežtai įspėjo, kad N. Pelosi vizitą laikytų didele provokacija.

REKLAMA

Po kelias dienas trukusių intensyvių spėlionių JAV žiniasklaidoje Atstovų Rūmų pirmininkės biuras sekmadienį, kai jos lėktuvas jau buvo pakilęs į orą, pagaliau patvirtino, kad ji vyksta į Aziją.  

„Kelionės metu daugiausiai dėmesio bus skiriama abipusiam saugumui, ekonominei partnerystei ir demokratiniam valdymui Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“, – sakoma N. Pelosi biuro pranešime.

„Mūsų delegacija surengs aukšto lygio susitikimų, per kuriuos aptarsime, kaip galėtume toliau plėtoti mūsų bendrus interesus ir vertybes“, – rašoma jame.

Pranešime apie Taivaną neužsimenama.

Tačiau JAV politikų ir pareigūnų vizitai į Taivaną paprastai laikomi paslaptyje, kol delegacijos atvyksta į salą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

N. Pelosi lydi Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gregory Meeksas, taip pat keli Atstovų Rūmų Nuolatinio žvalgybos komiteto ir Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komiteto nariai.

Tuo metu tūkstančiai Indonezijos ir JAV karių pirmadienį pradėjo dvi savaites truksiančias bendras karines pratybas.

Vašingtonas sakė, kad šios pratybos nėra nukreiptos prieš kurią nors šalį. Tačiau Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės reiškia susirūpinimą dėl vis agresyvesnių Kinijos veiksmų Ramiajame vandenyne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų