REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Delta atmaina su E484K mutacija gali sukelti daug problemų, jei ji ir toliau vystysis, perspėja mokslininkai, rašo independent.co.uk.

Delta atmaina su E484K mutacija gali sukelti daug problemų, jei ji ir toliau vystysis, perspėja mokslininkai, rašo independent.co.uk.

REKLAMA

Mokslininkai perspėjo, kad reikia atidžiai stebėti delta koronaviruso atmainos atšaką, kuri veiksmingai išvengia imuninės sistemos. Baiminamasi, kad ji gali įgyti daugiau mutacijų, dėl kurių žmonės bus lengviau pažeidžiami.

Atmaina turi liūdnai pagarsėjusią E484K mutaciją, esančią viruso smaigalio baltyme, kuri yra susijusi su organizmo antikūnų atsako išvengimu.

JK sveikatos apsaugos agentūros (UKHSA) tyrimai parodė, kad delta su E484K mutacija sumažina antikūnų neutralizuojantį poveikį panašiai kaip beta atmaina, kuri turi tą pačią mutaciją.

Nuo lapkričio 8 d. Anglijoje, Škotijoje ir Velse buvo nustatyti 152 šios atmainos atvejai. Atvejų padaugėjo nuo spalio vidurio, kai buvo užfiksuoti dar tik 59 užsikrėtimai šia atmaina. Tai įvyko „daugiausia per tris protrūkius“, sakė UKHSA.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra jokių požymių, kad delta atmaina su E484K mutacija, kitaip žinoma kaip „delta plius“, turėtų tapti dominuojančia JK, tačiau mokslininkai perspėjo, kad ji gali toliau vystytis ir tapti problemiškesne – ypač dėl tokio didelio infekcijų skaičiaus.

REKLAMA

Lidso universiteto virusologas Stephenas Griffinas teigė, kad atmaina „turi pranašumą, nes sėkmingai išvengia imuniteto atsako“, tačiau E484K mutacijos buvimas „kainuos“ dėl viruso pernešamumo.

„Jis tikrai nėra grėsmingesnis už originaliąją deltą, įsitvirtinusią JK, – pridūrė jis. – Tačiau ji išliko, nors ir žemu lygiu.“

Jei atmaina įgytų papildomų susirūpinimą keliančių mutacijų, veikiančių kartu su E484K, „gali kilti problemų“, – sakė daktaras S. Griffinas.

„Delta-plus“ atmaina gali įsitvirtinti paskiepytose populiacijose, nors yra per daug skirtingų veiksnių, tokių kaip silpnėjantis imunitetas, svyruojantis infekcijų skaičius ir revakcinacija, kad būtų galima drąsiai pasakyti, kas nutiks, sakė Aris Katzourakis, Oksfordo universiteto evoliucijos ir genomikos profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes tikrai nežinome, ką padarys besikeičianti vakcinacijos aprėptis, – sakė jis. – Dabar, kai (beveik) visi yra paskiepyti JK, yra tikimybė, kad delta atmaina su E484K mutacija dominuos, net jei mutacija suteiks nedidelį pranašumą. Tai gali būti žingsnis į blogesnę pusę.“

Profesorius Francois Balloux, Londono universiteto koledžo Genetikos instituto direktorius, pritarė šiai nuomonei.

„Delta plius“ atmainos gali tapti konkurencingesnės, kai iš esmės visi gyventojai įgis imunitetą, – sakė jis. – Taip pat gali būti, kad delta įgis kitų mutacijų, kurios galėtų sumažinti E484K mutacijos „išlaidas“, t.y. atsiras kompensacinės mutacijos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UKHSA epidemiologė Meaghan Kall sakė, kad ši atmaina „tikrai verta dėmesio“. Ji ir toliau plinta tuo metu, kai JK toliau didėja COVID-19 atvejų skaičius – pirmadienį pranešta apie 38 263 naujas infekcijas.

Šiomis aplinkybėmis yra padidėjusi rizika, kad virusas „žengs dar vieną pavojingą žingsnį į priekį“ savo evoliucijos atžvilgiu, sakė daktaras S. Griffinas.

„JK receptas yra neteisingas, – teigė jis. – Jei turite iš dalies paskiepytą populiaciją ir didelį atvejų skaičių, jūs suteikiate atmainai pakankamai galimybių pasikeisti, bet negalite nuslopinti viruso plitimo.“

„Tai, kas mažai tikėtina, laikui bėgant tampa labiau tikėtina, – pridūrė S. Griffinas. – Ir su šiuo virusu, jam pasikeitus, nebūtina grįžti prie plano keitimo. Jis gali kaupti dalykus, kurie tuo metu gali būti nenaudingi, bet ateityje gali būti naudingi. Jei jis įgytų naują mutaciją, leidžiančią toleruoti E484K mutaciją, ir dėl to virusas išliktų perduodamas, mums iškiltų pavojus.“

Profesorius A. Katzourakis sakė esąs susirūpinęs dėl N501Y mutacijos – pagrindinio alfa atmainos genetinės sudėties komponento – atsiradimo „delta-plus“ atmainoje.

„Jei pastebėtume E484K ir N501Y mutacijas toje pačioje atmainoje, pradėčiau dar labiau nerimauti“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų