• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį (10.30) atmetė buvusio Lietuvos generalinio konsulo Sankt Peterburge Gintaro Ronkaičio ir ambasados Baltarusijoje antrojo sekretorius Ričardo Ramoškos skundus dėl atleidimo iš pareigų.

REKLAMA
REKLAMA

Teismo manymu, abu diplomatai iš darbo buvo atleisti pagrįstai, skundai yra nepagrįsti ir jų tenkinti nėra pagrindo.

REKLAMA

R. Ramoška teismo prašė grąžinti jį į ankstesnes pareigas ir priteisti 11 tūkst. 711 litų už priverstinę pravaikštą ir 1 tūkst. litų advokato paslaugoms apmokėti.

G. Ronkaitis taip pat prašė grąžinti jį į ankstesnes pareigas ir priteisti kompensaciją, tačiau konkreti reikalaujama suma nurodyta nebuvo.

Teismui paskelbus nutartį R. Ramoška pareiškė toliau "teisybės ketinantis ieškoti" aukštesnės instancijos teisme ir svarsto galimybę paduoti apeliacinį skundą. G. Ronkaitis skelbiant teismo sprendimą posėdyje nedalyvavo.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartį buvę diplomatai gali apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui per 14 dienų.

R. Ramoška ir G. Ronkaitis buvo tarp penkių diplomatų, pasiskundusių teismui, esą liepą užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, naudodamas psichologinį smurtą, privertė juos parašyti atsistatydinimo pareiškimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį penktadienį teismas atmetė buvusio URM Konsulinio departamento direktoriaus Gedimino Šiaudvyčio ir buvusio Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjo Lino Valentukevičiaus skundus dėl jų atleidimo iš pareigų.

Teismo manymu, buvusių diplomatų skundai yra nepagrįsti. Buvę diplomatai prašė panaikinti ministro įsakymą, grąžinti juos į tarnybą ir priteisti piniginę kompensaciją už priverstinės pravaikštos laiką.

REKLAMA

Anksčiau teisme liudytoju apklaustas ministras A. Valionis teigė, kad savo veiksmuose atleidžiant diplomatus psichologinio smurto neįžvelgė.

Ketvirtadienį teismas taip pat turėtų paskelbti sprendimą ir buvusio vicekonsulo Sankt Peterburge Dariaus Ryliškio byloje.

Iš viso liepą darbo ministerijoje neteko septyni diplomatai, iš jų penki kreipėsi į teismą.

REKLAMA

URM interesams teisme atstovavęs advokatas Virgilijus Kaupas ketvirtadienį teisme žurnalistams sakė, kad teismo priimti sprendimai tenkina ministeriją.

"Manau, kad teismas išgirdo pateiktus Užsienio reikalų ministerijos argumentus, taip pat pareiškėjų argumentus ir pripažino, kad ministras nedarė psichologinio spaudimo ar įtakos", - teigė ministerijos advokatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Kaupas sakė, kad jei Vyriausiajam administraciniam teismui bus pateikti skundai, teismas galės vertinti tik jau byloje surinktus įrodymus, nes pateikti naujų įrodymų nagrinėjant bylą apeliacinėje instancijoje iš esmės įstatymai neleidžia.

"Nematau galimybės (atleistiems diplomatams - BNS) tęsti diplomatinio darbo po tokių teismo sprendimo", - pabrėžė V. Kaupas.

REKLAMA

Teismas, skelbdamas visus keturis sprendimus, teigė nenustatęs, kad diplomatams būtų buvę grasinta. Taip pat teismas konstatavo, kad priekaištai dėl jų darbo buvo pareikšti teisiškai priimtina forma.

Teismo sprendime rašoma, kad nemažą darbo patirtį ir aukštąjį išsilavinimą turintys pareigūnai nesiėmė operatyvių priemonių savo teisėms apginti. Atsistatydinimo pareiškimus parašę diplomatai juos galėjo atsiimti per 3 dienas, kaip numato įstatymai, tačiau to nepadarė.

REKLAMA

Pasak A. Valionio, diplomatams buvo paaiškinta, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) surinko medžiagą, kuri įrodo jų pažeidžiamumą, o jie tam neprieštaravo.

Ministras žurnalistams užsiminė, kad konsuliniai pareigūnai turėjo "neformalių partnerių", įtariamų ryšiais "su kai kurių valstybių slaptosiomis tarnybomis", tačiau, motyvuodamas medžiagos slaptumu, išsamiau to nekomentavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismo sprendime rašoma, kad UR ministerijai VSD pateikė medžiagą, įrodančią, kad diplomatai dėl neigiamų asmeninių ir dalykinių savybių prarado galimybę dirbti su valstybės paslaptimis. Pareigūnai užfiksavo diplomatų netarnybinius ryšius su Lietuvos ir užsienio šalių piliečiais.

Septyni diplomatai savo pareigų neteko po vizų skandalo.

VSD ir URM pradėjus tyrimą, paaiškėjo, kad septyni Rusijoje ir Baltarusijoje dirbę Lietuvos konsulai, pažeisdami URM patvirtintas instrukcijas, nepagrįstai yra išdavę apie 40 tūkst. Lietuvos vizų.

REKLAMA

Spaudos duomenimis, Rusijos ir Baltarusijos turizmo firmos internete siūlydavo įsigyti daugkartines Lietuvos vizas už 100 JAV dolerių (apie 300 litų). Spėjama, kad pusę šios sumos turizmo kompanijos pasilikdavo už darbą, o likusi suma, kaip įtariama, būdavo perduodama konsulams.

Liepos mėnesį kilus konsulų skandalui, pareiškimus išeiti iš darbo parašė URM Konsulinio departamento direktorius G. Šiaudvytis, generalinis konsulas Sankt Peterburge G. Ronkaitis ir jo pavaduotojas vicekonsulas D. Ryliškis, taip pat konsulas Sovetske Saulius Turskis, Lietuvos ambasados Rusijoje antrasis sekretorius Semionas Dančenka, Lietuvos ambasados Baltarusijoje patarėjas L. Valentukevičius ir antrasis sekretorius R. Ramoška.

Penki iš jų vėliau pasiskundė teismui, esą ministerijos vadovybė darė jiems "psichologinį spaudimą".

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų