REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būsto nuomos kainų pokyčiai, atrodo, jau neturėtų stebinti. Kiekvienais metais priklausomai nuo sezono, nuoma brangsta arba pinga. Tačiau statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais butų nuoma pabrango daugiau negu penktadaliu. Ekonomistai teigia, jog taip yra dėl paklausos, kuri ryškiai viršija pasiūlą, tačiau nuomininkai skėsčioja rankomis ir piktinasi, kad šiuo metu susirasti pigų būstą – darbas ne iš lengvųjų.

Būsto nuomos kainų pokyčiai, atrodo, jau neturėtų stebinti. Kiekvienais metais priklausomai nuo sezono, nuoma brangsta arba pinga. Tačiau statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais butų nuoma pabrango daugiau negu penktadaliu. Ekonomistai teigia, jog taip yra dėl paklausos, kuri ryškiai viršija pasiūlą, tačiau nuomininkai skėsčioja rankomis ir piktinasi, kad šiuo metu susirasti pigų būstą – darbas ne iš lengvųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais apskritai buvo ryškiai pastebimas įvairių paslaugų brangimas. Oficialiais duomenimis būsto nuoma pabrango net 20,2 proc.

REKLAMA

Portalo aruodas.lt vadovė Viktorija Steponavičiūtė tv3.lt portalui teigė, kad didžiausias būsto nuomos pokytis praėjusiais metais buvo pastebėtas Kaune. Vidutinė skelbimuose siūlomų butų nuomos kaina Vilniuje siekė 8,1 eurų už kvadratinį metrą (brango 8 proc.), Kaune – 5,8 eur/kv. m. (brango 20 proc.), Klaipėdoje – 5,5 eur/ kv. m (brango 8 proc.).

„Ober-Haus“ duomenimis vidutinė 1 – 3 kambarių butų nuomos kaina praėjusiais metais Vilniuje siekė 377 eurų per mėnesį, Kaune 281 eur/mėn, Klaipėdoje 269 eur/mėn.

REKLAMA
REKLAMA

Aruodas.lt duomenimis, už tokio pačio ploto dviejų kambarių butą Vilniuje vidutiniškai mokama 430 eurų, kai tuo tarpu Kaune – 300 eurų. Ne toks ryškus skirtumas jaučiamas vieno kambario butų pasiūloje. Vidutinė tokio buto kaina sostinėje – 240 eurų, o Kaune – 200 eurų.

Tuo tarpu „Ober-Haus“ atstovai pateikė duomenis, pagal kuriuos didelis kainų šuolis nepastebimas iš viso: jų skaičiavimais Vilniuje būsto nuoma brango 5,3 proc., o Kaune tik 2,2 proc.

Nuoma laikinojoje sostinėje brango

Kaune veikiančios nekilnojamo turto agentūros „Forto siena“ direktorius Evaldas Andrijūnas tv3.lt portalui teigė, kad statistikos departamento duomenis reikėtų vertinti atsargiai. „Kaune kainos iš tiesų pakilo, tačiau tikrai ne tiek, kiek skelbia statistikos duomenys“ – tikino jis. Anot pašnekovo, nuoma brango 10 – 15 proc. „Standartiniai butai ir namai, ypatingai mažos kvadratūros, niekada nebuvo pigūs, tačiau mano nuomone – šių metų statistika yra iškreipta“ – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Andrijūnas išskyrė du periodus – vasarą ir rudenį, kuomet ypatingai jaučiamas būsto nuomos poreikis. „Kainos tuo metu kyla daugiau“ – įsitikinęs jis.

Pašnekovas akcentavo užsieniečių įtaką, kuri laikinojoje sostinėje, ypatingai pastaruoju metu, gana ženkliai jaučiama. „Užsieniečiai be derybų moka nuomą, ko lietuviai sau negali leisti ir tai natūraliai išaugina kainas. Vienais metais Kauno medicinos universitetas buvo sudaręs sutartį su kinų studentais – pas mus prie agentūros atvažiavo du autobusai potencialių nuomininkų iš Kinijos, kurie iškarto užpildė rinką“ – pasakojo E. Andrijūnas.

REKLAMA

„Inreal“ investicijų ir analizės departamento vadovo Arnoldo Antanavičiaus nuomone, Kaune nuomos tendencijos panašios kaip ir VIlniuje. „Ruduo bei žiemos pradžia nepadarė neigiamos įtakos nuomos kainoms, tad vasaros pikas išsilaikė iki metų pabaigos. Bendras metinis butų nuomos kainų augimas Kauno miegamuosiuose mikrorajonuose sudarė vidutiniškai 8-10 proc., o centrinėje dalyje 4-5 proc.“ – tv3.lt portalui pasakojo A. Antanavičius.

Kainų šuolio nepripažįsta

„Ober-Haus“ senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada įsitikinęs: „Nėra nei vieno vardiklio, kuris rodo, kad kainos yra pučiamos, pavyzdžiui, taip kaip buvo Rygoje“. Pašnekovo teigimu, tokio kainų augimo, kuris nurodomas oficialioje statistikoje nepastebi ir mano, kad jis neatitinka tikrovės. „Būsto nuomos rinkoje yra didelis sezoninis svyravimas. Rugpjūtį, rugsėjį ir spalį kainos paauga ir tikrai galia siekti 20 proc., tačiau žiemą taip nebūna“ – mano jis.

REKLAMA

Tuo tarpu ekonomistas Rokas Grajauskas mano kitaip. „Pastaruoju metu didelį prieaugį fiksavo būsto nuomos kainos, kurios praėjusiais metais ženkliai augo. Akivaizdu, kad gerokai greičiau nei nekilnojamojo turto kainos, augusios nuomos kainos nėra pagrįstos jokiais fundamentaliais veiksniais ir iš esmės yra spekuliacinio pobūdžio“ – įsitikinęs R. Grajauskas.

Ekonomisto teigimu, šiais metais paslaugų kainos turėtų augti nuosaikiau, o kai kurios net kris žemyn. „Labiausiai tikėtina, kad tai įvyks būsto nuomos rinkoje. Kita vertus, įsibėgėjantis atlyginimų augimas, kuris šiais metais jau turėtų priartėti prie 6 proc., išlaikys spaudimą paslaugų kainoms augti“ – mano ekonomistas R. Grajauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltina euro įvedimą

„Forto siena“ vadovas E. Andrijūnas įsitikinęs, kad kainų šuolį paskatino ir euro įvedimas. „Po euro įvedimo kainos natūraliai kilo visose srityse“ – tikino jis. E. Andrijūnas pasakojo, kad būstą nuomotis Kaune dažniausiai norima senamiestyje, centre ir Žaliakalnyje.

„Kaina priklauso nuo buto įrengimo, šildymo pobūdžio ir daugybės kitų veiksnių. 50 kv. m. buto kaina Žaliakalnyje gali siekti ir kelis šimtus eurų. Kaina priklauso nuo buto įrengimo, šildymo pobūdžio ir daugybės kitų veiksnių. Rajonas taip pat turi didelę įtaką kainai, Petrašiūnuose ar Vilijampolėje, lyginant su kitais rajonais, kainų skirtumas bus ryškus. Nuoma pasistumia į apačią žiemos metu, vasarą mokama vieną kainą, žiemą kita, nes mokesčiai už šildymą būna tikrai dideli, ypač jei namas nėra atnaujintas. Be to, patys nuomininkai dažnai derasi dėl kainos“ – pasakojo E. Andrijūnas.

REKLAMA

Vis tik pirmieji pranašai apie pokyčius būsto rinkos srityje – patys nuomotojai ir nuomininkai, kurie neretai pasidalija savo nuomone. Internete gausu skelbimų, po kuriais dažnai pasipila ir kritiški komentarai.

Ateityje nuoma turėtų pigti

A. Antanavičiaus teigimu, paprastai rudenį nuomos kainos dėl pasibaigusio vasaros piko, kažkiek sumažėdavo, bet praėjusiais metais to nebuvo. „Tai yra kažkas naujo būsto nuomos segmente“ – teigė jis. Pašnekovo teigimu, nuomos kainos artimiausiu metu turėtų šiek tiek sumažėti, kadangi pasiūla, lyginat su vasaros piko metu, yra 20 – 25 proc. didesnė. „Šaltaisiais mėnesiais išaugus šildymo sąskaitoms bei išliekant didesnei konkurencijai, nuomotojai jaus didesnį spaudimą“ – mano A. Antanavičius.

REKLAMA

„Ober-Haus“ atstovas M. Čiulada tv3.lt portalui teigė nejaučiantis kainų didėjimo, nes kitu atvejų daugelis nekilnojamo turto rinkos žaidėjų pergalvotų savo strategijas. „Jeigu nuomos kainos stipriai užkils, tuomet žmonėms nebus verta nuomotis ir jie bus linkę pirkti vos ne bet kokiomis sąlygomis. Ypač, kai šiuo metu pinigų vertė yra kritusi, o bankų palūkanos yra rekordinėse žemumose. Mano nuomone, nekilnojamo turto rinka šiuo metu dabar yra geroje fazėje, žmonės nebijo gerinti savo būsto poreikių" - pasakoja M.Čiulada.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus gyventojai būstą renkasi standartiškai – kuo arčiau darbovietės arba mokslo įstaigos. Tiesa, pastaruoju metu daugiau žvalgomasi į naujos statybos butus. Didžiausios kainos išlieka sostinės senamiestyje ir centre bei tuose mikrorajonuose, kurie yra toliau nuo centro, tačiau laikomi prestižiniais – Valakampiai, Užupis, Antakalnis, Žvėrynas.

Kauno miesto gyventojai taip pat vertina miesto centrą ir senamiestį. Į populiarių rajonų sąrašą patenka ir Žaliakalnis. Vis dėl to norintiems nuomotis būstą Kaune, vidutinė siūloma nuomos kaina šiuo metu – didžiausia per paskutinius kelerius metus.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų