REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi ketvirtadienį pareiškė, kad jų šalių partnerystė lems ateinantį šimtmetį.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi ketvirtadienį pareiškė, kad jų šalių partnerystė lems ateinantį šimtmetį.

REKLAMA

Vašingtonas siekia sukurti atsvarą Kinijos įtakos plėtimui Azijoje ir nepaiso kaltinimų dėl augančio autoritarizmo Naujajame Delyje.

J. Bidenui vos trečią kartą per visą kadenciją valstybinio vizito formatu priimant užsienio svečią, abi šalys sudarė svarbius susitarimus dėl naikintuvų variklių, investicijų į puslaidininkius ir bendradarbiavimo kosmoso srityje.

Tūkstančiams indų kilmės amerikiečių Baltųjų rūmų pietinėje pievelėje skanduojant N. Modi vardą, baltą kurtą ir žydrą liemenę vilkėjęs Indijos premjeras aidint garbės salvėms žengė raudonu kilimu.

„Jau seniai tikiu, kad JAV ir Indijos santykiai bus vieni svarbiausių XXI amžiaus santykių“, – sakė J. Bidenas.

Įtakingiausias per pastaruosius dešimtmečius Indijos premjeras sakė, kad šis vizitas suteikė partnerystei su Jungtinėmis Valstijomis naują kryptį ir naujos energijos.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau, kreipdamasis į abejus Kongreso rūmus, N. Modi aiškiai užsiminė apie JAV susirūpinimą dėl Kinijos, pasisakydamas už laisvą, atvirą ir įtraukų Indijos ir Ramiojo vandenynų regioną. Šią frazę dažnai vartoja Jungtinės Valstijos.

REKLAMA

„Tamsūs prievartos ir konfrontacijos debesys meta savo šešėlį Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“, – sakė M. Modi.

Žmogaus teisės

N. Modi šalininkai skanduodami jo vardą pažeidė protokolą, tačiau mažiausiai šeši J. Bideno Demokratų partijai priklausantys įstatymų leidėjai boikotavo jo kalbą, atkreipdami dėmesį į žmogaus teisių padėtį Indijoje.

J. Bidenas susirūpinimą išreiškė švelniai, pavadindamas religinį pliuralizmą pagrindiniu principu tiek Indijai, tiek Jungtinėms Valstijoms ir sakydamas, kad demokratinės vertybės susiduria su iššūkiais visame pasaulyje, įskaitant jų abiejų šalis.

REKLAMA
REKLAMA

„Visas pasaulis suinteresuotas mūsų sėkme, – sakė J. Bidenas. – Demokratijos saugojimas daro mus patraukliais partneriais.“

N. Modi, kuris prieš dešimtmetį buvo Gudžarato valstijos vadovas ir kuriam dėl ten vykusio religinio smurto buvo uždrausta atvykti į Jungtines Valstijas, jam retoje atviroje spaudos konferencijoje gynė savo politiką.

Kritikuodamas tuos, kas abejoja Indijos demokratiškumu, N. Modi sakė, kad „nepriklausomai nuo kastos, tikėjimo, religijos, lyties, diskriminacijai vietos visiškai nėra“.

Nuo 2014 metų, kai jis atėjo į valdžią, Indijoje buvo priimtas prieštaringai vertinamas įstatymas dėl pilietybės, panaikintas musulmonų dominuojamo Kašmyro specialusis statusas, suintensyvėjo smurtas prieš mažumas, o JAV valstybės departamentas vienoje savo ataskaitoje atkreipė dėmesį į N. Modi partijos „Bharatiya Janata“ (BJP) narių kurstytojišką retoriką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

N. Modi taip pat kritikuojamas dėl policijos reidų žiniasklaidos priemonių redakcijose, dėl opozicijos lyderio išvarymo iš parlamento.

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama interviu televizijai CNN sakė, kad J. Bidenas turėtų privačių pokalbių su N. Modi metu išreikšti susirūpinimą, ir įspėjo, jog neapsaugant mažumų „kažkuriuo metu atsiras didelė tikimybė, kad Indija pradės byrėti“.

Vegetariška valstybinė vakarienė

Valstybinio vizito darbotvarkėje buvo ir J. Bideno surengta iškilminga vakarienė, kuriai JAV pirmoji ponia Jill Biden pakvietė garsų vegetariškos virtuvės šefą iš Kalifornijos. N. Modi yra vegetaras.

„Dvi puikios šalys, du puikūs draugai ir dvi puikios galybės“, – keldamas tostą už N. Modi pasakė J. Bidenas. Abu lyderiai negeria alkoholio, tad susidaužė imbierinio limonado taurėmis.

REKLAMA

Tarp beveik 400 pakviestų svečių buvo indų kilmės JAV verslo lyderių, įskaitant „Google“ vadovą Sundarą Pichai ir „Microsoft“ generalinį direktorių Satyą Nadellą.

Anksčiau ketvirtadienį JAV pasirašė susitarimą dėl variklių technologijų perdavimo, Indijai pradedant gaminti savus naikintuvus. Pagal susitarimą, kurį N. Modi pavadino istoriniu, „General Electric“ drauge su indų valstybine kompanija „Hindustan Aeronautics“ gamins F414 variklius.

Vienas JAV pareigūnas sakė, kad Indija taip pat pirks ypač taiklių apginkluotų bepiločių „MQ-9B SeaGuardian“. 2019 metais Indija nustatė precedentą iš oro smogdama vienai įtariamai ekstremistų stovyklai Pakistano teritorijoje.

REKLAMA

Vašingtonas tikisi, kad glaudesni ryšiai gynybos srityje padės atitraukti Indiją nuo Rusijos – pagrindinės ginklų Naujajam Deliui tiekėjos.

Bendrame pareiškime N. Modi ir J. Bidenas išreiškė paramą Rusijos užpultos Ukrainos teritoriniam vientisumui.

J. Bideno administracija iš esmės toleruoja tai, kad Indija neprisideda prie Vakarų sankcijų Rusijai ir sumažinta kaina perka rusišką naftą, nes tikisi sąjungos su Naujuoju Deliu dėl Kinijos iššūkio ir radikalaus islamizmo grėsmės.

Pagal kitą susitarimą JAV lustų gamybos milžinė „Micron“ investuos 800 mln. dolerių (728 mln. eurų) į puslaidininkių gamyklą Indijoje. Su Naujojo Delio indėliu suma turėtų pasiekti 2,75 mlrd. dolerių (2,5 mlrd. eurų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV siekia sustabdyti moderniausių lustų srautą į Kiniją, nuogąstaudamos, kad ši valstybė gali dominuoti naujos kartos technologijų srityje, bet „Micron“ neseniai taip pat paskelbė planus investuoti daugiau kaip 600 mln. dolerių (546 mln. eurų) į savo gamyklos Kinijoje plėtrą.

JAV ir Indija taip pat sutarė užbaigti šešis ginčus Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) ir plėsti bendradarbiavimą kosmose. Indija prisidėjo prie JAV vadovaujamos iniciatyvos iki 2025 metų vėl nusiųsti žmogų į Mėnulį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų