• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priešingai nei tikėtasi LHC greitintuvu tyrimus vykdantys mokslininkai nepranešė apie ilgai lauktą Higgso bozono atradimą, tačiau informavo, kad pavyko labai susiaurinti jo paieškų lauką.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar CERN surengtuose seminaruose apie naujausius Higgso bozono paieškų rezultatus informavo LHC greitintuvo ATLAS detektoriaus mokslininkų grupės atstovė dr. Fabiola Gianotti ir CMS detektoriaus fizikų grupės atstovas dr. Guido Tonelli. Abu šie moksliniai kolektyvai nepriklausomai vienas nuo kito vykdo šios hipotetinės elementariosios dalelės paieškas.

REKLAMA

CERN mokslininkai informavo, kad jiems ne tik pavyko susiaurinti tikėtinos Higgso bozono masės ribas, bet ir aptikti kai kuriuos jo egzistavimo požymius.

F. Gianotti pareiškė, kad ATLAS mokslininkų grupė, išanalizavusi iki šiol gautus dalelių pluoštų susidūrimų LHC greitintuve duomenis, priėjo išvadą, kad tuo atveju, jei Higgso bozonas egzistuoja, galima teigti esant 95 proc.  tikimybę, kad jo masė yra nuo 115,5 iki 131 GeV ribose.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkės, ATLAS tyrėjams gautuose duomenyse pavyko aptikti tam tikrą signalą, liudijantį Higgso bozono, kurio masė yra 126 GeV,  egzistavimą. Vis dėlto statistinis šio signalo patikimumas (2,3 sigma) yra nepakankamas, kad būtų galima tvirtinti apie šios dalelės atradimą. F. Gianotti teigimu, 2012 m. planuojamas didesnis LHC pluoštų susidūrimų intensyvumas leis gana greitai aptikti Higgso bozoną arba patvirtinti, kad jis neegzistuoja.

CMS detektoriaus mokslininkų grupės atstovas Guido Tonelli taip pat pranešė, kad šiuo detektoriumi pavyko aptikti Higgso bozono pėdsakus maždaug 125 GeV masės ruože. Pasak jo, mokslininkai konstatavo esant 95 proc. tikimybę, kad Higgso bozono masė negali būti didesnė nei 127 GeV. G. Tonelli pabrėžė, kad šios išvados tėra pirminės, padarytos nagrinėjant 2011 m. CMS detektoriaus duomenis.

Pasak mokslininkų, be Higgso bozono Visata būtų visiškai kitokia. Ši jau legendomis apipinta dalelė vaidina svarbų vaidmenį kosmologijoje ir atskleidžia, jog gali egzistuoti itin artima jos giminaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų