REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau turite tinklaraštį? Dar ne? Tuomet siūlome jums jį susikurti, nes ši idėjų, žinių sistema pastaruoju metu labai išpopuliarėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Vieno populiariausių lietuviškų tinklaraščių (nezinau.lt) autorius Džiugas 2009-ųjų metų pradžioje paminėjo tokį faktą: lietuviškų tinklaraščių reitingavimo pagal RSS skaitytojų kiekį tinklalapyje blogologas.lt buvo pasakyta, kad bendras visų tinklaraščių skaitytojų skaičius išaugo maždaug keturiais kartais!

REKLAMA

Tačiau neužmirškime fakto, kad tinklaraščio įrašo teksto taisos programomis nesukursime. Tam prireiks tinklaraščių rašymo sistemos, dar liaudiškai tinklaraštininkų vadinamos blogoferma, arba tinklaraštį galėsite laikyti nuosavame ar išnuomotame serveryje su įdiegiama tinklaraščių rašymo sistema. Jei nenorite išlaidauti ir neturite bent minimalių programavimo žinių, siūlome rinktis blogofermas. Šiame straipsnyje, pateiksime keletą populiariausių blogofermų ir išrinksime pačią geriausią.

REKLAMA
REKLAMA

livejournal.com

„Livejournal“ – tai tinklaraščių rašymo sistema, sukurta amerikiečio Brado Fitzpatricko, o 2007-aisiais perpirkta Rusijos bendrovės. Pradėkime nuo įsikūrimo. Sukūrę tinklaraštį „Livejournal“ sistemoje ir įėję naujojo tinklaraščio adresu, išvysite informaciją, kaip tvarkyti savo tinklaraštį. Šie nurodymai taip ir liks, jei jų pats neištrinsite arba neredaguosite savu įrašu, ištrindami viduje esantį kodą. Pradžioje sistema leis jūsų kurtą turinį matyti tik jums pačiam ir jūsų pasirinktiems „Livejournal“ draugams. Jei norite, kad įrašus matytų visi lankytojai, spustelėkite „Žurnalas“, po to „Nustatymai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažvelkite į šiek tiek žemiau esančią skiltį „Papildomos privatumo parinktys“, susiraskite punktą  „Įrašo saugumas“. Ten pasirinkite nuostatą „Visiems (viešas)“. Pagrindiniame puslapyje, vos prisijungus, atsivers puslapis, kuriame rasite  „Greitųjų nuorodų“ blokelį su įrašo rašymo („Įrašas“), žinučių sistemos („Inbox“) ir draugų įrašų, jei jų turite („Draugų puslapis“), nuorodomis. Taip pat keletą reklamų ir paiešką tarp „Livejournal“ tinklaraščių įrašų. Skiltyje „Žurnalas“ galėsite atlikti visus pagrindinius tinklaraščio valdymo veiksmus: sukurti, redaguoti įrašus ir komentarus, redaguoti žymes, pagal kurias „Livejournal“ bus surastas jūsų tinklaraštis. Tinklaraščio valdymo linijoje, viršuje, rasite ir meniu punktus, kuriuos paspaudę galėsite keisti savo profilio nuostatas, įtraukti draugus. „Select journal style“ galėsite keisti savo tinklaraščio išvaizdą. Didelis pliusas šiai sistemai už išvaizdos pavyzdžių gausą ir įvairovę. „Customize journal style“ skyrelyje galėsite pakoreguoti tinklaraščio pavadinimą, žurnalo antraštę, taip pat šypsenėlių stilių, išsiversti kai kuriuos angliškus užrašus savo tinklaraštyje, nuorodas, kurias rodyti tinklaraštyje. Profesionalesniems „Livejournal“  gali pasiūlyti CSS kodą prisitaikyti pagal savo norus. Galima redaguoti ir šonines juostas. Lankytojai, norintys pakomentuoti, taip pat nebus nuvilti – galima komentuoti kaip anonimui, prisijungti ir komentuoti kaip „Livejournal“ vartotojui arba prisijungti prie „OpenId“ vartotojo. „Livejournal“ gali pasiūlyti kelias savo paslaugų versijas – mokamas, remiamas ir paprastas. Pasirinkus mokamą versiją, teks susimokėti nuo trijų dolerių per mėnesį ir turėsite nesutrumpintą „Livejournal“ versiją be jokių reklamų. Remiamoje versijoje rasite daugelį visų funkcijų, esančių ir nesutrumpintoje versijoje, tačiau ir reklamų savo tinklaraštyje išvysite išties nemažai. O paprastoje versijoje rasite tik paprasčiausias funkcijas ir reklamas. Puiki funkcija – galimybė pasirinkti jūsų tinklaraštyje rodomų reklamų pobūdį, paspaudus „Customize“ prie reklamų tinklaraštyje (jei tuo metu esate prisijungęs prie „Livejournal“ sistemos). „Livejournal“ valdymas nėra itin patogus, tačiau įmanoma priprasti. „Livejournal“ blogoferma „geba kalbėti“ keliomis kalbomis, tarp jų yra ir lietuvių, tačiau vertimai, bent jau kol kas, ne visur tobuli, juolab kad ne viskas išversta.

REKLAMA

blogger.com

„Blogger“ – tai vienas iš kompanijos „Google“ produktų. Užsiregistravus šioje  tinklaraščių rašymo platformoje, iškart į akis kris švarus dizainas.  Dar nė nepabandžius naudotis „Blogger“ funkcijomis atrodo, kad tai nėra sudėtinga. Pereikime prie meniu apžvalgos. Meniu rasite tik tris skirsnius, kurie paspaudus išsiskleidžia ir pasirodo  potemės. „Pranešimų rašymo“ temoje rasite potemes „Sukurti įrašą“, „Redaguoti komentarus“ ir „Redaguoti pranešimus“.  Rašyti galėsite pasirinkę temą  „Sukurti įrašą“. Rašant įrašą problemų nekils. Tame pačiame puslapyje, nieko atskirai neatidarinėdami, galėsite sužymėti gairėmis savo įrašus. Neatvėrę jokių specialių vaizdo įrašų įkėlimo tinklalapių, čia galėsite pateikti ir vaizdo įrašus. Pačioje įrašo rašymo langelio pabaigoje spustelėję „Pranešimų nuostatos“, galėsite pasirinkti, ar leisti lankytojams komentuoti įrašą, ar leisti atgalines nuorodas, nustatyti pranešimo laiką (nurodžius įrašo datą, esančią ateityje, jis bus publikuojamas ateityje). „Nuostatų“ skyriuje galėsite pakoreguoti visas jūsų naujojo tinklaraščio blogger.com sistemoje nuostatas: nuo tinklaraščio adreso, pavadinimo ar aprašymo keitimo iki komentavimo ar formatavimo nustatymų. Na, o štai „Išdėstyme“ galėsite keisti visas su išvaizda susijusias  nuostatas: šriftą (ir jo spalvą), perdėlioti savaip puslapio elementus, redaguoti HTML ir, savaime suprantama, pasikeisti į naują temą. Temų čia apie šešiolika, tačiau yra dar ir atskira jų spalvų nustatymo funkcija – galima tą pačią temą padaryti geltoną, žalią, mėlyną ar dar kitokią – priklausomai nuo to, kokių spalvų pasirinktoji išvaizda gali būti.

REKLAMA

wordpress.com

„Wordpress“ – tai blogoferma, kuriai lankytojai jau gana senokai yra priklijavę kokybiškumo ir patogumo etiketę. Tai bene viena populiariausių blogofermų visame pasaulyje, yra ir jos versija, diegiama į nuomojamus ar asmeninius serverius ir suteikianti  begalę galimybių. Prisijungę prie wordpress.com, viršuje pamatysite tamsiai pilką juostelę su pagrindiniais tinklaraščių valdymo įrankiais. „My Accounts“ („Mano vartotojai“) galėsite keisti savo vartotojo nuostatas, atsijungti, žiūrėti statistiką. „Mano valdymo centrai“ galėsite pasirinkti, kokį tinklaraštį valdyti (jei jų turite daugiau nei vieną), be to, tiesiai iš juostelės parašyti įrašą, spustelėję „Naujas įrašas“ ir pasirinkę tinklaraštį. Susiradę valdymo centrą, turėtumėte pamatyti visą administravimo skydelį.  Aptarkime „Wordpress“ meniu išsamiau. Visos pagrindinės funkcijos, esančios meniu, suskirstytos į kategorijas – jos atskirtos linijomis. Pirmoji kategorija leis peržvelgti pagrindines nuostatas, antroji – tvarkyti visą tinklaraščio turinį, o pati paskutinė – redaguoti ir keisti visas pagrindines tinklaraščio nuostatas. „Wordpress“ turi itin gerą pagrindinį valdymo meniu su daugybe puikių ir naudingų, o be to, patogiai išdėstytų funkcijų, taigi tarp jų nepasiklysite.  Pasirinkę „Dashboard“, galėsite peržvelgti visas pagrindines nuostatas, susijusias su tinklaraščiu: pamatysite naujausius komentarus, kitus įvykius, „QuickPress“ skiltį, leidžiančią greitai parašyti trumpą įrašą, pagrindinių dalykų (komentarų, įrašų, šlamštinių komentarų, tvarkomų komentarų, lankytojų) statistiką.„Posts“ skiltis leis redaguoti, kurti savo įrašus ir tvarkyti lankytojų komentarus. Čia taip pat turėsite galimybę kurti ir tvarkyti puslapius, nuorodas ir mediją. (įkeltus videoįrašus, nuotraukas, muziką). Atsivėrę „Polls“ skiltį, galėsite sukurti apklausas ar redaguoti jau turimas. „Appereance“ galėsite koreguoti savo tinklaraščio išvaizdą. Tiesa, „Wordpress“ temų pasirinkimas, bent jau šiuo metu, nėra itin gausus. „Users“ („Vartotojų“) skiltyje galima įtraukti naujų tinklaraščio autorių, suteikti jiems skirtingas teises (administratorius, autorius, skaitytojas), redaguoti savo ar kitų vartotojų (jei esate administratorius) profilius. „Tools“ galėsite importuoti ir eksportuoti įrašus. „Settings“ skiltis leidžia redaguoti visas pagrindines jūsų tinklaraščio nuostatas. Tačiau kaip ir keliose kitose blogofermose, norint dar labiau praplėsti galimybes, teks užsimokėti. Visas atnaujinimo galimybes rasite skiltyje „Upgrades“. Ten, nusipirkę šiek tiek kreditų (taip vadinamas wordpress.com „piniginis vienetas“), galėsite prie savo tinklaraščio pridėti domeną, atsisakyti reklamų, nusipirkti daugiau vietos „Wordpress“ serveryje  paveiksliukams ar kitiems dalykams saugoti. „Wordpress“ į lietuvių kalbą yra išversta tik dalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

blogas.lt

„Blogas.lt“ – pati populiariausia lietuviška blogoferma Lietuvoje. Tačiau ar ji geriausia? Pabandykime apžvelgti šios tinklaraščių rašymo sistemos funkcijas ir galimybes.  Susikūrę vartotoją ir prisijungę, būsite automatiškai nukreipti į savo tinklaraščio valdymo puslapį, kuriame rasite ryškų mygtuką „Sukurti blogą“. Įvedę informaciją, turėsite pasirinkti vieną iš 39-ių gana paprastų išvaizdų (kai kurios, tiesa, yra reklaminės). O tuomet jau galite pradėti kurti įrašus ir kitaip tvarkyti naująjį tinklaraštį. Pradėkime nuo įrašų rašymo. Tiesiog spustelėdami išsirinkite savo sukurtą tinklaraštį iš sąrašiuko. Tuomet spragtelkite viršuje esantį mygtuką „Naujas įrašas“. Reikia paminėti, kad šios  blogofermos redagavimo sistema WYSIWYG yra visiškai visavertė, niekuo neatsiliekanti nuo kitose blogofermose esančių redagavimo priemonių, be to, ja yra paprasta naudotis. Tačiau ji turi gana didelę bėdą – įrašas automatiškai neišsaugomas, taigi sukūrus milžinišką straipsnį ir staiga netyčia nuspaudus kokį nors pašalinį mygtuką (pavyzdžiui, „Atgal“ naršyklėje), visas straipsnis gali paprasčiausiai pradingti. Dėl šio minuso teko girdėti keletą pažįstamų blogas.lt lankytojų nusiskundimų. Blogas.lt leis kelti nuotraukas į fotoalbumą arba fotoalbumus, kuriuos galima atskirai susikurti. Visiems paveikslėliams nemokamoje versijoje skirta vos 2 megabaitai. „Šablono“ skiltyje galėsite redaguoti visas su tinklaraščio išvaizda susijusias nuostatas: keisti HTML svetainės kodą, pasikeisti šabloną, peržvelgti šablono naudojimo pamokas (kurios, tiesa, nėra iki galo išverstos į lietuvių kalbą). „Nustatymai“ leis pakeisti visas pagrindines tinklaraščio nuostatas. Na, o skiltyje „Blogosfera“ matysite, kas jus paminėjo savo įrašuose blogosferoje (jei kažkas paminėjo). Naudodamiesi valdymo skydeliu, dar nepaspaudę savo vartotojų atrankos mygtukų, galėsite įtraukti savo draugus, esančius blogas.lt, rašyti jiems žinutes ir kt. Blogas.lt leidžia savo lankytojams praplėsti galimybes. Galėsite pasirinkti iš trijų kategorijų:  „Nemokamas“ (mažiausiai galimybių, tačiau nėra jokios reklamos ir nereikia nieko mokėti), „Remiama“ (galimybių daugiau, nereikės mokėti, tačiau bus rodomos didelės reklamos viršuje) ir „Profesionalus“ (turėsite mokėti 2 litus per mėnesį, tačiau galėsite naudotis visomis galimybėmis ir privilegijomis, reklamos nebus rodomos).

REKLAMA

private.lt

Private.lt – tai dar viena lietuviška blogoferma. Šios tinklaraščių kūrimo sistemos pagrindas – „Wordpress MU“ sistema, tad ji visiškai tolygi wordpress.com blogofermai, tačiau tikrai vertėtų apžvelgti keletą vartotojams čia teikiamų privalumų. Šios blogofermos valdytojas, administratorius visuomet nuoširdžiai ir greitai suteikia bet kokią pagalbą. Yra  puiki galimybė patiems išsiversti savo temą ir nusiųsti administratoriui Andriui, kad priskirtų specialiai jums. Netrukus ji bus įdėta ir galėsite ja naudotis. Pagrindinio tinklalapio išvaizda ganėtinai patraukli. Registruojantis  galima pasirinkti vieną iš keturių subdomenų: fire.lt, funny.lt, blogr.lt ar private.lt . Įskiepių skiltyje, „Administravimo“ skydelyje, rasite ganėtinai daug naudingų įskiepių savo naujam tinklaraščiui private.lt. Šiame tinklaraštyje nebus rodoma jokia reklama nei reklaminės juostelės viršuje. Pagrindiniame private.lt puslapyje rodoma „greita informacija“: populiariausi įrašai, naujausi įrašai, čia taip pat rasite visų private.lt tinklaraščių prenumeravimo mygtuką, visų private.lt tinklaraščių statistiką ir kita. Administratorius suteikia vartotojams galimybę gauti 30 megabaitų vietos įvairiems failams.

REKLAMA

spaces.live.com

„Spaces“ – viena iš „Microsoft“ svetainės „Live“ komponentų, todėl prieš susikuriant čia  tinklaraštį, teks užsiregistruoti „Live“ sistemoje. Tai paprasta ir neužima daug laiko. „Spaces“ – tai priemonė, kuri leis ne tik kurti tinklaraštį, bet ir dėti nuotraukas ir kitą informaciją – tiesiog kurti savo nuosavą tinklalapį, kuriame bus ir jūsų visavertis tinklaraštis. Jei norite pamatyti savo „Spaces“, paprasčiausia tiesiog prisijungti prie savo „Live“ vartotojo ir eiti adresu spaces.live.com  arba, prisijungus prie vartotojo, spausti netoliese jūsų vartotojo paveiksliuko esančią nuorodą „Erdvės“ (lietuviškas vertimas iš „Spaces“). Tuomet būsite nukeltas tiesiai į savo „Spaces“ valdymo centrą. Čia  iškart pamatysite, kaip atrodo jūsų „Spaces“ svetainė.  „Spaces“ bus automatiškai nustačiusi, kad puslapis būtų rodomas tik jūsų draugams iš „Live“ ir jūsų „Messenger“ adresatams. Norėdami pakeisti šią nuostatą, kad visi žmonės galėtų patekti į jūsų tinklalapį, eikite į savo „Spaces“ valdymo centrą ir spauskite nuorodą „Keisti teises“ prie raktų piktogramos. Turbūt iškart pagalvosite apie tinklaraščio išvaizdos keitimą, įvairių dalykų pridėjimą, koregavimą. Spustelėkite viršuje esančią meniu liniją ir pasirinkite, ką norėsite daryti: „Pridėti modulių“ (galėsite pridėti įvairių priedų),  „Keisti temą“ (keisite tinklalapio išvaizdą), „Keisti maketą“ (pakeisite tinklaraščio struktūrą – iš kelių šoninių juostų susideda jūsų tinklaraštis ir kita), „Papildoma“ (keisite teksto, fono spalvas, galėsite patys kurti savo tinklaraščio struktūrą). Tiesa, skiltyje „Papildoma“ prie kiekvieno modulio dešinėje pusėje, pačiame viršuje rasite mažą strėlytę, kurią paspaudę galėsite koreguoti pasirinkto modulio parametrus. Toje pačioje juostelėje esančioje „Parinkčių“ skiltyje galėsite koreguoti pagrindines tinklaraščio nuostatas. Spauskite viršuje „Internetinis dienoraštis“ ir sistema jus perkels į įrašų rašymo, redagavimo sistemą. Jei norite sukurti naują įrašą, spauskite kairėje esantį mygtuką „Pridėti“, o jei redaguoti – spustelėkite norimą įrašą ir virš jo pasirodys du mygtukai:  naikinimo ir koregavimo. Išbandę „Spaces“, prie šios sistemos taip ir nepripratome. Valdymas keblokas, gana nepatogus. Skaitytoją taip pat gali varginti ilgas adresas: (tinklaraščio pavadinimas).spaces.live.com. Reklamų jokių nerasime išskyrus „Windows Live“ logotipą viršuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitos, nenagrinėtos, tinklaraščių rašymo sistemos:

gyvenimai.zebra.lt – „Zebra Gyvenimų“ sistema, kuria taip pat galima rašyti įrašus savo tinklaraštyje.

blog.delfi.lt – populiariojo naujienų tinklalapio „Delfi.lt“ sistema.

blog.lrytas.lt – dar viena blogoferma, sukurta „Wordpress MU“ pagrindu.

Andrius Kleiva

NK 2009 m. Nr. 1

Numeryje taip pat skaitykite:

Lengvesnių už orą dvikova

Nešiojamųjų interneto kompiuterių testas

Darbuotojai, kuriems nereikia poilsio

Garsas 360 laipsnių kampu

Blogofermos - kurią pasirinkti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų